„Pudełko życia” od PCK dla potrzebujących

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża we Włocławku chce przeprowadzić akcję „Pudełko życia”. Ma ona na celu zapewnienie odpowiedniego wsparcia osobom starszym, schorowanym oraz samotnym.

Analiza sytuacji demograficznej województwa kujawsko-pomorskiego wskazuje, iż staje ono przed problemem zmian demograficznych, spowodowanych głównie zmianą struktury wieku społeczeństwa oraz zachodzącym procesem depopulacji. Prognozowane zmiany wskazują, iż w 2035 roku liczba ludności w wieku 65 lat i więcej wzrośnie prawdopodobnie o 56% w porównaniu ze stanem z końca 2012 r. W niewystarczającym stopniu w stosunku do potrzeb, osoby w podeszłym wieku korzystają z opieki w domach pomocy społecznej czy ze wsparcia w zakresie usług środowiskowych i opiekuńczych.

Zjawiskiem szczególnie negatywnym w regionie są nasilające się z upływem lat problemy zdrowotne, są one zróżnicowane i nasilają się z wiekiem. Niestety często są to osoby, które nie posiadają już rodziny oraz bliskich im osób. Według danych statystycznych GUS liczba seniorów w naszym mieście wzrośnie o 100%. Na podstawie własnych obserwacji pracowników Oddziału Rejonowego PCK we Włocławku można stwierdzić, że liczba osób starszych, samotnych i chorych, znajdujących się pod opieką sióstr i opiekunek PCK (średnio rocznie 330 osób) wolno, lecz systematycznie rośnie. W odpowiedzi na prognozowane wyzwania demograficzne, związane ze znacznym zwiększeniem liczby i udziału ludności starszej, Oddział zamierza podjąć działania mające na celu usprawnienie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia obejmującego przede wszystkim osoby starsze, schorowane oraz osamotnione.

Projekt zakłada umieszczenie wszystkich ważnych informacji o pacjencie w jednym miejscu, w jego domu. W tym przypadku ma to być pudełko, które ulokowane byłoby w lodówce, opatrzonej specjalnej naklejką.

Taki prosty przedmiot może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie, uczuleniach czy używanych lekach. Projekt realizowany był już z dużym powodzeniem w kilku miastach Polskiej tj. Wejherowo, Lublin, Jelenia Góra, Chełmno, a w województwie kujawsko-pomorskim w Toruniu i Grudziądzu. Projekt jest skierowany głównie do osób starszych, samotnych i chorych.

O bezpłatne „Pudełko życia” będą się również mogli ubiegać inni mieszkańcy miasta Włocławka, którzy nie czują się bezpieczni ze względu na stan swojego zdrowia oraz te osoby, które mają pod swoją opieką inne osoby zależne i chcą im zapewnić większą ochronę zdrowia i bezpieczeństwo. Włocławskie PCK chce rozdysponować 750 „pudełek życia”.

Projekt będzie realizowany od 01 września do 29 kistopada. Uwagi do tej oferty można składać do 30 lipca.Formularz uwag można pobrać w wersji papierowej w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej, ul. Kościuszki 12, pokój nr 19, lub w wersji elektronicznej ze strony internetowej Urzędu Miasta Włocławek.
2 komentarze

george best

Piekna inicjatywa proponuję najpierw uderzyć do tych co żebrzą zbierając na tacę.Nie wystawiaja paragonów fiskalnych i nie rozliczają się z Urzędem za to mają na wszelakie łaski i ciupa ciup .Piękne pałace stawiają Licheń,Warszawa,Toruń,Częstochowa ale cqały czas powtarzają że kasy nie mają

1 1
ID:57954

Lekarz

Wolałbym powiedzieć, że nie jest to najlepszy pomysł, ale niestety trzeba powiedzieć, że jest to bardzo zły pomysł. Lekarz w szpitalnej izbie przyjęć w żadnym wypadku nie może się opierać o informacje zapisane przez starszą osobę w jakimś formularzu, nie wiadomo kiedy wypełnionym.
Od lat tłumaczy się samotnym starszym osobom, że należy mieć na wierzchu wyraźnie opisaną teczkę z dokumentacją medyczną, którą zespół Pogotowia Ratunkowego będzie mógł zabrać do szpitala wraz z pacjentem. Tylko w oparciu o dokumentację medyczną wystawioną i podpisaną przez lekarzy, w szpitalu można podjąć działanie. Istotnym jest to, żeby cała dokumentacja medyczna znajdowała się w jednym miejscu, w jednej teczce. Do takiego pudełka najczęściej się ona nie zmieści, a i w lodówce będzie ono tylko zawadzało (czy aby nie chodzi o to, żeby pudełko więcej kosztowało, bo musi mieć atest pozwalający na stykanie się z żywnością?). Zatem namawianie ludzi starszych do trzymania jakiś zapisków i części dokumentacji medycznej w różnych miejscach, narobi więcej szkody niż pożytku. Podsumowując, wyrzucone pieniądze w przysłowiowe błoto i tylko ktoś zarabia na sprzedaży miastu pudełek, których wręcz nie powinno się stosować do takiego celu.

1 1
ID:60790


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA