Wprowadzcie euro mowili...

Mieszkańcy Litwy mocno odczuli wzrost cen po wprowadzeniu euro w 2015 roku. Według wyliczeń tamtejszego Departamentu Statystyki tylko w zeszłym roku ceny niektórych artykułów spożywczych skoczyły o 40 proc. Dane te przeczą dotychczasowym zapewnieniom polityków i handlowców, którzy twierdzili, że wprowadzenie wspólnej waluty nie wpłynęło na wzrost cen.

http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/ogromna-dro%C5%BCyzna-na-litwie-po-wprowadzeniu-euro-ludzie-bojkotuj%C4%85-centra-handlowe/ar-AAn3NwD

18 komentarzy

gość-23485

Przecież wiadomo kto prze do euro ci co Niemcom lachę robią tym największym złodzieją w Europie .

3 7
ID:71666

gość-50971

Aj waj , ale przeciez o to chodzi w tym oszustwie na skale europejską - biedny zawsze doklada do intersu pejsatych banków .

3 6
ID:71667

gość-67527

Cichociemny-ponoc-obesrwator zaraz Ci wyluszczy ze euro jest spoko i ze glupi jestesmy ze jeszcze laski niemcom nie robimy...

3 7
ID:71670

cichyobserwator

@~gość-67527: Do osób z deficytem intelektualnym podobno lepiej trafiają obrazy więc to może Trochę Ci rozjaśni ;
http://www.cenynaswiecie.pl/ceny-na-litwie,115/
Z tym robieniem laski to skontaktuj się z gościem 23485 , macie konotację w tym temacie więc może być Wam całkiem fajnie.

5 5
ID:71671

gość-78520

@~cichyobserwator: a wytlumacz pan co maja wniesc do tematu same aktualne ceny skoro omawiany jest ich wzorst wzgledem 2015 roku?

2 10
ID:71672

gość-30879

@~ancap:

No dobra a które to produkty zdrożały o 40% ? Wybieram się na Litwę to wiedziałbym co tam zabrać.
Mam nadzieję, że to nie tajemnica.

3 2
ID:71676

gość-30879

@~ancap:

Mam, znalazłem! To kalafiory tak zdrożały!

http://kurierwilenski.lt/2016/05/05/kalafior-symbol-rosnacych-cen-na-litwie/

http://kurierwilenski.lt/2015/12/30/rok-z-euro-na-litwie/

No ale kalafiorów nie będę targał na Litwę, to się nie opłaca.
:/

0 2
ID:71677

gość-97032

@~gość-30879: z linku który sam wstawiłeś:

Jekatirina Bulatowa, studentka trzeciego roku prawa mówi:
— Rok temu było pełno informacji o tym, jak to Litwa przyjmując nową walutę prawie „chwyciła Pana Boga za nogi”, jak to będziemy żyć dobrze. Dzisiaj już takie rozmowy ucichły. Rok temu na miesiąc rodzice dawali mi 500 litów miesięcznie. Skromnie, ale udawało się przeżyć. Mogłam sobie pozwolić nawet czasami zjeść w kawiarni. Dzisiaj mam 150 euro, za które nie mogę przeżyć miesiąca. O kawiarni już zapomniałam. A przecież to jest ta sama suma, tylko że wszystko zdrożało — opowiada Jekatirina Bułatowa.

Jak przyznają mieszkańcy Litwy, w efekcie wprowadzenia euro często cyfry w cenie zostały te same, zmieniła się tylko waluta — euro. A to naprawdę duża różnica.

— Na rynku kiedyś jabłka kosztowały 0,5 lita, dzisiaj kosztują też 0,5, ale euro, tak samo szczypiorek kosztował lit, dzisiaj euro. W sklepach ceny zaczęły wzrastać kilka miesięcy przed wprowadzeniem euro — tłumaczy Agata Gołowatoja.

Prawie w każdych krajach, które przyjęły wspólną walutę, dawało się zauważyć widoczny wzrost cen w sklepach. Sprzyjał im tzw. mechanizm zaokrąglania cen, czyli jeśli przykładowy towar w przeliczeniu na euro miał kosztować 0,89 euro, to oceniano go 0,99 euro. Dotyczyło to zwłaszcza produktów o niskich cenach.

5 0
ID:71682

gość-30879

@~gość-97032:

No przecież ja nie kwestionuję, ze ceny na Litwie wzrosły. Potwierdza to ichni urząd statystyczny:

"Nadiežda Alejeva, kierowniczka działu statystyki cen w Departamencie Statystyki.

Zgodnie z danymi statystycznymi roczna zmiana cen usług i produktów wzrosła o 1,2 procent. Natomiast produkty spożywcze w ciągu roku staniały o 0,3 procent, a usługi zdrożały o 5,7 procent."

A cena 3,5 euro za kalafiora to skandal.

0 1
ID:71686

gość-30879

@~gość-97032:
Zobacz jaki tam jest potencjał dla naszych rolników, nic tylko tam eksportować polskie owoce i warzywa, czysty biznes.

0 1
ID:71688

gość-66850

@~gość-30879:

Dobre, zawozisz na Litwę tysiąc kalafiorów i zgarniasz ciężką kapuchę

2 1
ID:71692

gość-35146

A co z zarobkami 350Euro miesiecznie ? Też wzrosną do poziomu jak w niemczech ?

1 0
ID:71693

gość-32265

@~gość-35146:

Jak PKB per capita będą na poziomie niemiecki to zarobki zapewne też, nie widzę powodu aby tak miało nie być

0 2
ID:71695

gość-58845

@~gość-35146: Robisz kilka kursów z polskimi owocami i warzywami na Litwę i zarabiasz lepiej od Niemca.

1 0
ID:71699

ben Yacoff

Podobno Litwinie tak bardzo przejęli się wzrostem cen, że czas cały kombinują jakby tu do San Escobar wyjechać.

3 1
ID:71701

LALA20


Litwinom humory w sensie ekonomicznym może poprawić znalezienie olbrzymiego garnca monet, tzw. '' Pogoń Litewska '' -
największe fałszerstwo pieniądza średniowiecznej Europy.

0 0
ID:71762

LALA20


gość- 23485

gość- 67527

Zróbcie sobie wzajemnie '' Clintona ''.

2 0
ID:71763

LALA20


gość- 58845

Zacznij wozić Eskimosom kiszoną kapustę - cierpią na szkorbut.

0 0
ID:71764


Znam i akceptuję regulamin portalu

włocławianie piszą

Włocławek

Włocławek

Podyskutuj o Włocławku, poznaj swoich sąsiadów.

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Budujesz, kupujesz, urządzasz? Poradź innym i znajdź radę dla siebie.

Sport i rekreacja

Sport i rekreacja

Porozmawiaj o sporcie i jak aktywnie spędzasz czas.

Towarzyskie

Towarzyskie

Poznaj i porozmawiaj z nowymi ludźmi.

Motoryzacja

Motoryzacja

Podyskutuj o samochodach i motocyklach.

Inne

Inne

Rozmowy na różne tematy

Hydepark

Hydepark

Rozmawiaj na wszystkie tematy

O portalu

O portalu

Podziel się pomysłami, które ulepszą portal.

  • Najczęściej komentowane (7 dni)

  • Najczęściej czytane (7 dni)

WOLNE MEDIA