Prezydent Miasta Włocławka wystąpił z propozycją emisji...

Prezydent Miasta Włocławka wystąpił z propozycją emisji obligacji miejskich na kwotę 265 mln. złotych z datą wykupu w 2026 roku. Sprawą powyższą ma zająć się Rada Miasta Włocławka w dniu 01.12.2008r. ( punkt 17 porządku obrad ).

Odniesieniem do tej kwoty muszą być dotychczas istniejące wysokości budżetu miasta. Przewidywane na koniec roku 2008r. zadłużenie miasta wynosi ok. 150 mln. złotych ( na taką kwotę miasto zadłużyło się od chwili powołania samorządu ), roczne wydatki miasta wynoszą ok. 412 mln. złotych ( z kwoty tej 70% - 80% stanowią wydatki mające charakter subwencji celowej przede wszystkim oświatowej – są to wydatki celowe sztywno zapisane w budżecie których wysokość nie może ulec zmianie ). Deficyt budżetowy miasta w ostatnich latach oscylował w granicy 61-63 mln. złotych. Obsługa zadłużenia miasta nie przekraczała 10 mln. złotych. cd...

7 komentarzy

Sławomir Koprowski

cd...

Propozycje emisji obligacji miejskich odnieść należy także do ogólnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej kraju. Sytuacja powyższa ma ogromne znaczenie – ponieważ to ona będzie wpływać w decydujący sposób na koszt obsługi obligacji ( ich oprocentowanie ), a także na możliwość ich zbycia. Oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji Skarbu Państwa, w pierwszym okresie, wynosi na dzień dzisiejszy 7,5% . Oprocentowanie lokat bankowych w wzrosło w ostatnim kwartale z poziomu ok. 4,5 % do ok. 8%. Oprocentowanie obligacji miejskich, aby udało się je zbyć musi być konkurencyjne w stosunku do wskazanych wyżej. Zaproponowane przez Prezydenta Miasta oprocentowanie w wysokości 7,88% mimo, że jest wyższe od jeszcze niedawno funkcjonującego na rynku może okazać się zdecydowanie niekonkurencyjne w stosunku do obligacji Skarbu Państwa i lokat bankowych. Należy zauważyć, że każdy 1% wyższego oprocentowania w stosunku rocznym powoduje wzrost kosztów obsługi obligacji o kilkadziesiąt milionów złotych. Emisja obligacji w kwocie zaproponowanej przez Prezydenta jakieś pół roku temu byłaby tańsza o 100 – 200 mln. złotych.


Przed złożeniem propozycji dotyczącej emisji obligacji miejskich Prezydent Miasta w żaden sposób nie rozpatrzył innych możliwości pozyskania kapitału dla niezbędnych inwestycji miejskich ( jeśli takie są ). Nie podjęto próby zdefiniowania które spółki prawa handlowego będące własnością miasta są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dotyczy to przede wszystkim trzech spółek których miasto jest 100% właścicielem, tj. Bazy ( hotel ), MPEC-u ( produkcja oraz dystrybucja ciepła ) oraz Saniko ( gospodarka śmieciowa ). Zdecydowana większość dużych miast w Polsce od dłuższego już okresu doskonale radzi sobie bez własności tego typu przedsiębiorstw, także przywoływane przez Prezydenta Wrocław i Poznań. Do tego nie ulega wątpliwości, że prywatne przedsiębiorstwa są o wiele lepiej zarządzane i bardzo często mają kapitał dla niezbędnych inwestycji. Jedynym „plusem” obecnych relacji właścicielskich jest jak się wydaje możliwość znajdowania intratnych posad dla kolegów partyjnych i nie tylko partyjnych prezydenta, czego typowym przykładem jest MPEC.


Jeżeli już uznałoby się za konieczne pozyskanie kapitału na inwestycje w wysokości wnoszonej przez Prezydenta i poprzez emisje jakże kosztownych w dniu dzisiejszym obligacji to wydaje się, że środki pozyskane w ten sposób powinny być przeznaczone tylko i wyłącznie na inwestycji służące rozwojowi miasta a w przyszłości umożliwiające wykup obligacji wraz z odsetkami. Prezydent miasta planuje zaś przeznaczyć większość środków pozyskanych z emisji obligacji na remont drogi krajowej nr 1. W ten sposób powodując zadłużenie każdej rodziny we Włocławku w wysokości między 15.000 – 20.000 złotych miasto nie doprowadzi do wzrostu inwestycji w mieście a co za tym idzie do możliwości wykupu obligacji w zaplanowanym przez Prezydenta 2026 roku. Miasto zadłuży się więc w skali dotąd niespotykanej nie uzyskując w zamian żadnej korzyści ekonomicznej.


Na dzień dzisiejszy władze miasta nie są w przekonujący sposób wskazać w jaki sposób pozyskają pieniądze na wykup obligacji ( patrz wysokość budżetu miasta oraz kryzys ekonomiczny ).


Do tych wszystkich uwag dochodzi jeszcze absolutny brak polityki informacyjnej miasta w poruszanym wyżej przedmiocie. Do dnia dzisiejszego mieszkańcy Włocławka nie zostali w żaden sposób poinformowani o propozycji zaciągnięcia największego zobowiązania w historii miasta. Do tego zobowiązanie powyższe ma być zaciągnięte chyba w najgorszym możliwym momencie – w okresie rozwijania się kryzysu finansowego. Nie mieli oni możliwości wyrażenia opinii czy są za emisją obligacji w wysokości 265 mln ( całkowity koszt to ponad 600 mln. ) czy też chcą sfinansować tylko niezbędne inwestycje w inny sposób – np. sprzedaż zbędnego dla miasta majątku.


Emisja obligacji miejskich w tej sytuacji to nic innego jak lekceważenie mieszkańców Włocławka i zaciąganie ogromnych zobowiązań które to właśnie oni będą musieli spłacać.


Sławomir Koprowski

0 0
ID:1111

Zbyszek

Coś mi się wydaje że z tym naszym Prezydentem jest nie tak, zapytuje się mieszkańców czy ma remontować jedynkę, nie mówi za ile i czy ma pieniądze, zarazem chce zaciągnąć kredyt 265mln {obligacje} nie pytając się mieszkańców,nie informuje mieszkańców że miasto jest zadłużone na 150mln, czy ON myśli że kadencje zakończy w aurorze ,odejdzie co jest pewne, a mieszkańcy spłacą długi jego kadencji, PREZYDENCIE zastanów się i wytłumacz choć internautą, bo przed wyborami to było Cie pełno.

0 0
ID:1113

Onufry

Panie Zbyszku, jestem przekonany, że Prezydent tak nie myśli "...czy ON myśli, że kadencje zakończy w AURORZE", ponieważ krążownik AURORA od 1948 roku jest okrętem-muzeum i stoi zakotwiczony na Newie w Sankt Petersburgu i nie mają wolnych etatów nawet dla kolesiów.

0 0
ID:1114

Sławek

Panie Sławku, wstydziłby się Pan wypowiadać na temat MPECu! Ale to osobny temat.
W sposób oczywisty wprowadza Pan czytelników w błąd pisząc, że obligacje mają być w całości przeznaczone na jedynkę. Po pierwsze ma być klilka transz obligacji, po drugie mają one być przeznaczone na wszystkie miejskie inwestycje m.in.: strefę rozwoju gospodarczego czy inkubator przedsiębiorczości czyli te inwestycje, które współfinansowane będą z funduszy UE.
Gdyby Pan się odrobine znał na funduszach (o tym, że tak nie jest świadczą przegrane konkursy o wsparcie), wiedziałby Pan, że trzeba najpierw środki te wyłożyć, a dopiero później otrzymuje się ich zwrot.
Właśnie do tego potrzebne są obligacje, by nie uszczuplać budżetu miasta (zamrażając część środków finansowaniem inwestycji UE).
A prawda jest niestety taka, że prawica przerażona skutecznością Prezydenta stara się teraz zrobić wszystko by utrudnić inwestycje, czego Pana wypowiedź jest najlepszym przykładem.

Tak na marginesie, to Pański kolega na tym właśnie portalu jeszcze nie dawno przekonywał, że żadnego kryzysu finansowego nie ma. Może ustalicie jakąś wspólną wersję. Chyba, że jest tak, że jeśli mówicie o rządzie Premiera to kryzysu nie ma, a jeśli mówicie o Włocławku to kryzys jest.
To chyba takie naturalne rozdwojenie w Waszej partii, bo jednego biura poselskiego też nie potrafiliście stworzyć. Więc jak nie potraficie dogadać się w partii to ciężko zdecydować się na jednorodne stanowisko.

0 0
ID:1119

Sławomir Koprowski

Nie wydaje mi się abym miał się za co wstydzić – wniosek o poprowadzenie magistrali cieplnej na śródmieściu, który został wpisany na liste projektów unijnych Urzędu Marszałkowskiego został przygotowany w okresie kiedy ja byłem prezesem MPEC-u. Nie przypominam sobie abym przegrał jakiś konkurs o dofinansowanie z środków unijnych – ale może Pan coś wie?? System ISO w MPEC-u też był dofinansowany przez UE. Ale to tak na marginesie... O MPEC-u i innych firmach pisałem w kontekście ich prywatyzacji i ewentualnego pozyskania z tego źródła środków na inwestycje – zawsze byłem zwolennikiem prywatyzacji tych spółek!!!!
Nigdzie nie napisałem że emisja jakichkolwiek obligacji jest niepotrzebna czy szkodliwa – uważam tylko że kwestie te należy dogłębnie przeanalizować ....., i nigdzie nie pisałem że całość obligacji na iść na jedynkę. Pewnie że jest kilka transz obligacji – ale co do ogólnej kwoty jak rozumiem zgoda??
I jeszcze co do meritum – obligacje obciążają budżet – każdy kto wie coś o ekonomi to przyzna!!!
Co do kryzysu finansowego to każdy może ocenić czy jest czy go nie ma porównując oprocentowanie lokat czy obligacji ......, myślę że te kryteria są najbardziej obiektywne.

0 0
ID:1120

Marek W.

Tu jest dokładna informacja o obligacjach - http://wloclawek.info.pl/nowosci,main,0,1,obligacje_miejskie_dadza_265mln_,6564.html

Osobiście uważam, że to dobry pomysł. Weźmy przykład bliskiego mi Wrocławia, gdzie one doskonale się przyjęły i miasto zyskało pieniądze na inwestycje.

0 0
ID:1160

Robert

Zainteresowałem się obligacjami miejskimi i poczytałem trochę na ten temat. Moim zdaniem to bardzo dobra sprawa. Z punktu widzenia ekonomicznego dobre posunięcie, nie rozumiem dlaczego rada nie zgodziła się na to. Może dlatego, że w radzie brakuje ludzi, którzy znają się na ekonomii. Poza tym myślę, że rada nie przeanalizowała tego dokładnie, tylko działała na zasadzie - NIE bo NIE. Szkoda.

0 0
ID:1178


Znam i akceptuję regulamin portalu

włocławianie piszą

Włocławek

Włocławek

Podyskutuj o Włocławku, poznaj swoich sąsiadów.

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Budujesz, kupujesz, urządzasz? Poradź innym i znajdź radę dla siebie.

Sport i rekreacja

Sport i rekreacja

Porozmawiaj o sporcie i jak aktywnie spędzasz czas.

Towarzyskie

Towarzyskie

Poznaj i porozmawiaj z nowymi ludźmi.

Motoryzacja

Motoryzacja

Podyskutuj o samochodach i motocyklach.

Inne

Inne

Rozmowy na różne tematy

Hydepark

Hydepark

Rozmawiaj na wszystkie tematy

O portalu

O portalu

Podziel się pomysłami, które ulepszą portal.

  • Najczęściej komentowane (7 dni)

  • Najczęściej czytane (7 dni)

WOLNE MEDIA