Nareszcie !Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie...

Nareszcie !Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych , m.in. o wykupie mieszkań lokatorskich za przysłowiową złotówkę.Wyrok TK kompromituje ustawę ale również kompromituje autorów tej ustawy.
Chce mi się krzyknąć " autor,autor,autor" .Ale autor nie słyszy a przecież jest blisko nas,wrócił już z balangi na Cyprze,wytrzeżwiał i powinien o tym jednak się dowiedzieć .
Niewątpliwie skarb panstwa będzie musiał płacić znaczne odszkodowania organizacjom spółdzielczym ,za to,że bezprawnie zostały zmuszone do tych działań pod grożbą kary grzywny a nawet aresztu. Ale czy AUTOR i jego partyjni wsółtwórcy poniosą karę za ten knot legislacyjny powodujący znaczne straty finansowe organizacji spółdzielczych ? I OTO JEST PYTANIE !!!

20 komentarzy

jurek

autor tej ustawy ma coś w sobie z mentalności posła Ziobry,bo po wczorajszym ogłoszeniu wyroku TK,dzisiaj " wydał z siebie dżwięk" i stwierdził,że Trybunał Konstytucyjny popełnił błąd.Nie będę się wdawał w rozważania czy lepszym prawnikiem jest poseł Zbonikowski czy też cały skład TK /a orzekał w tej sprawie pełen skład sędziów TK/ , powiem jednak,że to się nazywa arogancja,arogancja charakterystyczna dla prawników tej opcji politycznej.A za tę arogancję zapłacimy my wszyscy,my podatnicy,bez względu na to kto jakie barwy kocha i jakie sympatie polityczne żywi.

0 0
ID:1409

szuja

Widzsz Jurku autor artykułu się pomylił. Poseł jeszcze nie doszedł do siebie.

0 0
ID:1418

janusz

KOLEJNY BUBEL PRAWNY !
Od razu było wiadomo, że tak będzie. Kto sie załapał, tego szczęście. Za niego kasę spółdzielniom zwróci teraz państwo na koszt podatnika.

0 0
ID:1420

społecznik




To było chore . Poniżało i ośmieszało tysiące osób, które kosztem wielu wyrzeczeń , za duże pieniądze "wykupiły" mieszkania.Ale najbardziej poniżone zostało prawo w Polsce.Dlaczego dopiero teraz ktoś przejrzał na oczy !?

0 0
ID:1443

Robert

Nie prawdą jest ,że wydatki z tego tytułu poniesie państwo.Zgodnie ze statutem wydatki dotychczas poniesione zostaną równomiernie rozłożone na wszystkich członków spółdzielni i nie ma zmiłuj się .Nie ważne czy wykupywałeś mieszkanie czy nie.

0 0
ID:1452

Teresa


Koszty spółdzielniom powinni zwrócić posłowie, bo ustawa, którą uchwalili była od początku i jest bublem prawnym, i nie tylko w tym zakresie. To jest ich zła praca, która przyniosła dla wielu spółdzielni (ich członków) olbrzymie koszty) a za złą pracę nie powinno się płacić wynagrodzenia.


0 0
ID:1453

Anna


Nie dość że za swoje mieszkanie zapłaciłam wielokrotnie więcej niż ci którzy załapali się na "rozdawnictwo", to jeszcze z moich podatków państwo będzie płaciło odszkodowania spółdzielniom. To się nazywa sprawiedliwość społeczna.

0 0
ID:1454

spółdzielca

Obawiam się, że będzie taka sytuacja, że spółdzielnie mieszkaniowe chcąc odzyskać określone środki finansowe będą obiążać hipoteką mieszkania przekształcone. W przypadku zwlekania z rozliczeniem obciążenia rozpocznie się procedura sądów i komornicza.
Trzeba było prawie 1,5 roku aby stwierdzić coś co było oczywiście oczywistością w momencie uchwalania bubla prawnego.

0 0
ID:1478

-prawnik

A ja mam nadzieję, że ten wyrok otworzy pole do pozwów spółdzielni do tych członków, którzy wykupili mieszkanie za złotówkę o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia. Podstawą przekształceń były tu niekonstytucyjne przepisy, które utraciły moc. Tym samym podstawa prawna owych umów odpadła - co uzasadnia roszczenie o bezpodstawne wzbogacenie.

0 0
ID:1488

też spółdzielca


" Za rok wydanie na własne "M" złotówki nie będzie już możliwe. To decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który uznał niektóre zapisy w nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych za niezgodne z konstytucją.
Stracą na tym wszyscy Polacy, którzy przez ostatnie półtora roku nie zdążyli przekształcić swoich lokali spółdzielczych na własnościowe. Nie ma powodu do dumy, ale przyczynili się do tego łodzianie.

Lokatorzy ze Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych nie mogli się doczekać wykupienia swoich mieszkań na własność, więc poskarżyli się policji. Zawiadomili ją o przestępstwie, które rzekomo miał popełnić Zdzisław Lewandowski, obecnie były prezes Osiedla Młodych. Według grupy lokatorów, opóźniał on przekształcenie mieszkań na własnościowe. Sprawa trafiła do sądu, który skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Skutek?
Właściwie to sami strzelili sobie gola - kwituje Krzysztof Amsolik, wiceprezes Osiedla Młodych"

to fragment art. z "Dziennika Łódzkiego" ,

wniosek jest prosty. zanim coś zrobisz , pomyś członku spółdzielni a nie oskarżaj tych,którzy w sposób odpowiedzialny z poświęceniem pracują na rzecz i dobro spółdzielni i ich członków,którzy zatrudniają zarządy i pomniejszych pracowników.

0 0
ID:1493

do prawnika

prawnik, ja mam nadzieję, że Twoja edukacja się jeszcze nie zakończyła. Gdyby było inaczej to Twoja wcześniejsza wypowieć dyskredytuje Cię jako prawnika zupełnie. Powinieneś wiedzeć, że jeżeli jakaś decyzja została wydana zgodie z obowiązującym prawem to jest ona prawomocna nawet wtedy kiedy prawo to zostanie uchylone.

0 0
ID:1497

maniek

Nie jestem pewny czy dobrze myślę, ale cała ta afera moze miec zwiazek z zaległościami osób nie uiszczajacych systematycznie opłat dotyczacych uzytkowania mieszkań społdzielczych.
Co się dzieje gdy ktoś ma zadłużenie ? - pod most go nie wyrzucą, eksmisja to proces długotrwały, lokali zastępczych brakuje wiec zadłużenie narasta a taka osoba nie mając własnego majątku czuje się bezkarna. Inaczej wygląda sytuacja gdy owe M nawet kupione za 1 zl jest własnością danej osoby. Sytuacja ulega diametralnej zmianie, gdyż w przypadku zaległości właściciel jest pewny ze to już obecnie jego M może zostać mu odebrane i zlicytowane.
Nie fair to wobec osób które wcześniej musiały uiścić za zakup dużo większe kwoty, ale cóż jakie państwo takie prawo.

0 0
ID:1504

spółdzielca spoza miasta

Można będzie przekształcić mieszkanie ze spółdzielczego lokatorskiego na spółdzielcze własnościowe, oczywiście po uiszczeniu ustalonej kwoty wyliczonej przez rzeczoznawcę. Ja za powyższe przekształcenie zapłaciłem. Te pieniądze przeznaczone zostały m.in. na ocieplenie budynku w którym mieszkam. Dlatego uważam że taki wyrok T.K. jest uczciwy i zgodny z poglądem większości spółdzielców.

0 0
ID:1545

zetka

Przepisy o tańszym wykupie mieszkań spółdzielczych będą obowiązywać do końca 2009 roku. W tym czasie członkowie spółdzielni mogą jeszcze złożyć do spółdzielni wniosek o przeniesienie własności mieszkania. Nie mają jednak gwarancji, że zarząd zdąży z przekształceniem, zanim zostaną uchwalone przez Sejm nowe, mniej korzystne dla spółdzielców, zasady wykupu.

0 0
ID:1606

lex

Jak należy traktować majątek spółdzielni? Jako prywatny majątek członków czy jako majątek osoby prawnej, którą tworzą spółdzielcy?

- Zgodnie z art. 3 prawa spółdzielczego majątek spółdzielni stanowi prywatną własność członków. Jest to jednak definicja ekonomiczna. W znaczeniu cywilnoprawnym majątek ten stanowi własność spółdzielni jako osoby prawnej.

0 0
ID:1691

radca

• Czy osoby, które złożyły wnioski o przekształcenie, mogą czekać spokojnie na ich rozpatrzenie?

- Nie wiem, czy mogą czekać spokojnie. Niektóre spółdzielnie będą zapewne odmawiały przekształceń, choć nie mają takiego prawa. W razie odmowy spółdzielni będzie więc można wystąpić do sądu z powództwem o wydanie orzeczenia zastępującego oświadczenie woli spółdzielni o przekształceniu tytułu prawnego do lokalu. Składanie wniosków do spółdzielni ma więc nadal sens.

0 0
ID:1692

lex

• Czy osoby, które przekształciły mieszkania lokatorskie za symboliczną złotówkę, mogą spać spokojnie?

- Tak, oczywiście mogą spać spokojnie. Wyrok nie ma mocy wstecznej.

• Co z osobami, których wniosków jeszcze nie rozpatrzono?

- Trybunał Konstytucyjny odroczył utratę mocy obowiązującej zakwestionowanych przepisów dotyczących wykupu mieszkań. W ten sposób nie tylko wyłączył moc wsteczną wyroku, ale ponadto przyjął, że te przepisy jeszcze przez rok obowiązują.

0 0
ID:1712

M-4

a ja uważam,ze każdy członek spółdzielni,który ma lokatorskie prawo do mieszkania jak i członek,który ma spółdzielcze własnościowe prawo, powinni i to jak najszybciej składać wniosek do zarządu spółdzielni o wyodrębnienie własności wraz z udziałem w gruncie.
Czas działa na niekorzyść członków spółdzielni.

0 0
ID:1714

szuja

Fakt jest taki ,że w TVN- 24 oraz w Super Stacji ,też prawnik ale śpiewał całkiem inaczej.

0 0
ID:1715

ogniwo

Znów poseł Zbonikowski potwierdził, że jest brakującym ogniwem w parlamencie. Nic jeszcze konkretnego nie wniósł

0 0
ID:1768


Znam i akceptuję regulamin portalu

włocławianie piszą

Włocławek

Włocławek

Podyskutuj o Włocławku, poznaj swoich sąsiadów.

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Budujesz, kupujesz, urządzasz? Poradź innym i znajdź radę dla siebie.

Sport i rekreacja

Sport i rekreacja

Porozmawiaj o sporcie i jak aktywnie spędzasz czas.

Towarzyskie

Towarzyskie

Poznaj i porozmawiaj z nowymi ludźmi.

Motoryzacja

Motoryzacja

Podyskutuj o samochodach i motocyklach.

Inne

Inne

Rozmowy na różne tematy

Hydepark

Hydepark

Rozmawiaj na wszystkie tematy

O portalu

O portalu

Podziel się pomysłami, które ulepszą portal.

WOLNE MEDIA