HALO --- internauci spotykamy się na wystawie TWARZE...

HALO --- internauci spotykamy się na wystawie TWARZE BEZPIEKI obejrzeć naszych donosicieli,abyśmy wiedzieli komu podziękować za "wszystko dobre" co nas spotkało za komuny.

31 komentarzy

tencowszystkowie

głupze!
tam nie będzie donosicieli tylko etatowi pracownicy resortu.

0 0
ID:1334

A moze ty donosiłeś

Moze donosiłeś a teraz szukasz wrażeń a co ci było zle ?

0 0
ID:1336

pazdzioch

byl juz ktos tam?

0 0
ID:1337

OBSERVER

Byłem,widziałem...nic specjalnego.Jest trochę fotek,opisów,fragmentów podań o przyjęcie do pracy.Chyba tak samo wtedy ściemniano w listach motywacyjnych jak dziś.Trochę mnie to śmieszy że czasy się zmieniają a ściema żyje swoim życiem.Zobaczyłem trochę fotografii osób o których powszechnie było wiadomo że są oficerami takich służb więc żadnych tajemnic nie odkryto.Co dziwne oni sami nie kryli przynależności do takich służb.Wiedziałem mniej więcej że nic specjalnego poza nazwą wystawy nie zobaczę.Chociaż dwie postacie ucieszyły mnie kiedy zobaczyłem ich pyszczki:)Kiedy na początku lat 80.tych codziennie mijałem w drodze do szkoły faceta,czułem że jest on z milicji.Miał w swoich oczach coś złego,coś pustego..Czuć było że to człowiek który sprzedałby swoich rodziców.Oczy potrafią mówić wiele.Dziś zobaczyłem jego zdjęcie na wystawie,wróciły wspomnienia.Szkoda że wystawa nie obejmuje osób które przyczyniały się do "sukcesów zawodowych"osób które dziś zajmują odpowiedzialne stanowiska np.w biurach posłów,w urzędach itp. Może przyjdzie i czas na to że IPN zorganizuje taką wystawę. Dobrze żeby pamiętać jednak o jednym.W każdych instytucjach,firmach pracowali tylko ludzie.I źli i dobrzy..Niezależnie od tego czy byli członkami partii czy solidarności,milicji i SB..oceniajmy ludzi po czynach a nie tylko po tym w jakim stadzie działali.Każdy kraj miał i ma takie służby bez względu na ustrój który w takich krajach panuje.Kraj pozbawiony takich służb po prostu nie ma racji bytu lub bardzo szybko stanie się ofiarą służb swoich sąsiadów.Nie na darmo sojusznicy polskiej armii naśmiewali się z faktu pozbawienia nas przez pewnych politykierów wywiadu wojskowego.Mądry Polak po szkodzie chciałoby się powiedzieć.....w tym przypadku i po szkodzie głupi :)Co do miejsca wystawy wybrano chyba takie miejsce żeby nie każdy miał czas i okazję ją zobaczyć.Swojego czasu mogliśmy na Placu Wolności podziwiać warianty zagospodarowania tego miejsca.Idealne miejsce na taką wystawę.Chyba jednak bóg czuwa nad SB i wystawa została przesunięta w miejsce do którego nie dotrą wszyscy zabiegani mieszkańcy miasta..a może i o to chodziło?

0 0
ID:1338

marian

Ja bym wolal zobaczyc tych co kapowali, choc jak widac ludziom wystarczy tylko cos wkrecic i nie robi na nich wrazenia nawet sprzedwczyk ktory jest dzis marszalkiem sejmu.Stracilem szacunek do kolejnego stanowiska panstwowego.

0 0
ID:1340

bbc

Mirek !
a ile Ty miałeś lat za komuny ?

0 0
ID:1341

szuja

Donosiciele to nie SB. Donosiciele byli, są i będą w śód nas.Jedni to robią bo lubią a drudzy bo muszą.Nic dodać ,nic ująć.
Ilu donosicieli jest tylko na tym portalu!

0 0
ID:1342

OBSERVER

Masz rację szuja.SB to nie byli donosiciele.To do nich donoszono na innych,oni byli tylko zbrojnym ramieniem kraju podczas poprzedniej epoki. W różny sposób pozyskiwano informację.Obserwacje,różne techniki operacyjne jak i zwykłe donosy od osób chcących się wykazać przed władzą,pałających zemstą do jakiegoś znajomka,czy też osób które donosiły bo darowano im jakiś drobny grzech.Inny typ donosicieli to osoby zastraszone przez takie służby.Ludzie tacy donosili ponieważ bali się o życie i zdrowie swoich bliskich,bali się tego czy ich dzieci nie będą szykanowani w szkołach,bali się wszelkich prowokacji i szantażu.Różne były oblicza SB,różne były też oblicza informatorów tej służby,tak samo różne są oblicza osób które dziś szczycą się dumnie z posiadania kawałka zaświadczenia z IPN.To ostatnie bardzo mnie śmieszy bo znany z opisów na tym portalu obiekt "X" wszem i wobec ogłasza że był obiektem zainteresowania SB.Zapomina jednak biedaczek dodać że SB zainteresowało się nim dopiero wtedy kiedy był już koniec ich epoki czyli koniec lat 80-tych i chyba raczej żeby móc podyskutować i pośmiać sobie przy esbeckiej kawie z takich "działaczy".Pewnie dlatego "rozpracowywano" naszego "X",a.

0 0
ID:1343

mirek

a co za roznica ile maialem lat?co?swinia jest swinia i koniec.Tak jak wsrod komuchow byly swinie i normalni ludzie tak samo bylo w opozycji.Poza tym uwazam ze polski system polityczny wymaga przemeblowania nie czas juz dzielic ludzi na komuchow i solidaruchow, roznice powinny polegac na przekonaniach i podejsciu do rzeczywistosci:)

0 0
ID:1344

Mirek

Do --bbc-- podejrzewam że za komuny miałem więcej lat aniżeli Ty masz teraz,ale ilość lat nie świadczy o jego wartości, napisałem ten post bo liczyłem na coś innego,a tu pokazano kilku i tylko kilku SBeków w stopniu porucznika i co?, przecież wiadomo że tacy byli,winni być pokazani do których ma się zastrzeżenia lub jest prowadzone postępowanie prokuratorskie, "wystawa" w tym wydaniu to lipa nikomu nic nie przyniosła. Jeśli słynny instytut ma tak robić to lepiej niech idą na bezrobocie, mnie chodziło o ludzi którzy służyli komunie bez opamiętania i narobili ludziom szkody.

0 0
ID:1345

bbc

i co ? podobało się? apetyt został zaspokojony ?czy jeszcze robimy igrzyska ? czy próbujemy budować nową,bez żadnych fobii ,przyjazną młodym ludziom ojczyznę ?

0 0
ID:1346

antyipeniak

W sumie, jeśli ktoś uważnie śledził jak wyglądały tego rodzaju IPN-owskie wystawy w innych miastach, to teraz nie powinien być rozczarowany tym, że jako "Twarze bezpieki" nikt nie ujrzy kogoś nowego poza tymi, o których wszyscy, i to od dawna, wiedzieli, kim kiedyś byli we włocławskiej SB, ewentualnie - "zweryfikują się" dotychczasowe przypuszczenia, domniemania czy spekulacje, stając się faktem, iż podejrzewany jednak nim był, czyli lokalnym bezpieczniakiem. Jeżeli ktokolwiek liczył na to, że IPN ujawni "TW", czyli tak zwanych świadomych donosicieli, vel kapusiów, to musiał być naiwnym optymistą albo niedojrzałym politycznie. Szczerze mówiąc, ja osobiście miałem nadzieję, że "przy okazji" tej wystawy znajdzie się ktoś odważny z dawnej opozycji, kto urządzi swoisty, prywatny happening, podczas którego publicznie przedstawione będą pewne fakty, okoliczności i personalia tych, bez których nie tylko SB-cja, ale chyba każda policja polityczna niemal że każdego państwa, nie byłaby w stanie się obejść, by "normalnie" funkcjonować, tj. zwalczać potencjalne zagrożenia wewnętrzne, w rezultacie czego ludzie skompromitowani zostaliby pogrążeni ostatecznie, definitywnie wyrugowani z życia publicznego jako niegodni i bez honoru. Widać, byłem nieostrożnym głupkiem, bo wierzyłem w coś absolutnie niemożliwego we włocławskich realiach. Nawet 19 lat później... Obejrzeliśmy sobie kolejną ekshibicję twarzy, które wszystkim wszystko, lub prawie,już dawno powiedziały o swej przeszłości. Chyba na nikim nie wywarło to większego, istotnego wrażenia...

0 0
ID:1347

do bbc

sam sobie buduj komuchu ale kibel w ogrodku

0 0
ID:1348

Zofia Blanc

Ignoranci. Teraz jest prawo donosicielstwa. Czy macie teraz wolnosc? Parkingi platne, podatki przy kupnie produktow (WAT), eksmisje z mieszkan, nie wyplacanie wynagrodzen, szkoly platne, leczenie platne, przejazd drogami platny, prywatna policja... Czy PIS nie jest gorszy od wymyslonej "bezpieki" ? Zacznijcie myslec sami i nie powtarzajcie wymyslonych bzdur.

0 0
ID:1349

antyipeeniak

Żaden naród nie jest w stanie budować przyszłości państwa, w którym żyje, bez uczciwego i rzetelnego rozliczenia się ze swoją przeszłością, choćby było to bardzo trudne, skomplikowane i bolesne. Inaczej będzie to budowanie domu na kruchym fundamencie - na piasku, a nie na solidnej skale.

0 0
ID:1350

szuja

To ja dodam jeszcze do Antyipeeniaka ,że trzeba rozliczyć najpierw Kościół za rozbiory Polski a szczególnie za Targowice o okresie III Rzeszy to chyba wszyscy wiedzą.Kto nadawał tyle ziemi Kościołowi w czasie zaborów Polski, którą teraz im "nby oddano"

0 0
ID:1351

antyipeeniak

Szujo, Ty chyba piszesz dla samego pisania, byleby zaistnieć. Ja o jednym, Ty - zupełnie o czym innym. Co te dwie kwestie mają ze sobą wspólnego? Stosunki państwo-kościół a rozliczenie niegodziwców (czyt. donosicieli, szpicli, kapusiów itd.) z PRL-owskiej przeszłości, kiedy dopuścili się wobec bliźnich czynów naprawdę haniebnych, teraz absolutnie dyskredytujących ich i wyłączających z kręgu osób honorowych, nawet nie są ze sobą paralelne. Zdrada współplemieńca to zupełnie inna sprawa. Oczywiście, mogą być zbieżne, ale dopiero wtenczas, gdy jakiś zuniformizowany "etatowy" funkcjonariusz kościoła rzymsko-katolickiego był zarazem TW, czyli w sytuacji, kiedy gość w sutannie tajnie choć świadomie współpracował ze smutnymi facetami w garniturach (najczęściej szarych, bo innych w PRL nie było).)

0 0
ID:1353

Biała Zośko...

Pan Bóg (Stwórca) jak kogoś karze, to najpierw rozum mu odbiera.

0 0
ID:1354

polonista

Drogi Szujo!
Gdyby Twój nick zdefiniować leksykalnie, wówczas co niektórzy mogliby go zinterpretować jako synonim "donosiciela służb bezpieczeństwa", tudzież "TW", używając oficjalnej nomenklatury języka prawniczego. Przecież "szuja" to nikt inny, jak tylko "człowiek nikczemny, podły, łajdak, łotr, szubrawiec". Życzę Ci zatem przynajmniej nieco zdrowego rozsądku zawsze zanim cokolwiek napiszesz...

0 0
ID:1355

Historyk

Szujo, dlaczego w swoim rewanżyzmie ograniczasz się tylko do rozbiorów Polski przez ościenne państwa zaborcze? Gdybym był Tobą, cofnąłbym się do roku ok. 991, kiedy to książe Mieszko I w akcie "Dagome iudex" swoje księstwo zawierzył opiece papieża. Stamtąd powinieneś wywodzić swoje roszczenia dotyczące rozliczenia kościoła. Pozdrawiam i zdrowia życzę!

0 0
ID:1356

szuja

Jak byś był tak uprzejmy jak DIONIZY ,to może mnie maluczkiego co tam ledwo gdzieś liznął pobieżnie wiedzy nie ukrywanej teraz przez Solidarność, też byś oświecił. Sam na pewno wiesz ,że za Komuny takie rzeczy jak sprzedaż Polski przez kler było skrzętnie ukrywane,żeby nie mówić o prześladowaniu Kościoła.Kłaniam się nisko.Pozdrawiam też innych Rejtanów co zapomnieli dodać na wsp.wystawie zdjęcia prawdziwych zdrajców ojczyzny.

0 0
ID:1357

Szuja

Polo-nisto ,gdyby tak patrzeć na nicki to można różne rzeczy każdemu przypisać np. brak znajomości poruszanego tematu . Proponuję zachęcić Cię przede wszystkim do analizy semantycznej z dwóch świetnych książek Wierzbickiej: Język - umysł - kultura (1999) i Co mówi Jezus? Objaśnienia przypowieści ewangelicznych w słowach prostych i uniwersalnych (2002). Nara

0 0
ID:1358

polonista z historykiem

No, faktycznie. "Twarze bezpieki" - temat bardzo adekwatny do tego, o czym napisałeś, czyli o "sprzedaży Polski przez kler".

0 0
ID:1359

Marian

Na wystawie nie było żadnych donosicieli a o to chodzi, SZUJA piszesz że za Solidarnosci kler był ukrywany żeby nie było wiadomo kto z nich donosił, teraz jest jeszcze lepiej nie tylko ukrywane ale zakrywane, wystarczy przypomnieć wypowiedz ks. Jankowskiego -- i co i cisza.

0 0
ID:1361

szuja

Marianku drogi,jak nie przyszli to ich nie było.No chyba ,że jakiś niedouczony polonista się zabłąkał. Ha,ha,ha

0 0
ID:1362

polonista z historykiem

Doprawdy nie wiem,co jest śmiesznego w Twoich ostatnich słowach, Szujo?. Ty nawet nie wiesz, co jest prawdą a co fałszem, jaka jest rzeczywistość. Równie dobrze mógłbym siebie nazwać np. ślusarz-spawacz co polonista lub historyk.Najgorsze jednak jest to, że kompletnie nic nie zrozumiałeś z tego, co napisałem. Przecież już w pierwszej wypowiedzi wyraziłem się, iż szkoda było czasu, a przede wszystkim publicznych pieniędzy na tego rodzaju ekspozycje jak IPN-owskie "Twarze włocławskiej bezpieki", z której raczej nikt nie wie nic nowego, nie dowiedział czegoś istotnego, o czym wcześniej nie wiedział. Fotki byłych lokalnych SB-eków na pewno nie były bowiem tym czymś, co mogłoby zainteresować tych, którzy byli "pokrzywdzonymi" przez aparat bezpieczeństwa publicznego. Przecież to, że "K." czy "Z." byli oficerami lub innymi etatowymi funkcjonariuszami - bądź co bądź - wtedy legalnej służby, było tajemnicą poliszynela, a nie rzeczywistą. I tak większość wie, kto kim był i kim teraz jest. Nie wyraziłem nic innego aniżeli szczere rozczarowanie tym, że nie było fotografii ani personaliów tych, dzięki którym ówczesną SB-cja w ogóle mogła egzystować jako użyteczna. Marnotrawstwo publicznej kasy na budżet IPN jest faktem coraz bardziej widocznym.

0 0
ID:1364

szuja

Może udaje,a może głupa palę, a? Podpowiem Ci ,że jak dołożysz jeszcze sobie trzeciego nicka to możesz je połączyć w trójkąt Hegla i będziesz miał całkiem niezłą ksywkę.He,he,he

0 0
ID:1366

ship of fools

Dlaczego dwukrotne "może" oraz "udaje" i "palę"???

0 0
ID:1385

szuja

Jeżeli Ci chodziło o "stek głupstw" to dałeś zły tytuł. Bo napisałeś ship of fools co znaczy statek/okręt/ głupców. Wg Ciebie to ten Portal jest statkiem głupców? No,no,no! Masz fantazję. Zacznij może drogie dziecko od Reja. Polacy nie gęsi i swój język mają . Dodam ZNAJĄ .He,he,he.

0 0
ID:1391

Drogi szujo...

O ile dzieckiem nazwiesz kogoś w moim wieku, to nazwa >>ship of fools

0 0
ID:1395

szuja

Pozdro przyjmuję choć na tym okręcie jestem tylko marynarzem. Naprawdę starałem się Ciebie nie obrazić a jeżeli uważasz inaczej to przepraszam.

0 0
ID:1419


Znam i akceptuję regulamin portalu

włocławianie piszą

Włocławek

Włocławek

Podyskutuj o Włocławku, poznaj swoich sąsiadów.

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Budujesz, kupujesz, urządzasz? Poradź innym i znajdź radę dla siebie.

Sport i rekreacja

Sport i rekreacja

Porozmawiaj o sporcie i jak aktywnie spędzasz czas.

Towarzyskie

Towarzyskie

Poznaj i porozmawiaj z nowymi ludźmi.

Motoryzacja

Motoryzacja

Podyskutuj o samochodach i motocyklach.

Inne

Inne

Rozmowy na różne tematy

Hydepark

Hydepark

Rozmawiaj na wszystkie tematy

O portalu

O portalu

Podziel się pomysłami, które ulepszą portal.

WOLNE MEDIA