73. Rocznica wybuchu II wojny światowej

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata, trwającym od 1 września 1939 do 2 września 1945r. Objęła swoim zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Głównymi stronami konfliktu były państwa osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci).

Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się dzień 1 września 1939r. – atak Niemiec na Polskę, 3 września 1939r, przystąpiła do wojny Wielka Brytania i Francja (w piśmiennictwie zachodnim podaje się czasami tę drugą datę jako początek wojny światowej). Niektórzy za początek wojny światowej uznają wojnę japońsko-chińską, rozpoczętą 7 lipca 1937 najazdem wojsk japońskich, jednakże aż do 1941 konflikt ten pozostawał lokalny. W historiografii radzieckiej istniało pojęcie Wielka Wojna Ojczyźniana, rozpoczynająca się 22 czerwca 1941 wraz z atakiem niemieckim. Dla Amerykanów wojna rozpoczęła się 7 grudnia 1941, wraz z atakiem japońskim.

Wojna wybuchła 1 września 1939 po ataku III Rzeszy niemieckiej w porozumieniu z ZSRR na Polskę. Pierwszy etap wojny, nazywany wojną obronną Polski lub tradycyjnie w piśmiennictwie kampanią wrześniową, rozpoczęła agresja na miasteczko Wieluń i wzdłuż całej granicy niemiecko-polskiej zgodnie z dyrektywami "Fall Weiss".
W chwili wybuchu wojny Polska miała układ sojuszniczy z Francją z 1921, układ sojuszniczy z Wielka Brytanią z 25 sierpnia 1939 oraz sojusz z Rumunią, obowiązujący jednak tylko w przypadku ataku ze strony ZSRR. Niemcy były powiązane paktem antykominternowskim z Japonią i Włochami, tzw. paktem stalowym z Włochami oraz układem z ZSRR (pakt Ribbentrop-Mołotow) z 23 sierpnia 1939, który de facto dzielił Europę Środkową na strefy wpływów obu państw i dawał Niemcom wolną rękę w wojnie z Polską. Formalnie wojna nabrała charakteru światowego z chwilą wypowiedzenia jej przez Wielką Brytanię i Francję 3 września 1939. Wraz z Wielką Brytanią do wojny przystąpiły Indie i główne państwa Wspólnoty Brytyjskiej (dominia brytyjskie): Australia i Nowa Zelandia (3 września), RPA (6 września) i Kanada (10 września). Oficjalnie po stronie Niemiec do wojny nie przyłączyły się na tym etapie jednak ani Włochy, ani Japonia. Neutralność zachowały Węgry[2] i Rumunia. Wraz z Niemcami ruszyła natomiast na Polskę słowacka Armia Polowa "Bernolak", a 17 września również bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę Armia Czerwona.

Agresja ZSRR rozstrzygnęła o klęsce militarnej Polski w kampanii. ZSRR okupował terytorium Rzeczypospolitej do linii paktu Ribbentrop-Mołotow. Atak ten złamał polsko-sowiecki pakt o nieagresji z 1932, który miał obowiązywać do 1945, jednak nie wywołał ze strony rządu polskiego wypowiedzenia wojny. ZSRR w nocie przedstawionej w nocy 17 września 1939 - w chwili rozpoczęcia agresji ambasadorowi RP w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu stwierdził jednostronnie zaprzestanie istnienia państwa polskiego. Ambasador odmówił przyjęcia noty, polscy dyplomaci wyjechali z terytorium ZSRR dopiero po interwencji dziekana korpusu dyplomatycznego, ambasadora Rzeszy von Schulenburga.

Brak publicznego formalnego ogłoszenia przez Prezydenta i rząd RP faktu istnienia stanu wojny pomiędzy ZSRR a Polską i brak jednoznacznego rozkazu Naczelnego Wodza stawiania oporu najeźdźcy doprowadził do dezorientacji dowódców i żołnierzy (p.Obrona Lwowa 1939) a w konsekwencji do wzięcia do niewoli ok. 250 tysięcy żołnierzy i oficerów, w większości nie stawiających oporu i do zbrodni katyńskiej na kilkunastu tysiącach oficerów Wojska Polskiego.

Po agresji sowieckiej rząd polski ewakuował się w nocy 17 września 1939 na terytorium sojuszniczej Rumunii. Wbrew porozumieniu polsko-rumuńskim o swobodnym prawie przejazdu (fr. droit de passage) pod naciskiem niemiecko-sowieckim (przy porozumieniu Rumunów z rządem francuskim (ambasador Leon Noël) rząd polski został bez uprzedzenia internowany. 30 września 1939 prezydent Ignacy Mościcki, korzystając z prerogatyw konstytucji o możliwości wyznaczenia następcy w czasie wojny wydał dekret o przekazaniu władzy Władysławowi Raczkiewiczowi, co zapoczątkowało działalność Rządu RP na uchodźstwie.

Mieszkańcy obu okupowanych części państwa polskiego poddani zostali represjom przez okupantów. Jeszcze we wrześniu 1939 rozpoczęły działalność podporządkowane Rządowi RP na uchodźstwie struktury państwa podziemnego. Ciągłość państwowa Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej wbrew deklaracjom agresorów i okupantów została zachowana. W okupowanym kraju odtworzono konspiracyjną administrację i podziemne Wojsko Polskie. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki
5 komentarzy

patriota

Kraj się odbudował po wojnie, po komunie też jakoś idzie, natomiast to czego nie zniszczyła wojna i okupacja czyli patriotyzm, oddanie dla ojczyzny i chęć stworzenia silnego kraju, zniszczyli rosjanie. Zdruzgotali mentalność Polaków, tak że teraz przypominamy ruskich pod tym względem. Korupcja, układy, prywatne cele polityków ponad dobro kraju, pazerność ale także marazm, bierność społeczeństwa oraz oczekiwanie że państwo zrobi wszystko za nas i że wszystko nam się za darmo należy to efekt komunizmu. Przed wojną też nie było idealnie, ale o ile więcej było inicjatyw prywatnych, ludzie byli uparci, wiedzieli że jak sami nie ruszą tyłka to nikt tego nie zrobi za nich, a w polityce byli leserzy jak zawsze ale ile osobistości było wybitnych. Gdynia chociażby nie powstała sobie od tak z niczego. Rząd postanowił zbudować duży polski port, i robił co mógł by się udało, a ludzie choć było im ciężko starali się jak mogli by wesprzeć ten projekt. Przykłady można mnożyć: polskie fabryki samolotów, samochodów, idealnie punktualna kolej itd. Wszystkim zależało żeby było dobrze, a teraz każdy patrzy na drugiego i nic nie robi, i żeby tylko jakoś się dorobić kosztem kraju albo innych ludzi. To dotyczy wszystkich od sprzątaczki po premiera.

1 1
ID:43289

?????

@~patriota: Naszym rodzicom i dziadkom obiecywano dobrobyt za dobrą pracę.Więc tyrali po 12 godzin -po co? ano poto by nie stać ich było na emeryturze tak jak pokonanych Niemców na wczasy i sanatoria .A teraz kolejny rudy wypierdek toleruje złodziejstwo i kaze nam Polakom oszczędzać i tyrać do 67 lat a sam gromadzi oszczędności w szwajcarskich bankach razem ze swoimi żydowskimi i niemieckimi mocodawcami -to ma być wolna Polska ? To ma być demokracja ? Dlaczego ponad 2 MILIONY POLAKÓW dorabia na obczyźnie obcokrajowców zamiast pracować dla kraju, bo podobno wolny kraj nie ma dla nich pracy !!!!!!

1 1
ID:43295

george best

@~?????: -dla jakiego kraju Ty chcesz pracować .Człowieku żyjemy w jednej Europie.Siedzisz i marudzisz jak reszta nieudaczników .Podnies się i zacznij działać.A nie tylko czekasz aby Ci dano tak przyzwyczaili głupi naród za komuny .I tylko kościół i rocznice matki boskiej i inne srata tata.

1 1
ID:43298

?????

@~george best: Jeszcze pracuję i mieszkam w Polsce-jeszcze .Mój brat niestety musiał wyjechać do Włoch by zapewnić rozdzinie dach nad głowa (mieszkanie na kredyt bankowy) bo mając zawód inzyniera musiałby takie mieszkanie w podobno wolnej Polsce spłacać do śmierci .Więc nie powtarzaj pierduł z zebrań partyjnych o jednej Europie i rownych szansach ,przypomnij raczej sobie obietnice partyjnych krętaczy którzy namówili Polaków do głosowania za eurokołchozem -Polak to nadal żebrak Europy Mimo że posiada umiejetności i wiedzę wiekszą o Niemca czy Włocha - jest po prostu nadal okradany przez miejscowych politycznych. Włosi nie wierzą bratu że w Polsce najniższy zarobek to 250Euro ,a litr benzyny kosztuje 6 złotych - zaproponuj Włochowi takke wynagrodzenie tyko uważaj byś nie zarobił od niego kopa za taka obraźliwą ofertę !!!!!

1 1
ID:43299

george best

We Wloszech to samo co w Polandzie chłopie mnie Polska nie interesuje .We Włoszech jest podobnie tam gdzie kościuł macza ręce tam jest bieda.No tylko pewnie oni mniej narzekaja niż Polacy.3 -5 Lat pracy w średniej firmie na wyspach czy Holandii i masz mieszkanie .Brać kredyt jest super ale poźniej narzekanie że nie ma z czego spłacić.

1 1
ID:43322


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA