Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA w 1974 roku, kiedy to jeden z dziennikarzy zaapelował do swoich czytelników, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Od wielu lat palenie tytoniu stanowi poważny problem społeczny również  w Polsce. Zgodnie z najnowszym ogólnopolskim badaniem przeprowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny , do codziennego palenia przyznaje się co trzeci Polak (31%) w wieku  15 lat i więcej (23% kobiet i 39 % mężczyzn). Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

Bez względu na wiek rzucenie palenia zawsze się opłaca. Już po kilku tygodniach poprawia się funkcjonowanie płuc i układu krążenia, a po roku o połowę spada ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową w porównaniu do ryzyka palacza. W trakcie dalszych lat organizm byłego palacza regeneruje się i po 10-15 latach od zaprzestania palenia ryzyko zachorowania na raka płuc czy zawał będzie takie samo jak u osoby, która nigdy nie paliła. Warto zastanowić się również nad skutkami ekonomicznymi nałogu tytoniowego.

W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia 20 listopada, w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Kilińskiego16, w godz. od 9.00 do 14.00 będzie czynny punkt informacyjno-edukacyjny, gdzie dostępne będą materiały oświatowe, a osoby palące papierosy będą mogły zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz sprawdzić poziom uzależnienia od tytoniu.

Natomiast w przychodniach Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej, w Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych, ul. Wyszyńskiego 25, w Przychodni „PROF- MED”, ul. Toruńska 222 będą funkcjonowały punkty informacyjno – edukacyjne, gdzie będzie można zasięgnąć porady jak zerwać z nałogiem oraz otrzymać materiały oświatowe. Przychodnie swoim pacjentom zaoferują pomiary medyczne np. pomiar ciśnienia tętniczego, glukozy we krwi, masy ciała z określeniem wskaźnika BMI. Przychodnia „PROF- MED” zaproponuje również swoim pacjentom dodatkowo badanie spirometryczne poprzedzone konsultacją specjalisty.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA