nie wiem kto wpadł na pomysł przemalowania ronda na...

nie wiem kto wpadł na pomysł przemalowania ronda na falbance (a konkretnie zamalowania wewnętrznego pasa umożliwiającego opuszczenie owego ronda w stronę michelina), ale gratuluję mu zmniejszenia płynności jazdy w tym coraz bardziej ruchliwym punkcie miasta.

30 komentarzy

zxxc

Również nie wiem kto to wymyślił ale na moje kogoś ostro pogrzało. Tam ten pas był przydatny j nawet nie był zbyt dziurawy ;] To nie - zamalować i utrudnić ruch.

10 5
ID:30653

kat

Prawidłowo, bo było to miejsce, gdzie nasi kierowcy nie potrafili się odpowiednio zachować. Wiele razy widziałem hamujace z piskiem opon samochody jadące zewnętrznym pasem ronda gdy jakiś myślący inaczej zjeżdżał z wewnetrznego pasa w prawo. Na rondzie owszem 2 pasy są pomocne ale zjazd powinien być tylko i wyłącznie z jednego, wtedy wszystko jest jasne i zgodne z przepisami...

7 10
ID:30654

Pytanie

Pytanie na poziomie politykierów -a jakby tak zamamlować dziury w naszych drogach ....może znikną ?

4 10
ID:30656

zxxc

@kat: Nieznajomość przepisów przez ludzi z powiatowymi rejestracjami nie jest wytłumaczeniem utrudnianiu ruchu całej reszcie. Ja z kolei zawsze zjeżdżałem tym właśnie pasem a żeby nie wymusić pierwszeństwa na samym rondzie wystarczy odrobina wyczucia i spojrzenie w prawe lusterko.

Teraz właśnie będą szopki przy dużym ruchu i blokowanie się wewnętrznego pasa bo w tej chwili służyć on będzie chyba tylko zawracającym na kruszyńską. Nie wiem czemu w innych miastach nikt na takie kretyńskie pomysły nie wpada.

10 6
ID:30662

anty

na początku tematu pogratulowałem głupoty mądralom z mzd, a teraz zadam pytanie - dlaczego nie został zamalowany analogiczny pas do zjazdu z ronda na kruszyńskiej?

8 2
ID:30664

kat

@zxxc:
Widzisz, z założenia od początku istnienia, na tak maleńkim rondzie nie powinny być wyznaczone 2 pasy ruchu ponieważ wprowadzają wiecej zamieszania jak ułatwienia. nie wyobrażam sobie równoczesnej jazdy wkoło tego "rondka" równolegle 2 ciagników siodłowych z naczepami, które jeszcze równocześnie zjadą w kierunku Michelina. Od samego poczatku istnienia tego ronda ktoś zaprojektowal bubla, a my po prostu przyzwyczailiśmy się do takiej sytuacji. Najgorsze, że ktos pewnie wziął za to spore pieniadze. Jestem przekonany, że za przemalowaniem tego dodatkowego pasa zjazdowego przemówiły statystyki kolizji w tym miejscu. W wiekszości to kierujący samochodami z obcą rejestracją "nadziewali się" wjeżdżając prawym pasem na rondo od strony Pikutkowa na włocławiaka śmigającego wewnętrznym pasem i zjezdżającego bezpośrednio z niego w prawo, w stronę Michelina. Sam byłem świadkiem kilku takich zdarzeń, gdy oburzony kierowca wymuszajacy pierwszeństwo był zdziwiony, że nie ma racji bo jadący prawym pasem jest uprzywilejowany. W stronę Południa również nagminnie praktykuje się zjeżdżanie z wewnętrznego pasa (autobusy MPK !!!) bez zwracania uwagi na jadących skrajnym, prawym pasem. Tylko zjazd i wjazd w nowo wybudowaną "odnogę" ul. Fredry jest prawidłowo zaprojektowany. Pozostałe zjazdy są niechlujnie przebudowanym, istniejacym tu kiedyś skrzyżowaniem. To prowizorka, która powinna wreszcie zostać zlikwidowana. Śmiem twierdzić, ze likwidacja podwójnych pasów ruchu na tym rondzie poprawi płynność ruchu i poprawi bezpieczeństwo. Skończy sie jeżdżenie "na skróty" i wymuszanie pierwszeństwa. Podwojne pasy ruchu miałyby uzasadnienie i zastosowanie przy zainstalowanej sygnalizacji swietlnej jak ma to miejsce na ul. Okrzei.

