Polacy czują się bezpiecznie u siebie

Coraz więcej Polaków czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Pokazują to dane CBOS oraz wyniki tegorocznej edycji Polskiego Badania Przestępczości. Polska notuje jeden z najniższych wśród państw UE odsetek tych, którzy w swojej okolicy nie obawiają się przestępczości, przemocy i działań wandali.

Zdaniem większości badanych (70%) Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie i jest to wzrost o 6% w porównaniu do ubiegłego roku – wynika z badań CBOS, opublikowanych w połowie tego roku. W ciągu ostatniej dekady ponad dwukrotnie wzrosła liczba tych, którzy uważają, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie.

- Obecny poziom poczucia bezpieczeństwa należy do najwyższych od 1989 roku. Polska policja pracuje na ten wynik od wielu lat. Z zadowoleniem odnotowuję, że polskie społeczeństwo obdarza rosnącym zaufaniem podległe mi służby – podkreśla Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych.
Od kilku lat na stabilnym i bardzo wysokim poziomie utrzymują się także oceny poziomu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Obecnie według danych CBOS, 90% obywateli deklaruje, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy.

Polska na tle innych krajów UE ma jeden z najniższych odsetek mieszkańców, którym doskwiera przestępczość, przemoc lub wandalizm w okolicy zamieszkania. W zestawieniu publikowanym przez Eurostat Polska zaraz po Chorwacji (2,9%) zajmuje drugie miejsce w rankingu z oceną 6,4%. Natomiast średnia w UE za ubiegły rok wynosi 14,5%.

Statystyki pokazują, że obywatele równie wysoko oceniają pracę policji. 69,6% Polaków uważa policję za skuteczną, 72,4% dobrze ocenia pracę policjantów, a 76,9% badanych czuje się bezpiecznie, spacerując w swojej okolicy po zmroku. Tak wysokie oceny pracy mundurowych zostały przedstawione w Polskim Badaniu Przestępczości na początku tego roku. W tegorocznej edycji Polskiego Badania Przestępczości odnotowano najwyższą jak dotychczas, ocenę skuteczności policji w walce z przestępczością. W porównaniu do pierwszej edycji z 2007 r. nastąpił wzrost pozytywnych ocen o 13,3%. Pracę policjantów pełniących służbę w okolicy miejsca zamieszkania dobrze ocenia niemal trzy czwarte Polaków (72,4%) Źródło: MSW
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA