5 ciekawych drzew i krzewów, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie

Piękny i zadbany ogród jest wizytówką każdej posesji. To miejsce nie tylko do naszego relaksu i odpoczynku to także miejsce, w którym często przyjmujemy gości.


Aby ogród był ciekawy i przyciągał wzrok, warto posadzić w nim krzewy ozdobne, drzewa i co cieszy się bardzo dużą popularnością - rośliny jadalne. Jest to ciekawe urozmaicenie ogrodów. Podpowiemy wam jakie ciekawe drzewa i krzewy ozdobne a także rośliny jadalne powinny znaleźć się w waszym ogrodzie.

Dereń jadalny
Te rośliny jadalne są bardzo ciekawym urozmaiceniem ogrodu. Pięknie wyglądają a ich ozdobne owoce oprócz właściwości estetycznych posiadają także właściwości lecznicze. Dereń jadalny rośnie bardzo powoli. Osiąga wysokość od trzech do ośmiu metrów żyje nawet 100 lat. Dereń ma zaostrzone jajowato-eliptyczne liście. Jego kwitnienie przypada na przełom marca i kwietnia. Kwitnie jeszcze przed rozwojem liści. Jego intensywnie pachnące, żółte kwiaty o kulistym kształcie są bardzo miododajne. Dereń jadalny produkuje duże, owalne i zwisające na długich szypułkach owoce o kolorze wiśniowo czerwonym i 2 centymetrach długości w przypadku odmian dziko rosnących. Owoce dojrzewają od sierpnia do października. Początkowo mają cierpki smak później stają się słodkie. Są bardzo zdrowe. Zawierają duże ilości witaminy C. Dereń jadalny ma więc owoce nadające się do spożycia na surowo lub w formie przetworzonej w postaci konfitur czy soków. Dereń jest również mrozoodporny. Najlepiej rośnie na lekkich próchnicznych i wapiennych podłożach. Przyjmie się również na każdej innej glebie nie ma specjalnych wymagań. Toleruje nawet suszę i zanieczyszczone powietrze. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Te rośliny jadalne nie potrzebują praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dereń jadalny posiada bogate w witaminę C owoce o właściwościach wysoce leczniczych. Te rośliny jadalne produkują owoce, które można spożywać na surowo, przetwarzać i mrozić. Dawniej w medycynie ludowej przetwory z derenia stosowano jako popularny lek na gorączkę, anemię i dolegliwości żołądkowe. Obecnie spożywanie owoców derenia zaleca się w celu podwyższenia odporności oraz podkręcenia przemiany materii dla osób zmagających się z nadwagą.

Bez
Rośnie na wysokość 3-3,5 metra. Te krzewy ozdobne świetnie znoszą suszę. Najlepiej rośnie w glebie próchnicznej. Kwitnie w maju. Wieczorami pięknie pachnie. Występuje w wielu gatunkach i odmianach. Najbardziej charakterystyczne odmiany bzu kwitną w kolorach białym lub fioletowym.
Pięknie prezentuje się w ogrodzie. Odpowiednio przycinany tworzy efektowne żywopłoty. Wygląda doskonale i sprawia wiele radości jeśli posadzony jest blisko tarasu lub huśtawki ogrodowej. Jego okazałe kwiaty dobrze prezentują się w wazonie.

Jaśminowiec wonny
Duże krzewy ozdobne o długich zwisających pędach. Kwiaty tego krzewu mają biały kolor są niewielkich rozmiarów. Późną wiosną pięknie i słodko pachną. Gałązki jaśminowca włożone do wazonu będą ładnie pachnieć podczas kolacji na tarasie. Stanowisko lubiane przez jaśminowiec wonny jest słoneczne i półcieniste. Im mniej światła otrzymuje ten krzew tym słabiej kwitnie. Ma niewielkie wymagania glebowe i wilgotnościowe. Krzew ten jest mrozoodporny. Osiąga od 2 do 3 metrów wysokości.

Forsycja
Krzew ozdobny kwitnący wczesną wiosną. Kiedy cały ogród uśpiony jest jeszcze zimowym snem, często zdobi go już piękna forsycja. Zanim jeszcze zacznie wypuszczać liście kwitnie mnóstwem maleńkich żółtych kwiatów. Sprawdza się w domowych ogródkach i parkach. Szybko rośnie przez co nie poleca się jej sadzenia w donicach. Forsycja najlepiej rozwija się na stanowisku słonecznym i półcienistym. Lubi wilgotne i lekkie gleby. Warto wokół forsycji ściółkować glebę gdyż nie jest odporna na suszę. Ma płaski system korzeniowy. Jest mrozoodporna, bardzo dobrze radzi sobie z wiosennymi przymrozkami. Więcej informacji o uprawie forsycji znajdziecie na stronie fajnyogrod.pl

Rokitnik zwyczajny
Rokitnik to krzew liściasty o różnorakim zastosowaniu. Może tworzyć luźne nieforemne żywopłoty. Można go wykorzystać również do zagospodarowania zanieczyszczonych terenów albo tych o słabym podłożu. Jego owce wykorzystuje się do przetworów, swoje zastosowanie mają także w kosmetyce i farmacji.
Rokitnik osiąga wysokość od 4 do 5 metrów. Rośnie niezwykle wolno. Najbardziej dekoracyjne są nie kwiaty a małe okrągłe pomarańczowe owoce. Rokitnik ma bardzo małe wymagania glebowe, nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Jest odporny na suszę, zanieczyszczenia powietrza i mróz.Źródło: Artykuł sponsorowany
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..