System zarządzania jakością ISO/TS 16949

Ze względu na ogromny problem zanieczyszczenia środowiska i wiążące się z tym faktem poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka, funkcjonowania ekosystemów, prowadzenia upraw itd. duży nacisk kładzie się obecnie na kwestie związane z ograniczeniem ilości dwutlenku węgla wydalanego do atmosfery, a także z ograniczeniem spalin, które stanowią duże zagrożenie dla naszej przyszłości. Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Europy, wiele miast boryka się ze smogiem, a wszelkie normy są wielokrotnie przekroczone, zatruwając organizmy naturalne.


Jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną, Unia Europejska nakłada na producentów aut obowiązek monitorowania ilości wydalanych przez pojazdy spalin. Służy do tego komputer pokładowy, który ma wiele zastosowań, a wśród nich m.in. śledzenie parametrów związanych z emisją spalin. Producentów samochodów przeznaczonych na rynek europejski, podobnie jak na całym świecie, obowiązuje standard jakościowy ISO/TS 16949, który ma zapewnić użytkownikom aut i nam wszystkim bezpieczeństwo.

Obecnie doszło do ujednolicenia standardów jakościowych na całym globie, dzięki czemu niezależnie od tego, czy mieszkamy w Indiach, Stanach Zjednoczonych czy w Polsce, możemy liczyć na ten sam standard jakości, a samochody i części nie muszą podlegać wielokrotnej certyfikacji w zależności od rynku, na który są przeznaczone.

Norma jakościowa ISO/TS 16949 obowiązuje na każdym etapie produkowania aut. Począwszy od produkcji części, poprzez instalację, a skończywszy na serwisowaniu samochodu w trakcie jego użytkowania. Norma zapewnia jednolite standardy oraz procedury, do których muszą stosować się i producenci, ich kooperanci, podwykonawcy, dostawcy, a także serwisanci w najdrobniejszych szczegółach. Każda firma wdrażająca wymagania specyfikacji musi poddać się audytowi certyfikującemu, który powinien zostać przeprowadzony minimum po 12-miesięcznym okresie funkcjonowania systemu zarządzania jakością w danej fabryce, a później jest powtarzany cyklicznie.

Certyfikat systemu zarządzania jakością to dla firm kwestia rozwoju, udoskonalania oferty, pozyskiwania nowych klientów, kontrahentów, a także sprawa prestiżu. Dlatego rośnie zainteresowanie tą tematyką, a ilość przyznawanych certyfikatów stale rośnie – również w branży motoryzacyjnej.

System zarządzania jakością pozwala zachowywać najwyższe standardy, a odbiorcy mieć pewność, że otrzymuje produkt – w tym przypadku samochód – który spełnia wyśrubowane normy jakościowe związane z emisją spalin.

Artykuł pochodzi z serwisu: Albercik.pl
Źródło: Autor: Ewa Kościelniak
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..