Ściąga dla Panów i Pań polityków

Dokładnie 28 lat temu wprowadzono tzw. "ustawę Wilczka".
Kluczowe były dwa poniższe artykuły, które mówią:
"Art. 1. Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest wolne i dozwolone każdemu na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa.
Art. 4. Podmioty gospodarcze mogą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywać czynności oraz działania, które nie są przez prawo zabronione."
"Ustawa z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej - bo tak brzmi oficjalna nazwa ustawy Wilczka - mieściła się na zaledwie 5 stronach maszynopisu i zawierała 54 artykuły, z czego tylko 25 dotyczyły regulacji działalności gospodarczej, a reszta to przepisy przejściowe i zmieniające inne ustawy.
Co więcej, zgłoszenia do ewidencji nie wymagały "uboczne zajęcia zarobkowe" - wytwarzanie, naprawa i handel przedmiotami użytku domowego, rękodzieło artystyczne czy handel nieprzetworzonymi produktami rolnymi, ogrodniczymi, leśnymi i hodowlanymi - czyli zajęcia, które dziś wylądowały w szarej strefie."
Na podstawie tej ustawy w pierwszym roku—1989—powstało 3,5 mln przedsiębiorstw, a w następnym kolejny milion. To było coś nieprawdopodobnego. Nagle, kraj, który stał na skraju bankructwa, a jego gospodarka leżała w ruinie, stał się światowym tygrysem, przodownikiem pod względem rozwoju.
Słowa i tekst Janusz Korwin-Mikke

11 komentarzy

Łoczytany

A wszystko to zasługa komunistów, no popatrz

1 0
ID:70714

LALA20

@ Wolność

Janusz Korwin - Mikke nie jest tygrysem bengalskim, a już z całą pewnością nie jest tygrysem syberyjskim, czyli najpotężniejszym
z gatunku, jest po prostu pajacem.

4 0
ID:70721

gość-35236

Ustawa Wilczka była jedną z lepszych polskich ustaw , ale nie została w tym kształcie wprowadzona przypadkowo . Był to czas uwłaszczania się postkomuny na majątku narodowym . Wystarczy popatrzeć na przekształcanie się najwiekszych polskich firm i zakładnaie spółek z udziałem etatowych pracowników KC,KW, PZPR , SB , WSI . Kantory i elektromis Gawronika są najlepszym przykładem .A takich ,,biznesmenów'' którzy zaczynali w garazu (pod KC PZPR) było dużo więcej .

0 1
ID:70723

Wolność

@~LALA20: Pajac to Ty jesteś bo pracujesz na Niemiecką gospodarkę przyjeżdżasz do Polski i wygłaszasz mądrości ale tak to jest jak brakuje normalności mieszkając u tych co ich dziadkowie strzelali do Polaków .
Co do Korwina żebyś chociaż miała połowę w swojej pustej czapce tego co on ma .Po Nowym Roku do nory czyli do Kalifatu Niemieckiego.

1 8
ID:70738

LALA20

@ Wolność

A co Korwin ma w czapce, łupież ?, ja dbam o włosy.
Biorąc pod uwagę historię Turcji Otomańskiej, wiem co to są Kalifaty, o niemieckim kalifacie nie słyszałem.

P.S.
Twoje posty mówią o Tobie, wąskie horyzonty, sam negatyw.
Gdybyś urodził się Niemcem i żył w latach trzydziestych ubiegłego wieku, z całą pewnością byłbyś '' żołnierzem ''
'' Toten Kopf - SS ''.
Wiesz dlaczego żołnierzem napisałem w cudzysłowie ?,Trybunał norymberski nigdy nie uznał formacji SS za żołnierzy.

7 0
ID:70746

Wolność

@~LALA20: Za to Ty świetnie pasowała byś i u Hitlera który jak Ty był socjalistą a nawet fajno było by Tobie w dresach w paski i drewnianych adidaskach ale i tak jesteś Volksdeutsche pracując dla Niemca więc czytaj sobie książki .Wracając do wojen podziwiam czasy wikingów Młot Thora młotek w rękę i krótka piłka .

0 2
ID:70789

LALA20

@ Wolność

Na Odyna !!!!!, zaimponowałeś mi, interesujesz się pewną dziedziną.
'' Wojny Wikingów '' - sorry, małe sprostowanie, Wikingowie nie prowadzili wojen tylko najazdy.
Uporządkuj swą wiedzę.

P.S.
Czy Thor Heyerdahl był Twoim kuzynem?
Był człowiekiem pozytywnie zakręconym, jego tezy były obalane, podchodzono do niego z lekką ironią.

1 0
ID:70791

LALA20

@ Wolność

Na słowa które wypowiedziałeś, w Bundes jest odpowiedni paragraf.
Wiesz, nigdy nie byłem w obozie Muzeum KL Auschwitz - Birkenau, byłem w obozie Muzeum Dachau.

0 0
ID:70793

Wolność

Politycy Polscy komu wy pomagacie i jeszcze dajecie im na autostrady ?Internet nie kłamie Ukraina ma nas w dupie więc czas najwyższy aby pieniądze dawali im ci co zrobili Majdan czyli bracia z Makrelą na czele i Ameryka

0 2
ID:70810

Wolność

@~LALA20: Thor Heyerdahl to Twój ziomek tez lubił ksiażki i podróże .Co do Bundes kalifat of socjal to tam my jesteśmy w Polsce .
Gdyby doszło do wojny przykładowo kogo byś zabijał Polaków czy Niemców ?

0 2
ID:70811

gość-38111

Re wolność - ty najwpierw piszesz a potem myślisz tak jak Rychu-portugalczyk ?

0 1
ID:70836


Znam i akceptuję regulamin portalu

włocławianie piszą

Włocławek

Włocławek

Podyskutuj o Włocławku, poznaj swoich sąsiadów.

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Budujesz, kupujesz, urządzasz? Poradź innym i znajdź radę dla siebie.

Sport i rekreacja

Sport i rekreacja

Porozmawiaj o sporcie i jak aktywnie spędzasz czas.

Towarzyskie

Towarzyskie

Poznaj i porozmawiaj z nowymi ludźmi.

Motoryzacja

Motoryzacja

Podyskutuj o samochodach i motocyklach.

Inne

Inne

Rozmowy na różne tematy

Hydepark

Hydepark

Rozmawiaj na wszystkie tematy

O portalu

O portalu

Podziel się pomysłami, które ulepszą portal.

  • Najczęściej komentowane (7 dni)

  • Najczęściej czytane (7 dni)

WOLNE MEDIA