Nauka to nie wszystko, liczy się doświadczenie!

Pilny uczeń, wzorowy student, a potem duży problem ze znalezieniem pracy… Brzmi znajomo? Co zrobić, by nie stać się ofiarą własnych, czasem zbyt wygórowanych, ambicji i znaleźć upragnione zatrudnienie?

W obecnych czasach samo wykształcenie, to nie wszystko. Dyplom renomowanej uczelni i nawet najlepsze oceny, wcale nie gwarantują szybkiego znalezienia wymarzonej pracy. Przyczyna niepowodzeń jest prosta i nie wymaga szczegółowej analizy - chodzi o brak doświadczenia. Łatwo to zauważyć, przeglądając choćby pobieżnie ogłoszenia o pracę. Większość rekrutujących, i to bez względu na branżę, wymaga doświadczenia zawodowego, nawet od studentów. Ale jak je zdobyć? Tak naprawdę nie ma łatwych rozwiązań, których efekty są widoczne od razu. Działać trzeba już od szkoły średniej i właściwie ukierunkować swoją ścieżkę kariery.

Nie ma na co czekać!

Okazje do poszerzenia wiedzy teoretycznej o umiejętności praktyczne pojawiają się na każdym poziomie edukacji. Konkursy szkolne i olimpiady, często organizowane  dla uczniów szkół podstawowych oraz średnich szkół technicznych
i ogólnokształcących, to dobry początek, by zacząć rozwijać się w konkretnej dziedzinie związanej kierunkiem kształcenia lub zainteresowaniami. Realizacja projektu na konkurs daje nie tylko pierwszą możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, ale często uczy również pracy zespołowej i pozwala kształtować – tak ważne w przyszłości – tzw. kompetencje miękkie. Innym przykładem „ponadprogramowej” aktywności może być również uczestnictwo  w szkolnych kołach naukowych. W każdej szkole funkcjonuje ich zwykle kilka, a nauczyciele opiekujący się takimi kołami, dostarczają wiedzę, która wybiega daleko poza standardowy program nauczania. Warto pomyśleć także o certyfikatach. Kursy organizowane w ramach zajęć dodatkowych, niejednokrotnie kończą się wydaniem dokumentu, który potwierdza posiadaną wiedzę i umiejętności. 
W późniejszych latach edukacji można zacząć ponadto odwiedzać targi pracy, praktyk i staży. Na takie wydarzenia warto zabierać ze sobą również CV. Nawet jeśli nie ma w nim jeszcze zbyt wielu pozycji, spotkanie z potencjalnym pracodawcą może zaowocować zaproszeniem na praktykę lub staż, a także propozycją współpracy w przyszłości.

Studenci w cenie

Wielu pracodawców chętnie zatrudnia studentów, dlatego okres studiów to najlepszy czas na zdobywanie doświadczenia. Choć studentom zaocznym zdecydowanie łatwiej jest korzystać z różnych możliwości, pozostali wcale nie muszą z nich rezygnować. 
Tryb studiów można z powodzeniem dostosować do pozauczelnianych obowiązków, choćby poprzez indywidualny tok nauczania. Liczą się zatem przede wszystkim chęci. - Na łączenie nauki z tymczasową pracą lub stażem, decyduje się obecnie coraz więcej młodych ludzi. Nie zawsze jest to podyktowane tylko względami ekonomicznymi wynikającymi z konieczności samodzielnego utrzymania się na studiach. 
Studenci, którzy praktykują w trakcie nauki, mają świadomość, że doświadczenie zdobyte w młodym wieku, może otworzyć im drzwi do przyszłej kariery i pomóc stać się konkurencyjnym kandydatem na rynku pracy.

Podczas studiów warto skorzystać również z innych możliwości rozwoju, szczególnie dlatego, że mamy na to zwykle aż 5 lat. Na wielu uczelniach powstają różnorodne koła naukowe i specjalne organizacje studenckie. 
Warto również zaangażować się w taką działalność, która pomaga poszerzać wiedzę, ale także odkrywać w sobie i rozwijać inne umiejętności. 
W ramach udziału w podobnych inicjatywach, studenci mogą sporo zyskać – m.in. realizować ciekawe projekty naukowe, uczestniczyć lub samodzielnie organizować szkolenia i konferencje naukowe (często międzynarodowe), wyjeżdżać na zagraniczne wymiany i staże, angażować się w działalność społeczną, a także rozwijać umiejętności przedsiębiorcze. J
Jeśli odpowiednio zaplanujemy własny rozwój i maksymalnie wykorzystamy wszystkie nadarzające się okazje, dyplom magistra czy inżyniera może okazać się jedynie formalnym dodatkiem do bogatego i bardzo cenionego na rynku pracy doświadczenia.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA