Promujemy zdrowie wśród Romów
Zakończyła się realizacja kolejnej edycji Regionalnego Programu Profilaktyki Zdrowotnej dla Społeczności Romskiej. W ubiegłym roku w specjalnie zorganizowanych badaniach profilaktycznych wzięło udział 50 osób. W promocji przedsięwzięcia wśród społeczności romskiej pomagali wyszkoleni romscy liderzy.
W Polsce mieszka obecnie około 20 tysięcy osób należących do romskiej mniejszości etnicznej, w województwie kujawsko-pomorskim 630. Wiele z tych osób znajduje się w bardzo trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej, w sposób zasadniczy odbiegającej od współczesnych standardów cywilizacyjnych.
Program profilaktyczny dla społeczności romskiej to jeden z siedmiu regionalnych programów zdrowotnych realizowanych przez Urząd Marszałkowski. To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju i jedyne w pełni finansowane i koordynowane przez samorząd województwa. Polega na organizowaniu działań edukacyjnych oraz badań kontrolnych przeprowadzanych wśród dzieci i dorosłych. Osoby z wykrytymi nieprawidłowościami kierowane są do poradni specjalistycznych. Program realizowany jest od 2007 roku. Od tego czasu przeprowadzono 14 akcji profilaktycznych.
Największym problemem w realizacji programu było zachęcenie członków romskiej społeczności do wzięcia udziału w badaniach. W 2009 roku pomagali w tym sami Romowie, którzy promowali przedsięwzięcie wśród swojej społeczności. Dla romskich liderów zorganizowano 2 szkolenia, w których wzięło udział 17 osób. Zadaniem liderów było zachęcenie członków swojej społeczności do udziału w programie oraz zorganizowanie grup, które wzięły udział badaniach profilaktycznych.
W 2009 roku odbyły się 2 akcje badań profilaktycznych. Zorganizowane je w listopadzie we Włocławku i Bydgoszczy. Wzięło w nich udział 50 osób, w tym 7 dzieci. Podczas każdego spotkania badano między innymi poziom cukru i tłuszczu w organizmie, mierzono ciśnienie tętnicze, wykonywano EKG i RTG płuc a także spirometrię. Wśród najczęściej wykrywanych nieprawidłowości są nadwaga i otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi, a także problemy pulmonologiczne.
Realizatorami programu Urzędu Marszałkowskiego są Wojewódzka Przychodnia Sportowo-Lekarska w Bydgoszczy, Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Brudzińskiego w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.