Komitet Regionów solidarnie o szczepionkach na covid-19

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy w trzydniowej sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. Wśród tematów szczepienia przeciwko Covid-19 - przyjęto rezolucję podkreślającą konieczność europejskiej solidarności szczepionkowej.


Państwa Unii Europejskiej zdecydowały, że zakupy szczepionki dla całej dwudziestki siódemki odbywają się wspólnie, kolejne partie są dzielone między kraje członkowskie proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Funkcję koordynatora, negocjatora i podmiotu podpisującego umowy z producentami wzięła na siebie Komisja Europejska, która obecnie, w sytuacji opóźnień w dostawach, staje obiektem medialnej krytyki.

„Komitet Regionów popiera unijną strategię dotyczącą szczepionek jako wyraz solidarności, jedności i skuteczności oraz proces oparty na zasadach równego dostępu wszystkich obywatelek i obywateli UE do szczepionek, przystępności cenowej szczepionek i ich bezpieczeństwa. Odrzuca nacjonalizm szczepionkowy, który jest sprzeczny z tymi zasadami.” – czytamy w projekcie rezolucji, w którym podkreśla się też konieczność zaangażowania władz lokalnych i regionalnych zarówno w realizację krajowych programów szczepień, jak i w przeciwdziałanie dezinformacjom skutkującym rezerwą obywateli UE wobec masowych szczepień.

Wczoraj KR zajmował się m.in. unijną strategią na rzecz włączenia społecznego Romów i programem wspierania zatrudnienia młodych ludzi. W dzisiejszym porządku obrad jeszcze debaty na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej (milion podpisanych pod wnioskiem obywateli może wezwać UE do przyjęcia konkretnego aktu prawnego), obecnej sytuacji kultury i sektorów kreatywnych oraz europejskiej przestrzeni badawczej, a także nowej polityki spójności. Jutro gościem obrad będzie Ana Paula Zacarias, odpowiedzialna za sprawy europejskie w rządzie Portugalii, która przedstawi priorytety rozpoczynającej się prezydencji swojego kraju w Radzie UE.

Komitet Regionów jest głosem regionalnych i lokalnych społeczności w Brukseli - organem doradczym UE, złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli wszystkich 27 państw członkowskich. Jego podstawową rolą jest artykułowanie zaleceń co do tego, jak Unia Europejska powinna kształtować swą politykę i prawo w kwestiach, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta. Obecna, 142. sesja plenarna, jak większość tego typu wydarzeń w dobie pandemii, odbywa się w trybie zdalnym.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA