Kwesta na renowację nagrobków

Tradycyjnie już 1 listopada, na cmentarzu komunalnym, odbędzie się zbiórka pieniędzy na renowację nagrobków znanych włocławian. Kwestarze po raz kolejny będą zbierali pieniądze na dalsze prace renowacyjne grobu Kazimierza Łady.

Przez trzy lata kwesty zebrano ponad 10 tysięcy złotych. W ubiegłym roku została odnowiona płyta nagrobna Kazimierza Łady. Obecnie konserwatorzy wymienili kamienie podtrzymujące płytę nagrobną.  Koszty są duże, a na odnowienie czeka  ponad 50 kolejnych zabytkowych grobów. - Dziękujemy za każdą symboliczną złotówkę wrzuconą do puszek kwestarzy. Liczymy na państwa wsparcie. Będziemy zbierali pieniądze od godziny 9.00 tak długo, jak pozwoli nam na to aura - zapowiada jeden z inicjatorów akcji Marek Wojtkowski.

Przypomnijmy: Kazimierz Łada był wybitnym mieszkańcem Włocławka, znanym w całej Europie skrzypkiem, kompozytorem i historykiem muzyki. W 1837 roku wyjechał do Warszawy i zaczął solową karierę muzyczną. Koncertował w miastach Królestwa Polskiego, m.in. w Płocku, Kaliszu, Poznaniu, następnie w największych miastach Rosji, tj. w Moskwie i Petersburgu. Napisał ok. 40 utworów muzycznych na skrzypce i wiele tańców, np. „Wielkopolanin”, „Krakowiak”, „Płocczanin”. Najbardziej znanymi z jego twórczości są m.in. „Kujawiak D-dur”, „Mazur sielankowy”, czy „Caprice poetique”. Ponadto K. Łada był autorem pierwszej polskiej książki o historii muzyki pt. „Historia muzyki” (Warszawa 1860) oraz szeregu artykułów na ten temat, które ukazywały się drukiem w czasopiśmie pt. „Gazeta Muzyczna i Teatralna” (1866 r.). Jego zasługi dla rozwoju muzyki i polskiej kultury potwierdza fakt, że w 1929 r. w Filharmonii Warszawskiej zorganizowany został konkurs muzyczny jego imienia, podczas którego prezentowano też jego autorskie utwory.

Kazimierz Łada zmarł we Włocławku, wcześniej dotknięty paraliżem, zmarł w biedzie i  samotności, jego zgon zgłosiły obce osoby. Pochowany został na cmentarzu przy Zielonym Rynku, a po likwidacji tego cmentarza jego prochy przeniesiono na obecny Cmentarz Komunalny przy Alei Chopina. Źródło: dr Tommasz Dziki
1 komentarz

george best

Niech grubasy daja co zbierają characz od pochówku ślubów i komunii .A nie wszystko przepierdzielają na burdele i samochody i życie babilońskie.Przypomne że w Polsce żebractwo jest zabronione.

1 1
ID:59139


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA