Roboty za kwotę 39,48 mln zł. będzie prowadzić konsorcjum firm – „Aprivia” SA z Wysogotowa, „Hydrobudowa Polska” SA z Wysogotowa, „Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Drogowych” SA z Nowego Tomyśla i „Husar Budownictwo Inżynieryjne” Sp. z o.o. z Włocławka.
Zakres robót obejmuje przebudowę nawierzchni jezdni wraz z podniesieniem parametrów technicznych drogi, budowę i przebudowę ciągów pieszo-rowerowych, zjazdów oraz zatok autobusowych wraz z ustawieniem nowych wiat przystankowych. Wykonawca zajmie się także robotami kanalizacyjnymi – budową i przebudową kolektorów i kanałów deszczowych wraz z budową wylotu do rzeki Zgłowiączki. W zakres robót wchodzi również budowa i przebudowa oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej. Zbudowana zostanie kanalizacja teletechniczna pod sieć teleinformatyczną. Wyremontowane zostanie przejście podziemne w rejonie dworca PKP/PKS na szerokości pasa drogowego. W wybranych budynkach wzdłuż trasy wymieniona zostanie stolarka okienna. Wykonawca będzie musiał zagospodarować istniejące tereny zielone. Ponadto wykonane zostanie nowe oznakowanie pionowe i poziome wraz z urządzeniami bezpieczeństwa ruchu. Niezbędna jest również przebudowa istniejącej infrastruktury technicznej wynikająca z kolizji z projektowanym układem drogowym.
Włocławek, na przebudowę prawie piętnastokilometrowego odcinka drogi krajowej numer jeden otrzyma z unijnej kasy ok. 134 milionów złotych, czyli prawie połowę całej kwoty potrzebnej na inwestycję – zapewnił minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Szef resortu w tej sprawie rozmawiał 18 stycznia z prezydentem Włocławka Andrzejem Pałuckim oraz senatorem Andrzejem Personem.
Przebudowa krajowej jedynki znalazła się wśród trzynastu najważniejszych inwestycji drogowych w Polsce, które już mają pewne dofinansowanie z Unii Europejskiej. Ministerstwo Infrastruktury, po przeprowadzeniu przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych oceny formalnej i merytorycznej, zatwierdziło listę rankingową projektów rekomendowanych do dofinansowania. Nasze miasto otrzymało jednakową liczbę punktów, co Lublin. Według ministra Grabarczyka te projekty zostały ocenione najlepiej, co gwarantuje im dofinansowanie.