Urządzamy łazienkę, w której łatwo o porządek

Utrzymanie porządku w łazience bywa trudne, niezależnie od tego, czy dysponujemy dużym, czy małym pomieszczeniem. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, by o czystość w tym miejscu było znacznie prościej. Ważne, by już na etapie projektowania zaplanować m.in., gdzie postawimy pralkę i gdzie będziemy przechowywać kosmetyki czy środki do prania.


Dobrze zaplanowane

Z łazienki każdego dnia korzystamy wielokrotnie, dlatego tak trudno utrzymać tam porządek, a im więcej domowników w rodzinie, tym potencjalnie większy bałagan. Okazuje się jednak, że już na etapie urządzania i planowania można tak zaprojektować to pomieszczenie, by zachowanie czystości przychodziło nam o wiele łatwiej. Przede wszystkim warto zapamiętać, że im mniej wystających elementów w armaturze czy meblach, tym będzie prościej.

Już na początku planowania czeka nas kilka strategicznych decyzji. Musimy zdecydować, czy wybieramy wannę, czy prysznic i określić lokalizację pozostałych elementów, takich jak umywalka czy sedes, jeżeli mają się tam znaleźć. Musimy też rozplanować, co będziemy przechowywać w łazience i jaką przestrzeń oraz jakie meble przeznaczymy na ten cel. Jeżeli w pomieszczeniu ma się znaleźć pralka, określenie jej miejsca to kolejny, obowiązkowy punkt w momencie planowania.

Im mniej tym lepiej 

Dobry plan pozwoli nam tak zaaranżować przestrzeń, aby w trakcie użytkowania, utrzymanie porządku w pomieszczeniu nie sprawiało nam wiele problemów. Oto kilka zasad, które sprzyjają zachowaniu czystości. Przede wszystkim zadbajmy o to, by jak najmniej przedmiotów znajdowało się na zewnątrz. Chaotycznie ustawione butelki z kosmetykami nie dodają uroku, a w dodatku przecieranie każdej z nich z kurzu zabiera bardzo dużo czasu. Warto więc od razu pomyśleć o odpowiedniej szafce, w której będziemy przechowywać różnego typu kosmetyki. Taki mebel najlepiej zaplanować jak najbliżej miejsca, gdzie będziemy z tych przedmiotów korzystać, np. w okolicy lustra i umywalki tak, by to co najważniejsze, zawsze mieć pod ręką. Możemy zdecydować się na klasyczną stojącą szafkę, albo wybrać opcję wiszącą. Warto wiedzieć, że utrzymaniu porządku sprzyjają też szuflady. Kosmetyki, które będziemy tam przechowywać  najlepiej posegregować na takie, z których korzystamy codziennie, i trzymać je w jednym miejscu, osobno zaś te, których używamy sporadycznie radzą  projektanci mebli z firmy Komandor. Ponieważ w łazience powinno znaleźć się lustro, zamiast wprowadzać odrębny element do wnętrza, możemy wybrać wiszącą szafkę nad umywalkę wyposażoną w drzwi z lustrem, które ma jeszcze jedną ogromną zaletę, w wyjątkowy sposób rozświetla całe pomieszczenie.

Jak ukryć pralkę

Pralka w łazience nie wygląda estetycznie, ale często nie mamy dla niej innego miejsca w domu czy mieszkaniu. Przy okazji tego sprzętu pojawiają się także proszki i inne środki do prania, które również warto sprytnie ukryć. Sprawdzonym pomysłem jest zabudowa tego sprzętu, która może przybrać różne formy. Jednym z rozwiązań jest wspólna zabudowa pralki z umywalką. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednio dużym miejscem, montujemy dłuższy blat, wpuszczamy w niego zlew, a pod nim znajdzie się jeszcze wystarczająco miejsca na szafki, szuflady i pralkę. Tę ostatnią warto przysłonić frontem, by ukryć jej obecność. Musimy jednak pamiętać, że chcąc zrealizować ten pomysł musimy spełnić kilka wymogów – za pralką konieczne jest podłączenie hydrauliczne, które determinuje odpowiednią głębokość naszej zabudowy, a dodatkowo ważne jest, aby sprzęt dało się swobodnie wysunąć w razie awarii. Komfortowe korzystanie z łazienki zapewnia odpowiednia aranżacja wnętrza, dlatego konieczne jest dokładne wymierzenie przestrzeni. Głębokość zabudowy nie może kolidować z obecnością innych mebli i sprzętów w łazience.

 Innym sposobem na zabudowanie pralki jest wykorzystanie wnęk, które często posiadamy w łazience. Takie miejsce jest idealne, by postawić tam pralkę i z powodzeniem ją zabudować. Nad sprzętem wystarczy miejsca na kosze, szuflady i póki, które przeznaczymy na przechowywanie. Całość ukrywamy za przesuwnymi drzwiami, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne drzwiczki – podpowiada ekspertka z firmy Komandor.  Fronty takich drzwi mogą być wykonane ze szkła, które wprowadzi do wnętrza urokliwą grę świateł, jest wodoodporne i sprzyja utrzymaniu czystości.

Spójnie i estetycznie

Nie można też zapomnieć, że łazienka, mimo wielu funkcji jakie spełnia, jest pomieszczeniem, które powinno służyć również odprężeniu. Musi więc wyglądać estetycznie. Właściwie zaprojektowane meble nadają łazience harmonii i chronią przed nadmiarem opakowań, butelek i innych akcesoriów. Pamiętajmy, że w małych łazienkach warto unikać nadmiaru mebli i zdecydować się na jeden konkretny. Z kolei w dużych pomieszczeniach, doskonale sprawdzą się przygotowane na wymiar modułowe rozwiązania, które będą się doskonale komponować i wzajemnie uzupełniać. Wiszące szafki z powodzeniem uzupełnią szafkę pod umywalką, tworząc uporządkowaną i spójną całość.
Funkcjonalne szafki, estetycznie przechowywane kosmetyki i środki czystości, pralka, która nie rzuca się w oczy, to obowiązkowe punkty w naszym planie łazienki doskonałej. Aranżując łazienkę według dobrze przygotowanego i przemyślanego planu, zyskamy urokliwe i bardzo funkcjonalne pomieszczenie, w którym utrzymanie porządku będzie przychodziło z łatwością.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni PiS krytycznie o działaniach spółki „Baza"

Szef klubu radnych PiS poinformował, że złoży w najbliższym czasie zawiadomienie do..

Radni: firmy migrują, prezydent biernie się przygląda

Radni klubu PiS krytykują prezydenta Włocławka za to, że nie realizuje swoich..

Poseł Zbonikowski przed sądem, do ugody nie doszło

Żona posła Łukasza Zbonikowskiego oskarża go o naruszenie nietykalności. 21 marca, w..

Prywatna firma nie zapłaci, a szpital musi. Dlaczego?

Podczas spotkania z mediami posłanka Joanna Borowiak pytała, dlaczego prezydent miasta..

Poseł Zbonikowski krytycznie nie tylko o nowej koalicji

Do tej pory opinie Łukasza Zbonikowskiego na temat zawiązania się w mieście koalicji..

Dziennikarstwo obywatelskie

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

Polska moich marzeń cz.5

Nadchodzi wielkimi krokami finisz tego licytowania się na fantastyczne pomysły...

Polska moich marzeń cz.4

Pozwolę sobie zacząć od często powtarzanego sloganu: Nie o taką Polskę..