5 8
ID:30666

Robin

Po co są dwa pasy?! Nie będę tłumaczyć teraz jak powinno się prawidłowo wykonać manewr skrętu z Kruszyńskiej w Jana Pawła. A niech tam. Ale połowa kierowców jeździ tam nie prawidłowo. Rondo to też skrzyżowanie! A najwięcej uczęszczane kierunki zostały odciążone dwoma pasami. Zbliżając się do skrzyżowania na drodze jednokierunkowej(bo takimi są dojazdy) w w/w przypadku dwu pasmowej dokonujemy wyboru kierunku jazdy. Skręcając w lewo zbliżasz się do lewej krawędzi jezdni jadąc prosto i w prawo do prawej jeśli nie ma wcześniej osobnego zjazdu poza rondem. I tak na tym rondzie jest. Choć wielu , bardzo wielu tak nie czyniło. Nie jednokrotnie widziałem jak kierowcy z prawego pasa drogi wjazdowej na rondo jechali na około w kierunku michelina. A prawidłowo mogą co najwyżej na wprost. Nie było by tam żadnych kolizji gdyby wszyscy tak się zachowywali i przestrzegali tej zasady, oraz że pojazd znajdujący się na rondzie trzeba przepuśćić. Obecne zamalowanie tego pasa w \'martwą strefę\" nie zmienia sytuacji. Choć może teraz policja będzie bardziej pilnowała i pouczała tych kierowców co nie potrafią właściwie korzystać z tego ronda. Naprade to jest proste rondo.

5 4
ID:30667

IP-szuja

Należy dodać ,że wg nowych przepisów teraz na znajdujących się tam ścieżkach rowerowych rowerzyści zawsze maja pierwszeństwo przejazdu przez jezdnię bo samochody opuszczają drogę z pierwszeństwem przejazdu.

6 0
ID:30668

kat

@~Robin:
a skąd możesz wiedzieć ile jest zjazdow z takiego ronda jak jedziesz po nim pierwszy raz. Piszesz, że to jak normalne skrzyżowanie i że jadąc od Kruszyńskiej skręcać w lewo do Michelina mam z wewnętrznego pasa. A skąd ja mam wiedzieć ile tych zjazdów będzie po drodze do mojego kierunku? Przez 2 metrowa wysepkę jakoś trudno przewidzieć czy będę zjeżdżał na wprost czy za 90 stopni czy może za 120! Jadąc skrajnym prawym pasem mam prawo zjechać na tym zjeździe, na którym zechcę i nikt mi nie zarzuci, że łamię przepisy. I również w takim przypadku zawsze i wszędzie na tym rondzie mam pierwszeństwo poruszając się właśnie tym prawym, uprzywilejowanym pasem. Jadący prawym pasem jezdni ma u nas pierwszeństwo niezależnie kiedy na niego wjechał, czy wjechał na rondo pierwszym czy dziesiatym wjazdem. Może sobie jeździć wkoło takiego ronda i zawsze to jego musisz przepuścić jadąc wewnętrznym pasem. AMEN!

5 7
ID:30672

Robin

To masz takie samo pojęcie o tym skrezyżowaniu jak Ci co jeżdżą po prawym pasie. Zgłoś się do szkoły kierowców a Ci wytłumaczą. Pierwsza lepsza co mi na myśl przychodzi np. Spoko Loko. Policja Ci zarzuci że łamiesz przepisy ruchu drogowego. To jest proste oś jezdni to mówi czy skręcasz w lewo czy w prawo. czy też jedziesz prosto. No stary zaczynasz polemike a przepisó nie znasz? Powtarzam i to jest bardzo ważne rondo to skrzyżowanie. Twoja interpretacja jak i tych co spowodowali tam kolizje jest błędna. Ale oki zaciągnij informacji od tych co uczą i się być może przekonasz. Jeśli nie, to mam nadzieję że tacy kierowcy będą płacić mandaty za niewłaściwe zachowanie. Poucz się!

5 6
ID:30675

wadera

@Robin
Dlaczego ty mylisz przepisy obowiązujące w ruchu okręznym z rondem?

3 4
ID:30679

kat

@~Robin:
Czyli według Ciebie zjeżdżać z ronda w prawo można z dowolnego pasa ruchu? Już wiem teraz kto mi wymusza pierwszeństwo zjeżdżając z wewnętrznego pasa bezpośrednio w prawo. Odpowiedz mi w takim razie czy w Warszawie lub Poznaniu pozwoliłbyś sobie na taki hadcorowy manewr, czy raczej odpowiednio wcześniej zająłbyś zewnętrzny pas w celu łatwego i zrozumiałego, a co najważniejsze zgodnego z przepisami zjazdu z ronda w prawo? Tylko ronda z sygnalizacją swietlną pozwalają na bezpieczeństwo takich manewrów. W pozostałych przypadkach rondo należy traktować jak drogę jednokierunkową, jedno lub dwupasową z kilkoma zjazdami w prawo. Jak można mówić o przecinaniu osi jezdni na rondzie? No chyba tylko w momencie zmiany pasów ruchu z jednego na drugi, bo wjeżdżając na rondo prawym pasem i jadąc dalej po zewnętrznym do któregokolwiek zjazdu nawet objeżdzajac to rondo 2 razy, nie przecinam osi jezdni, a jedynie zjeżdżając z ronda zmieniam kierunek jazdy w prawo, sygnalizując to prawym kierunkowskazem, jak wcześnie też mowią o tym przepisy! Używanie lewego kierunkowskazu na rondzie jest tez wymysłem naszych lokalnych naukowców z WORDU, bo nikt na swiecie nie uczy takich bzdur. Prawidłowy zjazd na skrzyżowaniu w prawo jest prosty do opanowania nawet przez Ciebie Robinie, dla ułatwienia poradzę, czuj się na nim jak na większym łuku jednokierunkowej drogi dwupasmowej i wtedy zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi...

5 6
ID:30680

kat

Dla wszystkch dociekliwych, którzy jednak chcą się nauczyć prawidlowej jazdy po rondzie polecam program TVP zawierajacy komentarz i interpretację eksperta od ruchu drogowego. http://www.tvp.pl/krakow/motoryzacja/jedz-bezpiecznie/wideo/skrzyzowanie-z-ruchem-okreznym-19-xii-2010/3606356. Życzę miłej i niezakłóconej jazdy...

3 3
ID:30683

zxxc

@kat: w jaki sposób zostanie poprawiona płynność skoro w stronę michelina mogły zjeżdżać jednocześnie 2 samochody (np jeden z południa prawym pasem, a drugi z kruszyńskiej lewym) a teraz tylko 1! Dodatkowo poruszający się lewym pasem zostają zmuszeni do zatrzymania się na rondzie i oczekiwania MOŻLIWOŚCI zmiany pasa i dopiero zjechania z ronda. - to nazywasz zwiększeniem płynności ruchu?

Nie wiem, jeżdżę po tym rondzie kilka razy dziennie i nie wmówisz mi że to poprawi płynność. Może i będzie mniej kolizji ale kosztem tego że zacznie się to rondo w końcu korkować ;)

Żeby bardziej zdegradować michelin polecam jeszcze postawić progi zwalniające przez cały michelin co 100 metrów. Też na pewno upłynni ruch, skoro wszyscy będą jechać 10km/h.

5 2
ID:30697

Robin

Wiem że ty dalej będziesz klepał swoje. Tacy co wszystko wiedzą poprostu są pomiędzy nami. Nie będę się tu rozprawiał w tym temacie i nie zrozumiałęś mnie o tej osi jezdni. Zwróć się do instruktora bezpośrednio, a nie wyszukujesz w internecie tych informacji. Drąż dalej ale na żywo może zrozumiesz i zaczniesz jeździć prawidłowo. Nawet adepci dzisiejszych szkół jazdy wiedzą jak się tam zachować. Ale powtórzę dzisiejszych szkół jazdy. Powodzenia w dochodzeniu do prawdy.

2 2
ID:30698

kat

@zxxc:
Proponuję żebyś obejrzał film http://www.tvp.pl/krakow/motoryzacja/jedz-bezpiecznie/wideo/skrzyzowanie-z-ruchem-okreznym-19-xii-2010/3606356 i potem wypowiadaj sie w tej sprawie. Z ronda NIE WOLNO zjeżdżać w prawo z wewnętrznego pasa nawet wtedy gdy w prawo odchodzą 2 czy 3 pasy ruchu. Nikt nikomu nie nakazuje zatrzymywania się na wewnętrznym pasie w celu przepuszczenia jadacych prawym pasem. Po prostu po minięciu zjazdu w strone Pikutkowa trzeba włączyć kierunkowskaz i zjechać na prawy pas. Proste i logiczne. Zjazd w prawo odbywa się w 2 fazach: Faza pierwsza zmiana pasa ruchu z wewnętrznego na zewnętrzny, faza druga zjazd z ronda w prawo. Nie ma innej opcji. Jeszcze raz namawiam do cierpliwego obejrzenia filmu ze zrozumieniem komentarza eksperta(źródło TVP chyba wiarygodne?). To, że komuś coś się wydaje, albo przez parę lat udawało mu się uniknąć kolizji dzieki refleksowi innych użytkowników nie oznacza, że ma rację i jest w tej dziedzinie autorytetem... Michelin zdegradować może właśnie zbyt intesywny ruch i hałas, a nie ograniczenie prędkości czy szaleńczej jazdy motocykli na jednym kole, ale to już chyba oddzielny temat do dyskusji...

