Polscy karatecy najlepsi na świecie

20 medali i pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczyli Polacy podczas XVI Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym zorganizowanych w Łodzi. Włocławianie dwukrotnie znaleźli się na podium: Piotr Dzierżanowski zdobył złoto, a Radosław Dykczyński srebro.

O medale mistrzostw świata we wszystkich kategoriach wiekowych  rywalizowało ponad 400 najlepszych karateków z 34 państw. Zawody obserwowało kilka tysięcy sympatyków tej sztuki walki, którzy zjechali do Łodzi z całego kraju, a nawet z różnych zakątków Europy. I mieli powody do zadowolenia, gdyż walki o najcenniejsze trofea stały na najwyższym poziomie. Polacy w tej rywalizacji spisali się znakomicie, bowiem w grupie seniorów wywalczyli aż 20 medali w tym 7 złotych 10 srebrnych 3 brązowe. Dzięki tym osiągnięciom Polska w klasyfikacji zespołowej zajęła pierwsza lokatę.

Mistrzami świata seniorów zostali: w kumite drużynowym mężczyzn – Damian Stasiak (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki), Daniel Iwanek (Lubelski Klub Karate Tradycyjnego), Łukasz Wójcik (Kluczborski Klub Karate) i Łukasz Radwański (Kluczborski Klub Karate). Zespół ten dokonał nie lada wyczynu, bowiem nawiązał do historycznego już sukcesu sprzed 20 lat, kiedy to podczas mistrzostw świata w Montrealu (1992 r.) polscy reprezentanci: Andrzej Maciejewski, Jacek Wierzbicki, Wojciech Kamiński i Krzysztof Neugebauer zdobyli pierwszy w historii złoty medal dla Polski.

W hali Atlas Arena na najwyższym stopniu podium stanął także zespół w kata drużynowym mężczyzn w składzie: Paweł Janusz, Michał Janusz i Rafał Wajda (wszyscy z Akademii Karate Tradycyjnego w Niepołomicach). Paweł Janusz pokazał także znakomite przygotowanie w kata indywidualnym i sięgnął po mistrzowski tytuł.

Włocławianin Piotr Dzierżanowski (18lat) został Mistrzem Świata w kumite indywidualnym (walka) w kategorii młodzieżowców (18-20lat), natomiast Radosław Dykczyński zdobył srebrny medal w kata drużynowym w kategorii junior (16-17lat) oraz brązowy medal w kata indywidualnym w tej samej kategorii wiekowej.

Rewelacyjnie w kumite indywidualnym kobiet spisała się kończąca karierę sportową Marta Niewczas (Akademia Karate Tradycyjnego Rzeszów), która w pierwszym dniu mistrzostw  wywalczyła szósty już w swojej 20-letniej karierze mistrzowski tytuł. W drugim dniu rywalizacji  Marta Niewczas dołożyła do swojej kolekcji jeszcze jeden srebrny medal, zdobywając wicemistrzowski tytuł w konkurencji ko-go kumite. Bardzo dobry występ odnotowała w fuku-go Justyna Marciniak (Lubelski Klub Karate Tradycyjnego). Zawodniczka ta po bardzo zaciętej rywalizacji sięgnęła po złoty medal, pokonując w drodze do sukcesu koleżankę klubową Małgorzatę Baranowską, która została wicemistrzynią świata. Justyna Marciniak została także srebrną medalistką MŚ w kumite indywidualnym, ulegając jedynie Marcie Niewczas.

Wicemistrzowski tytuł wywalczyły również w kata drużynowym Katarzyna Krzywańska (Łódzka Akademia Karate Tradycyjnego), Anna Stachurska (Klub Karate Pruszków) i Maria Depta (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki), przegrywając zaledwie jedną dziesiątą punktu z reprezentantkami Włoch. Katarzyna Krzywańska (Łódzka Akademia Karate Tradycyjnego) do srebrnych medali wywalczonych w en-bu wraz z Tomaszem Jończykiem (Łódzka Akademia Karate Tradycyjnego) i kata drużynowym, w drugim dniu rywalizacji dołożyła złoty medal w kata indywidualnym.

W kumite indywidualnym wicemistrzem świata został zaś Damian Stasiak (TS „Sokół Aleksandrów Łódzki), a Łukasz Wójcik (Kluczborski Klub Karate) wywalczył medal brązowy. Mistrzowski tytuł w konkurencji fuku-go zdobył Łukasz Radwański (Kluczborski Klub Karate), a wicemistrzem świata w tej konkurencji został Rafał Wajda ( AKT Niepołomice). W ko-go kumite Daniel Iwanek (Lubelski Klub Karate Tradycyjnego ) wywalczył medal srebrny, a Kasper Kawecki  (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki) medal brązowy. Brązowym medalistą został też Witold Kwieciński (Łódzka Akademia Karate Tradycyjnego). Wicemistrzami świata w en-bu został również duet Jan Kłębek i Bartosz Skwarski (obaj Klub Karate Tradycyjnego „KOBU” Wrocław).

Wyjątkowe przeżycia towarzyszyły trenerowi reprezentacji Polski Krzysztofowi Neugebauerowi, który był  współautorem sukcesu w Montrealu (1992 r.). Dzisiaj wzruszony powiedział, że znając stan przygotowań karateków do MŚ spodziewał się walki o złoty medal w kumite drużynowym.

- Wszyscy medaliści zasługują na uznanie, ale sukces w kumite drużynowym mężczyzn smakuje wyjątkowo. Od 20 lat czekaliśmy na do zwycięstwo. Teraz poziom wyszkolenia naszych reprezentantów dojrzał do tego, że sięgnęliśmy po złoto. Wzrusza również mistrzowski tytuł wywalczony przez kończącą karierę Martę Niewczas - mówi trener polskich karateków Krzysztof Neugebauer.
Podczas mistrzostw świata bardzo owocną w sukcesy karierę sportową zakończyła  najbardziej utytułowana zawodniczka na świecie Marta Niewczas (Akademia Karate Tradycyjnego  Rzeszów). Odchodzi jednak w chwale i u szczytu formy, gdyż już w pierwszym dniu mistrzostw dokonała nie lada wyczynu, zdobywając szósty już w swojej karierze złoty medal mistrzostw świata.

Mistrzostwa znakomicie wpisały się w przypadającą na ten rok 40. rocznicę powstania ruchu karate tradycyjnego w Polsce, którego założycielem przed 40 laty był obecny prezes PZKT  Włodzimierz Kwieciński.