Witam. Zwracam się do wszystkich par planujących ślub...

Witam. Zwracam się do wszystkich par planujących ślub kościelny. Mam pytanie odnośnie nauk przedmałżeńskich i poradnictwa rodzinnego - czy we Włocławku i okolicach można to załatwić w parafii czy tylko w poradni na Wojska Polskiego? W poradni bardzo wysoko się cenią, koszt uczestnictwa we wszystkich zajęciach to prawie 500 zł...Uważam to po prostu za wyciąganie pieniędzy od narzeczonych, którzy i tak mają mnóstwo innych wydatków związanych ze ślubem i weselem. Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam

12 komentarzy

ozon

O matko kochana! Jakie nauki? Będą uczyć jak szanować się wzajemnie i kochać tak psychicznie jak i fizycznie? O co chodzi? Sory ale zaskoczyło mnie to. Zycze szczęścia na nowej drodze życia.

6 2
ID:39859

negocjator...

te nauki to bzdura ! kolejne wyciąganie pieniędzy !

7 2
ID:39866

donperchino

Ja ze swoja małżonką wszystko łatwiłem na Ostrowskiej "w cyrku". Musisz podejść do kancelarii i się dowiedzieć kiedy są te nauki. Wiem że jedne były w niedziele po mszy którejś a drugie jakoś po południu w dzień powszedni ale nie pamiętam w jaki. Oczywiście wszystko nieodpłatnie. Pozdrawiam i najlepszego dla Was na nowej drodze życia.

11 0
ID:39867

dzonny_killer

powiedziałem księdzu-złodziejowi, że na żadne nauki chodzić nie będę, na co on... się zgodził i wprawił mnie w osłupienie... :p

6 1
ID:39878

Stacha

A musicie brać ślub? Lepiej zamieszkać razem a później pomyśleć o ślubie- różnie to bywa - samo życie.

8 2
ID:39879

ozon

To już skandal "Stacha". Do czego namawiasz? "kocia łapa'? w kraju gdzie prawie 100% katolicy i to praktykujący? W piekle się usmażysz zobaczysz. Ale może tam się spotkamy ja lubie ciepełko i nietuzinkowe towarzystwo hahaha. A swoją drogą to naprawde ciekawią mnie te "nauki" Czy ktoś może tu napisać o nich? , tak w skrócie sens poprostu....Brałem ślub w obrządku rzymsko-katolickim {żona protestantka} ale nikt nie wymagał ode mnie uczestnictwa w czymś takim?Kościół katolicki w Szwecji działa na innych "wytycznych " czy co? a może to była jakaś "podróbka" chińska nie proboszcz katolicki???

2 4
ID:39883

john malek

Ja miałem nauki , moja nie miała . Przekonałem kaznodzieje gotówką i udzielił nam ślubu kościelnego . A powiedziawszy szczerze to gdybym miał przejść to jeszcze raz , to bym wziął tylko ślub cywilny .

3 0
ID:39884

szuja

@~Stacha:
Nareszcie mogę się z@stacha zgodzić i poprzeć w 100%.

3 3
ID:39886

ewulek

udzielanie jakiegokolwiek sakramentu powinno być bezpłatne. Kiedyś w TV - czyba w Super Stacji było spotkanie (wywiad) z księdzem, który był zdziwiony, że zarzuca się im pazerność bo "przecież oni biorą tylko 250 zł. za chrzest czy też ślub a skąd biorą się pogłoski o np. tym, że pogrzeb kosztuje w kościele nawet 800 zł. to on zupełmie nie wie. Z a k ł a m a n i e na każdym kroku. I jak ich tu kochać czy nawet lubić.
Myśli się o opodatkowaniu osób wierzących - zgoda ale pod warunkiem, że usługi ich będą bezpłatne.
Pozdrawiam

2 0
ID:39890

antydziałkowiec

Oooo....zwróccie się do ozona ,on wam to wyjaśni na przykładzie Szwecji i ..Wąchocka, tak dla porównania ...

1 11
ID:39897

Krystyna

Nauki ? Po co jeeli tacy pazerni to lepiej zyc po slubie cywilnym. Pacimy juz podatki. Ten caly cark powinien byc darmo.

3 1
ID:39935

antydziałkowiec

Marto zwróć się bezpośrednio do ,,bosego'' lub ,,ozona '' ,chłopaki mają chody na plebanii w Wachocku ...to może ci nauki załatwią ,bo ich wiedza jest ...potężna....zwaszcza o tematach mało konkretnych.

1 3
ID:39948


Znam i akceptuję regulamin portalu

włocławianie piszą

Włocławek

Włocławek

Podyskutuj o Włocławku, poznaj swoich sąsiadów.

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Budujesz, kupujesz, urządzasz? Poradź innym i znajdź radę dla siebie.

Sport i rekreacja

Sport i rekreacja

Porozmawiaj o sporcie i jak aktywnie spędzasz czas.

Towarzyskie

Towarzyskie

Poznaj i porozmawiaj z nowymi ludźmi.

Motoryzacja

Motoryzacja

Podyskutuj o samochodach i motocyklach.

Inne

Inne

Rozmowy na różne tematy

Hydepark

Hydepark

Rozmawiaj na wszystkie tematy

O portalu

O portalu

Podziel się pomysłami, które ulepszą portal.

  • Najczęściej komentowane (7 dni)

  • Najczęściej czytane (7 dni)

WOLNE MEDIA