Oszczędź ponad 2,5 tysiąca rocznie

W latach 2011 – 2014 nasze miasto zyskało około 20 kilometrów nowej sieci kanalizacji sanitarnej. Teren skanalizowania obejmuje całe odcinki bądź fragmenty 50 ulic na włocławskich dzielnicach: Michelin, Zawiśle, Południe oraz Zazamcze. MPWiK zachęca mieszkańców, by przyłączyli się do miejskiej sieci.

"Wodociągi" wyliczają korzyści wynikające z przyłączenia nieruchomości do sieci. Przede wszystkim są to korzyści ekonomiczne. Odprowadzanie ścieków do kanalizacji sanitarnej jest wielokrotnie tańsze niż właściwe utrzymanie szczelnego zbiornika bezodpływowego (zwanego potocznie szambem). Wynika to z dużo niższego kosztu odbioru ścieków siecią kanalizacyjną niż poprzez wypompowywanie zbiorników szamb wozem asenizacyjnym.

Roczna oszczędność dla czteroosobowej rodziny z tytułu podłączenia posesji do miejskiej sieci kanalizacyjnej to około 2700 zł – przy założeniu, że jedna osoba wytwarza miesięcznie ok. 3 m3 ścieków. Kolejna z korzyści to poprawa stanu środowiska naturalnego i uzyskanie efektu ekologicznego.

Poprzez likwidację zbiorników bezodpływowych (szamb), które wciąż stanowią poważne zagrożenie dla wód powierzchniowych i podziemnych, powodując infiltrację zanieczyszczeń do gruntu, poprawia się stan środowiska naturalnego najbliższego otoczenia oraz bezpieczeństwa sanitarnego miasta Włocławek, a przez to następuje dostosowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Włocławek do standardów europejskich.

Kolejną zaletą przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej jest podniesienie komfortu i wygody użytkowania. Skanalizowanie nieruchomości pozwala uniknąć problemów z przepełnionym szambem oraz zapewnia pozbycie się nieprzyjemnych zapachów towarzyszących opróżnianiu zbiornika.

Jaki jest koszt przyłączenia nieruchomości do sieci? W przypadku posesji zlokalizowanych w rejonie sieci kanalizacyjnych budowanych w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji Włocławek etap II” powstają odcinki łączące do granicy posesji. Podłączenie nieruchomości wymaga jednak wybudowania przewodu, który połączy budynki z siecią. Koszt wybudowania takiego przewodu spoczywa na właścicielu posesji i wynosi od 300 do 500 zł za metr bieżący. Cena zależy m.in. od długości przewodu, ukształtowania terenu, zagłębienia oraz zastosowanych materiałów. W przypadku czteroosobowej rodziny koszt budowy przyłącza może zwrócić się już po kilku miesiącach.
1 komentarz

Ryhu

Ok dzięki :)

1 1
ID:59093


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA