Pakt dla rozwoju nabiera kształtów

Porozumienie na rzecz spójnej polityki pozyskiwania unijnych środków pomocowych na lata 2014-2020 - przyjęte w maju przez samorząd województwa, samorządy pięciu największych miast regionu, najważniejsze regionalne wyższe uczelnie oraz kujawsko-pomorski Sejmik Gospodarczy i wojewodę – nabiera realnych kształtów.

25 lipca odbyło się zwołane przez marszałka Piotra Całbeckiego pierwsze posiedzenie zespołu do spraw pozyskiwania pieniędzy z programów krajowych i innych zewnętrznych źródeł, ważne w kontekście jesiennego startu negocjacji z rządem w sprawie Kontraktu Terytorialnego.

- Chodzi o to, byśmy działając wspólnie i jednocząc siły sięgnęli po jak największą pulę pieniędzy. Działając wspólnie, współpracując na etapie planowania projektów możemy sięgnąć po więcej, skutecznie przyspieszyć rozwój regionu i podnieść realnie poziom życia mieszkańców regionu – tak precyzował cele porozumienia marszałek Piotr Całbecki.

W pierwszym posiedzeniu zespołu roboczego - którego misją jest wspieranie samorządu województwa w realizacji polityki rozwojowej, w tym przygotowanie strategii lobbowania na szczeblu krajowym na rzecz kujawsko-pomorskich projektów rozwojowych - oprócz gospodarza województwa uczestniczyli wojewoda Ewa Mes, prezydent Torunia Michał Zaleski, wiceprezydent Bydgoszczy Łukasz Niedźwiecki i prezydent Sejmiku Gospodarczego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Krzysztof Sikora oraz wysocy rangą przedstawiciele trzech pozostałych największych miast regionu i pięciu kujawsko-pomorskich publicznych wyższych uczelni.

Spotkanie miało szczególne znaczenie ze względu na rozpoczynające się jesienią oficjalne negocjacje Kontraktu Terytorialnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Szacowana wartość kontraktu przekracza 28 miliardów złotych. Część objętych nim przedsięwzięć wpisuje się w koordynowane na szczeblu krajowym programy finansowane z funduszy pomocowych Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2014-2020.

Prace nad kontraktem trwają ponad rok. W tym czasie udało się wprowadzić już do realizacji dwie duże inwestycje z pakietu zadań kontraktowych: budowę obwodnicy Inowrocławia i budowę obwodnicy Brodnicy (trwają przetargi na wyłonienie wykonawców, rozstrzygnięcia wkrótce). Trzecim przygotowywanym zadaniem kontraktowym jest budowa drogi ekspresowej S-5. Źródło: kujawsko-pomorskie.pl
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA