Niebezpieczeństwa czyhające na uczniów

Dziecko idąc do szkoły lub wracając z niej, bawiąc się na podwórku, czy przebywając samo w domu może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Zagrożenia ze strony kierujących pojazdami, kontakt z osobą obcą, dealerem narkotyków, rozboje, pobicia, a także wymuszenia pieniędzy - to kilka z wielu niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci pozostające bez opieki rodziców.

Brawura, lekkomyślność, brak doświadczenia, a także nieświadomość istniejących niebezpieczeństw skutkuje niejednokrotnie tragicznymi wydarzeniami. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, przed którym staje nie tylko Policja, ale również inne instytucje, którym dobro młodego pokolenia nie jest obojętne. Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to również zadanie rodziców. To My - Rodzice powinniśmy uświadomić sobie zagrożenia na jakie narażone jest nasze dziecko. Od naszej postawy, od tego czy będziemy umieli nauczyć je radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poczucia odpowiedzialności za siebie, swój dom i bliskich, zależeć może bardzo wiele.
   
Pamiętajmy, że to od nas, dorosłych, dzieci przejmują wzory zachowań. Należy pamiętać, że jedynie dziecko świadome zagrożeń będzie unikać nierozsądnych zachowań i skutecznie chronić się przed sytuacjami, w który stanie się ofiarą przestępstwa.

Bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły/domu można zwiększyć poprzez: wybór najbezpieczniejszej trasy, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne, jak przejścia przez jezdnie, tory kolejowe, kładki, wykopy, oświetlenie ulic. Przypominajmy dziecku, że nie można zbaczać z wspólnie ustalonej trasy.

Kilka zasad, czyli co jest ważne:
1. wpajanie odpowiedniej wiedzy i nawyków z zakresu ruchu drogowego. Ucząc przepisów ruchu drogowego sami musimy zgodnie z nimi postępować.
2. nie dawanie dziecku do szkoły większych kwot pieniędzy, co uchroni go przed możliwością stania się ofiarą kradzieży.
3. należy też uczulić dziecko, aby pamiętało o kradzieżach w szatniach. Musi wiedzieć, że nie powinno się zostawiać w kieszeni kurtki pieniędzy, kluczy od mieszkania itp. O utracie kluczy dziecko powinno natychmiast powiadomić rodziców, gdyż złodziej może być już w drodze do Waszego domu.
4. natychmiastowe reagowanie i zawiadomienie Policji oraz dyrekcji szkoły, gdy dziecko zacznie być prześladowane przez starszych kolegów, którzy wymuszają pieniądze lub jakieś rzeczy strasząc, grożąc pobiciem lub w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo.
5. zwrócenie uwagi dzieciom na zagrożenia ze strony obcych, a szczególnie na to, że:
- dziecko nie powinno przyjmować od OBCYCH słodyczy, napojów oraz prezentów;
- nie może mówić OBCYM o tym, gdzie mieszka;
- pod żadnym pozorem nie powinno iść z osobą nieznajomą w jakiekolwiek miejsce przez nią wskazane, wsiadać do samochodu OBCEGO;
- nie powinno zatrzymywać się przy osobie OBCEJ, jeśli w pobliżu nie ma ludzi;
- jeśli OBCY będzie próbował je zatrzymać powinno biec w kierunku, gdzie są ludzie (do sklepu, na pocztę, itp.), jeśli będzie taka potrzeba - nie wstydzić się wołać o pomoc.

Zanim przejdziesz przez jezdnię zatrzymaj się na brzegu chodnika. Spójrz czy nic nie nadjeżdża z lewej, a potem - z prawej strony. Jeszcze raz upewnij się i spójrz w lewo, jeśli droga jest wolna przejdź na drugą stronę. Pamiętaj, aby nigdy nie przebiegać przez jezdnię, a przez tory kolejowe przechodzić tylko po wyznaczonych przejściach, wyposażonych w zapory i sygnalizację świetlną. Poza miastem, jeżeli nie ma chodników, zawsze idź poboczem z lewej strony jezdni tak, żebyś widział nadjeżdżające pojazdy. W drodze do szkoły lepiej unikać ryzykownych skrótów, grożących przykrymi wypadkami. Omijaj miejsca niebezpieczne, w których może spotkać cię coś złego. Jeśli w drodze do szkoły spotkasz kogoś obcego nie bierz od niego słodyczy, zabawek czy pieniędzy. Nigdy nie wsiadaj do samochodu, którym kieruje nieznana ci osoba. Nie przyjmuj od obcych propozycji wspólnego spaceru. Zanim komuś zaufasz - zastanów się.

W samej szkole mogą na Was czekać bardziej lub mniej sympatyczne niespodzianki. Jeśli jesteś "nowy" w szkole czy klasie i koledzy przywitają cię niezbyt ciepło to nie przejmuj się, bądź uprzejmy i uczynny, ale bez przesady. Po prostu bądź sobą, nie udawaj kogoś kim nie jesteś. Nie staraj się na siłę imponować kolegom i nauczycielom. Porady poradami, ale co na przykład zrobić kiedy starszy kolega każe ci przynieść do szkoły paczkę papierosów lub pieniądze? Masz dwa wyjścia: albo przynieść papierosy i pogodzić się z tym, że będziesz musiał to robić systematycznie w zależności od żądań, albo podzielić się kłopotami ze swoimi rodzicami, opiekunami, wychowawcą, dyrektorem szkoły. W ten sposób zlikwidujesz w zarodku przestępcze działanie. Zastanów się czy warto ryzykować wchodząc w niepewne układy. Nie rób głupstw i nie próbuj narkotyków.

Należy pamiętać, że to dorośli stanowią wzór bezpiecznych zachowań dla własnych dzieci, które kiedyś dorosną, a wyuczone pozytywne zachowania pozostaną i będą procentować ich rozsądnym zachowaniem w życiu!
1 komentarz

????

Największym niebezpieczeństwem (jak słychać z nagrań ) jest pani nauczycielka -POseł chlająca wóde na zebraniach partyjniackich .Bo jak taka nauczycielka może zadbać o nasz dzieci i czego ich nauczyć ...PO pierwszym nie kąsić ?

1 1
ID:58246


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA