Trybunał Konstytucyjny orzekł, że policja nie może...

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że policja nie może zmusić kierowcy do pobrania krwi, jeśli on nie wyraził na to zgody. Ta decyzja może znacząco utrudnić pracę funkcjonariuszom w razie wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców.

Jeśli nie chcesz, nie dmuchaj w alkomat

Po spowodowaniu wypadku przez pijanego kierowcę policjanci zawozili go do szpitala na pobranie krwi do przebadania na obecność alkoholu. W sytuacji, gdy nie chciał on dobrowolnie poddać się pobraniu krwi, funkcjonariusze mogli go przytrzymać siłą. Takie działanie wzbudziło wątpliwości rzecznika praw obywatelskich, który skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie przychylili się do opinii RPO i stwierdzili, że przymus pobrania krwi jest niezgodny z konstytucją - informuje "Gazeta Wyborcza".

Rozporządzenie, które reguluje pobranie krwi od nietrzeźwego sprawcy wypadku mówi, że policjanci mogą zastosować przymus bezpośredni, jeśli jest to niezbędne do przeprowadzenia badania. Rzecznik praw obywatelskich zauważył, że przepis ten jest niezgodny z art. 41 konstytucji. Ustawa zasadnicza mówi o zapewnieniu nietykalności osobistej. Odstąpienie od tych zasad może być wprowadzone jedynie poprzez ustawę, a nie rozporządzenie. RPO stwierdził również, że działanie policji podczas przymusowego pobierania krwi "godzi (…) w intymność osoby badanej".
Problem dotyczy nie tylko kierowców, którzy spowodowali wypadek po pijanemu, a wszystkich spraw, gdzie podejrzani działali pod wpływem alkoholu. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wpływa też takie przypadki jak pijani rodzice opiekujący się dziećmi, ale też pobicia, a nawet morderstwa pod wpływem alkoholu. Co prawda lekarz może określić, czy podejrzany jest pijany po jego zachowaniu, ale takie orzeczenie może być łatwo podważone w sądzie. Wystarczy, że podejrzany zasłoni się złym samopoczuciem.

Choć Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że funkcjonariusze mogą wykorzystać zapis z ustawy o środkach przymusu bezpośredniego, który mówi o "wyegzekwowaniu wymaganego prawem zachowania", to już trwają prace nad nowelizacją kodeksu karnego. Dopiero wprowadzenie takich zmian da pewność, że nikt nie będzie mógł podważyć działania policji zmuszającej do pobrania krwi. Sejm projektem tej ustawy zajmie się po wakacjach, a w życie ma ona wejść dopiero 1 stycznia 2015 r.

(źródło: Gazeta Wyborcza)

1 komentarz

szuja

Coś mi tu nie gra. Jak nie zgodny jest przepis z Ustawą Zasadniczą ,to wszystkie zmiany w kodeksach można za przeproszeniem o kant dopy potłuc. I tyle.Chyba ,że zmienią art w Konstytucji.

0 0
ID:55200


Znam i akceptuję regulamin portalu

włocławianie piszą

Włocławek

Włocławek

Podyskutuj o Włocławku, poznaj swoich sąsiadów.

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Budujesz, kupujesz, urządzasz? Poradź innym i znajdź radę dla siebie.

Sport i rekreacja

Sport i rekreacja

Porozmawiaj o sporcie i jak aktywnie spędzasz czas.

Towarzyskie

Towarzyskie

Poznaj i porozmawiaj z nowymi ludźmi.

Motoryzacja

Motoryzacja

Podyskutuj o samochodach i motocyklach.

Inne

Inne

Rozmowy na różne tematy

Hydepark

Hydepark

Rozmawiaj na wszystkie tematy

O portalu

O portalu

Podziel się pomysłami, które ulepszą portal.

  • Najczęściej komentowane (7 dni)

  • Najczęściej czytane (7 dni)

WOLNE MEDIA