Oto Włocławek, miasto gdzie się urodziłem, wychowałem,...

Oto Włocławek, miasto gdzie się urodziłem, wychowałem, żyję. Miasto pięknie położone. Wśród jezior i lasów. Miasto, którego nie śmiałbym nazwać "wieślawkiem", w przeciwieństwie do napływowego elementu z okolicznych wiosek. Bo to moja mała ojczyzna. Identyfikuję się z tym miastem, dobrze się tu czuję. Tylko jedno mnie dręczy. Czemu degradacja tego miasta postępuje w tak zastraszającym tempie?
Dziś w Nobilesie, sorki, Akzo, ogłoszono, że zakład zostanie zlikwidowany w 2011 roku. Ok. czterystu pracowników pójdzie na bruk. Dodając potencjalnych zwolnionych z Drumetu, co nieuchronnym jest, za jakiś czas zostaniemy w tak zwanej "czarnej d...". Świńska (czy też, ptasia) grypa, to najmniejsze zło jakie może nas spotkać. Większym jest krótkowzroczność naszych władz. Coby ożywić ten kawałek ziemi, trzeba nie gości z partyjnego nadania, ino młodych, rzutkich, trzydziestokilkuletnich menagerów. Przyznam, że wiadomość o likwidacji Nobilesu wbiła mnie w ziemie.

10 komentarzy

szuja

Mam konta na innych forach no i znalazłem tam akurat temat pokrewny i na czasie a dotyczący tez kryzysu ,miasta ale innego i w innym kraju bo w USA na dzień dzisiejszy.
-------
Cyt...Temat rzeka.
Oto osobiste ( czyli subiektywne) obserwacje obecnego kryzysu
w USA,w moim rejonie, w hrabstwie Orange.
-niektore sklepy zamykaja podwoje
-nie widac budowania nowych kompleksow mieszkalnych, niektore place
budowy ogrodzone i widac tam tylko trawe po pas
-sa place budowy przerwane w polowie
- 2 duze sklepy samochodowe obok mnie zamkniete ( jeden juz ma
innego wlasciciela)
-ludzie mniej wydaja pieniedzy a za to wiecej oszczedzaja
-w mej pracy konsolidacja 2 zakladow w jeden, przenosiny czesci
produkcji do innego stanu, zwolnienia grupowe, zamrozone place
-w mediach wciaz “Hiobowe wiesci”,
-bezrobocie w moim hrabstwie siega 10%
-ceny domow polecialy 30-50%, duzo ludzi musialo opuscic domy-nie
byli w stanie splacac pozyczki

Z drugiej strony:
-kazdy wiekszy szpital sie rozbudowuje ( ja widzialem 4 w wielkiej
rozbudowie)
-autostrady wciaz pelne samochodow
- okoliczne ulice dostaja nowe nawierzchnie
- w USA wciaz egzystuje ponad 12-15 milionow nielegalnych
emigrantow!
-restauracje, kina wciaz popularne
-wzrasta zakup domow , okazja do wejscia na rynek mieszkaniowy
-Wall Street odbudowal sporo start
Na bardzo osobiste nute:
-ja utrzymalem prace, moi wspolpracownicy zwolnieni
-syn ma bardzo dobra prace, niedawno kupil mieszkanie w ladnym
miejscu na dobrych warunkach

0 0
ID:8290

MR

Ananas ,odpowiedz sobie na kogo do tej pory głosowałeś i dlaczego i to będzie odpowiedź na twoje pytania ,i nie tylko twoje ...

0 0
ID:8293

czytelniczka

To fantastyczne.Czytając z zapartym tchem opowieść
przeniosłam się myślami do 8 hrabstw Orange(Orange County)
od Florydy na południu do Vermont na północy
od Wirginii na wschodzie do Kaliforni na zachodzie.
Opis tych biednych hrabstw powodował nieustającą
fontannę łez wypływajacych z mych oczu na klawiaturę.
Myślałam o tym biednym podupadajacym kraju z cierpieniem
w moim sercu.A możeby tak w ramach rewanżu wysyłać
im paczki. Oni w ramach UNRY nam także pomagali.
Myślę,że będą dalsze odcinki tej przejmującej
i jakże dramatycznej opowieści.

0 0
ID:8295

ananas

MR, głosowałem na Pałuckiego, jak większość włocławian. Czy widziałeś w tamtym czasie inną opcję?
Podpowiedz, na kogo głosować teraz? Na kogo Ty będziesz głosował? Mów, bo może ja jestem na tyle tępy, że nie widzę dalej czubka nosa? A może spełni się czarny, mój osobisty scenariusz i tego miasta nic nie uratuje? Bo wg, mnie, serio, jesteśmy w takim dołku, że szans na wyjście z niego niewiele jest.

0 0
ID:8302

MR

W naszym mieście od lat wyborca ma alternatywę -albo przyciąć sobie ręke młotkiem ,albo drzwiami ,dlatego myślę ,że w tych wyborach będą mieli szansę kandydaci niezależni (jeśli tacy będą) ,w innym przypadku ananas ma rację .Chyba że mieszkańcy się obudzą i....

0 0
ID:8303

miś

Poczekajcie kilka lat.Wspomnicie moje słowa.Dzisiejsze "gmeranie" przy Anwilu skończy się tak jak z Nobilesem,tylko skala będzie znacznie większa.Wielu ludzi pamięta co było przy wykupie Nobilesu.Jakie plany, możliwości itd.,a co jest dzisiaj to widać.

0 0
ID:8309

OBSERVER

Ja też bardzo lubię nasze miasto pomimo tego że zdaję sobie sprawę z jego wad.Tu się urodziłem,mieszkam,pracuję,mam swoich znajomych,przyjaciół.Tak samo jak wielu internautów doceniam walory otoczenia miasta i tak samo sprawia mi ból to co widzę wokół nas.Padające firmy,wojny panow w garniturach na stołkach,paru partyjnych kolesiów którzy gdzieś mają resztę mieszkańców i tylko interesuje ich włąsna kieszeń.Może jak już będziemy na dnie i nic nie pozostanie wtedy okaże się że znajdzie się ktoś kto podźwignie to miasto z kolan.Na razie jeszcze nie widzę nikogo na horyzoncie kto mógłby umiejętnie pokierować rozwojem miasta.
P.S. Głosowałem na obecnego prezydenta i dziś bardzo tego żałuję.Jednak wtedy wybierałem mniejsze zło.Dlatego tak głosowałem.

0 0
ID:8321

obserwator-prowokator

Szanowny Ananasie!
Szczerze wątpię, czy młody, 30-stokilkuletni menadżer w ogóle zechciałby zaryzykować w takim miejscu, jakim jest Włocławek, bo jego mieszkańcy w swoich politycznych decyzjach (wyborach) są absolutnie przewidywalni - jako samobójcy. Dla mnie wybór między poprzednią ekipą rządzącą tym Miastem a obecną jest tym samym, co decyzja odnośnie tego, czym wolałbym się zarazić: dżumą czy cholerą. Stąd też w sytuacji, gdy alternatywną dla jednego pierdasa, który - ponoć - był z prawicy, jest drugi pierdas - rzekomo - lewicowiec, to każda ewentualność jest rozwiązaniem fatalnym i tragikomicznym w skutkach. Zupełnie przypadkowi ludzie, w istocie amatorzy (choć w pewnym "doświadczeniem"), dzierżą władzę w tym Mieście (i nad nim), a jak źle było, tam jest. I absolutnie nic nie wskazuje na to, aby na horyzoncie chociażby tylko majaczyła się jakaś jutrzenka lepszej wizji Jego przyszłości. Dopóty nie ma na to żadnych szans, dopóki włocławianie o przyszłości swojego miasta nadal będą decydować tak jak dotąd, czyli beznadziejnie i głupio. Pozdrawiam.

0 0
ID:8329

ananas

OBSERVER, jak widzę mamy to samo. Tylko jedno mnie zastanawia. Prawie 120-tysięczne miasto i żadnej opcji podczas wyborów. Między kim a kim wybieramy? Jak napisał MR, wybieramy jak przechodząca przez autostradę żaba. Co lepsze, być przejechaną przez TIR-a, czy też osobówkę. Obserwuję tu wpisy włocławian, i serio, widzę potencjał, który można by przy odrobinie dobrej woli wykorzystać. Tylko problem w przełamaniu pewnej niemocy, zakorzenionego w tym mieście stereotypu, że po co, i tak się nie uda. A może by tak wzorem założycieli strony "koniecpzpn" spróbować zamieszać w tym garnuszku z zastygłą zupą? Ja do tego się nie nadaję, ale daję pod rozwagę młodym i przedsiębiorczym. Z utęsknieniem czekam na chwilę, gdy tę całą trzódkę, to kółeczko wzajemnej adoracji, te od lat powtarzające się nazwiska, które znamy na pamięć rozpędzi ktoś spoza tego chorego układu. Do wyborów jeszcze trochę czasu zostało. Może jest szansa na powstanie jakiegoś społecznego ruchu, które miałoby logo z maczetą odcinającą ryje od koryta?

0 0
ID:8331

ananas

obserwator-prowokator, w sumie swoje durnowate spostrzeżenia zawarłem już w poście do OBSERVER-a, ale skoro byłeś tak miły, że pochyliłeś się nad moim postem, to dodam jeszcze, że przesadziłem pisząc o 30-latkach. Jednak upieram się przy swoim zdaniu, że jakaś oddolna inicjatywa, jakiś ruch przy odpowiednio prowadzonej medialnej (tfu) polityce pozwoliłby wykreować nie jednego a kilku kandydatów. I oby słowo stało się ciałem.

0 0
ID:8334


Znam i akceptuję regulamin portalu

włocławianie piszą

Włocławek

Włocławek

Podyskutuj o Włocławku, poznaj swoich sąsiadów.

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Budujesz, kupujesz, urządzasz? Poradź innym i znajdź radę dla siebie.

Sport i rekreacja

Sport i rekreacja

Porozmawiaj o sporcie i jak aktywnie spędzasz czas.

Towarzyskie

Towarzyskie

Poznaj i porozmawiaj z nowymi ludźmi.

Motoryzacja

Motoryzacja

Podyskutuj o samochodach i motocyklach.

Inne

Inne

Rozmowy na różne tematy

Hydepark

Hydepark

Rozmawiaj na wszystkie tematy

O portalu

O portalu

Podziel się pomysłami, które ulepszą portal.

WOLNE MEDIA