Polski super bubel zamiast unijnego luksusu. Z...

Polski super bubel zamiast unijnego luksusu.

Z uwagą przeczytałem w ostatnim „Pulsie Regionu” artykuł Eweliny Piotrowskiej p.t. „Unijny wymóg i bubel!”. Wiele w nim prawdy, ale nie cała. Znacznie więcej jest w nim spraw niezrozumiałych a może nawet świadomych kłamstw. Dlatego postanowiłem go skomentować.
Zacznę jak w każdym porządnym opowiadaniu od początku. Podobno wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe zgodnie z wymogiem unijnym zobowiązane są do wymiany starych skrzynek pocztowych na nowe. I tutaj już mam pierwszą poważną wątpliwość. Dlaczego tylko spółdzielnie mieszkaniowe? A ci, co mają już wyodrębnioną własność i mają swoje prywatne skrzynki pocztowe też są zmuszani do płacenia za nowe? A lokatorzy w budynkach komunalnych i socjalnych, właściciele domków jednorodzinnych? O co tu chodzi? Chyba jak zwykle o czyjś bardzo duży interes.
W tym miejscu chciałbym dodać drobną informację. Rozmawiałem z kilkunastoma osobami mieszkającymi w Anglii, Szkocji i Irlandii na temat skrzynek pocztowych. Niestety, takich luksusów to w Wielkiej Brytanii jeszcze nie ma. Jak dobrze wszyscy wiemy Wielka Brytania jest członkiem Unii Europejskiej znacznie dłużej niż Polska. I ich prawo pocztowe nakazuje dostarczać przesyłki do mieszkania czy biura adresata. Listonosz sobie biega, (oczywiście za większe pieniądze) od drzwi do drzwi i pracuje na dobrą opinię poczty. A może Wielka Brytania jest krajem mniej ucywilizowanym niż Polska?
Wracam do artykułu. Rzecz niezrozumiała. Dlaczego pan prezes WSM, Mirosław Urbański, twierdząc, że nie ma dotacji na wymiany skrzynek, tak szybko przystąpił do realizacji tego niby unijnego wymogu? I to na kredyt (oczywiście mieszkańcy będą płacili odsetki). Bo może ktoś by się dopatrzył, że tu jest coś nie tak? Jaka jest prawda?
Otóż instalowanie skrzynek oddawczych to realizacja przepisów zawartych w ustawie Prawo pocztowe z 2003 roku (nie żadnych unijnych), które określają, kto i gdzie ma te skrzynki instalować. Do ustawy wydano odpowiednie rozporządzenia, jakim normom technicznym powinny te skrzynki odpowiadać. Sam zapis w ustawie został przeforsowany przez pocztowców i producenta (firmę związaną z pocztą). Instalowane obecnie skrzynki przez Włocławską Spółdzielnię Mieszkaniową nie spełniają w pełni wymogów norm. Po pierwsze to nie spełniają warunku zachowania tajemnicy korespondencji. Chodzi o poruszony w artykule problem zamków. Jeden kluczyk otwiera kilka skrzynek. To nic. Chcę tylko pocieszyć użytkowników, że jedna blaszka otwiera wszystkie skrzynki. Po drugie zgodnie z zaleceniami wykonano otwór do wkładania korespondencji (wymiary i brak ostrych krawędzi). A co z wyjmowaniem korespondencji? Normalnej koperty wielkości C6 znajdującej się po wrzuceniu w tylnej części nie mogę wyjąć, ponieważ nie mogę włożyć ręki przez szczelinę gdyż jest za wąska a ponadto blacha ma ostre krawędzie. Panie inżynierze Urbański, kupiliście niestety buble.
Jeszcze kilka słów do prezesa Zbigniewa Lewandowskiego. Panie prezesie, może w pańskiej spółdzielni ma pan rację, ale pana tłumaczenie mnie nie przekonuje. Stałem się posiadaczem dwóch skrzynek pocztowych. W budynkach pięciokondygnacyjnych budowanych w latach siedemdziesiątych instalowano zbiorcze skrzynki pocztowe tylko dla lokatorów z pięter. Ci mieszkający na parterze musieli mieć niestety swoje prywatne skrzynki. Moim skromnym zdaniem, ci zmuszeni do płacenia za drugą skrzynkę powinni mieć jakąś ulgę.

3 komentarze

adam

na Zazamczu zaczęli instalować podobne skrzynki do tych z Włocławskiej S.M. Zmartwiła mnie informacja jakoby kluczyki pasowały do innych skrzynek i,że jedną blaszką mozna otworzyć wszystkie skrzynki.Dionizy,jesteś tego pewien ?

0 0
ID:129

Dionizy

Tak. O ile będą tego samego typu zamki. Przeczytaj artykuł na pierwszej stronie Pulsu Regionu (ostatni nr 15/2008). Pani redaktor Piotrowska osobiście to sprawdzała przed napisaniem artykułu.

0 0
ID:130

ego

Dlaczego inne wymogi unijne/te na korzysć obywateli/ nie są wdrażane tylko wszyscy zaczynają od tych obciążjacych nasze budżety.

0 0
ID:132


Znam i akceptuję regulamin portalu

włocławianie piszą

Włocławek

Włocławek

Podyskutuj o Włocławku, poznaj swoich sąsiadów.

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Budujesz, kupujesz, urządzasz? Poradź innym i znajdź radę dla siebie.

Sport i rekreacja

Sport i rekreacja

Porozmawiaj o sporcie i jak aktywnie spędzasz czas.

Towarzyskie

Towarzyskie

Poznaj i porozmawiaj z nowymi ludźmi.

Motoryzacja

Motoryzacja

Podyskutuj o samochodach i motocyklach.

Inne

Inne

Rozmowy na różne tematy

Hydepark

Hydepark

Rozmawiaj na wszystkie tematy

O portalu

O portalu

Podziel się pomysłami, które ulepszą portal.

  • Najczęściej komentowane (7 dni)

  • Najczęściej czytane (7 dni)

WOLNE MEDIA