2 2
ID:30699

zxxc

@kat: "To, że komuś coś się wydaje, albo przez parę lat udawało mu się uniknąć kolizji dzieki refleksowi innych użytkowników nie oznacza, że ma rację i jest w tej dziedzinie autorytetem." Mówiłem o sytuacji gdy pojazdy z obu pasów opuszczały skrzyżowanie w stronę michelina. Nie ma tu żadnych przeciwwskazań. O autorytetach temat przemilczę bo akurat pan z tego klipu policjantem nie jest, a jest wielu ludzi, którzy wypowiadając się przed kamerą mijają się z prawdą bo im się coś wydaje.

@kat: "Michelin zdegradować może właśnie zbyt intesywny ruch i hałas, a nie ograniczenie prędkości czy szaleńczej jazdy motocykli na jednym kole, ale to już chyba oddzielny temat do dyskusji..." Aha, czyli ograniczmy ruch, a do posesji dostaniemy się helikopterami. Sprawa prosta! Najlepiej po prostu zablokujmy wyjazd z michelina dalej na Nową Wieś/Kruszyn i będzie całkowity spokój i zero rozwoju.

Ponawiam pytanie "anty"-ego:
Dlaczego nie został zamalowany analogiczny pas do zjazdu z ronda na ulicę Kuszyńską?

4 2
ID:30702

kat

@zxxc:
ponawiam odpowiedź pośrednio dotyczącą pytania "anty"-ego. Przepisy ruchu drogowego jasno określają, że zjazd w prawo na skrzyżowaniu wykonujemy z prawego pasa ruchu i nie ma znaczenia ile tych pasów od skrzyżowania w prawo odchodzi. Pan z tego klipu jest specjalistą od zagadnień ruchu drogowego i nie musi byc policjantem. To policjanci uczą się od takich fachowców, a nie odwrotnie!

2 3
ID:30704

zxxc

"Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym obowiązuje zasada, że pojazd będący w ruchu wokół wyspy ustępuje pierwszeństwa pojazdowi dojeżdżającemu do ronda (zasada prawej ręki). Jeżeli jednak przed rondem, ponad znakiem C-12 (ruch okrężny), znajduje się znak A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu), wtedy pierwszeństwo posiada pojazd znajdujący się na rondzie." - Nie ma doprecyzowania na którym pasie musi znajdować się pojazd.

4 2
ID:30705

tiaa

zjazd gdy jedziemy na michelin z kruszyńskiej mamy obowiązek zjechać na wewnętrzny pas ruchu po minięciu zjazdu do pikutkowa zjeżdżamy na zewnętrzny pas ruchu i kierujemy sie na michelin! Jeżeli nie możemy zjechać na zewnętrzny pas musimy objechać rondo raz jeszcze. Jadąc z kruszyńskiej na michelin zewnętrznym pasem robimy to wbrew przepisom! Tyle w temacie, jeżeli ktoś jeszcze ma jakieś wątpliwości radze zgłosić się do jakiejkolwiek szkoły jazdy i napewno wszystko wam wytłumaczą ;)

2 2
ID:30706

kat

@~tiaa:
zapoznałeś się z filmem z linku http://www.tvp.pl/krakow/motoryzacja/jedz-bezpiecznie/wideo/skrzyzowanie-z-ruchem-okreznym-19-xii-2010/3606356? Chyba raczej nie, bo widzę że nadal przeważa interpretacja naszych WORDowców ponad to co obowiązuje w całym kraju. Szkoły jazdy są obecnie wylęgarnią niedouczonych pseudokierowców.
@zxxc:
owszem nie ma zapisu gdzie na rondzie ma się znajdować pojazd jeżdżący wkoło tego ronda, ale jest jasno określone jak wykonuje się manewr skrętu w prawo i z którego pasa ruchu!

2 0
ID:30708

Adam

To jest normalna sytuacja. W naszej gminie jest nowa droga, z ktorej dumny jest wojt i radni jakby to oni wybudowali. Ale jest jeden problem : brak zjazdow na dzialki, strzalki zjazdow sa w odwrotna strone i ludzie ktorzy wybudowali sie, zreszta ta sama gmina wydala zezwolenie na budowe, narazeni sa na placenie mandatow, jezeli che wjechac do siebie. Jarmark nie powiem folwark polski.

0 0
ID:30735

do kat

Tak szczerze to nie chce mi się czytać wszystkich Twoich wpisów ale z tego co wyczytałem to tak na marginesie jak skręcasz w lewo to zgodnie z przepisami musisz wjechać na lewy pas i potem na prawy co oczywiście wymaga ostrożności. Co do zjazdu w prawo z wewnętrznego to jeśli ktoś wjeżdża na rondo z zamiarem skrętu w prawo i wjeżdza na wewnętrzny to masz racje jest to nieporozumienie i nawet na chłopski rozum debilizm. Problem tkwi w tym, że w Polsce generalnie ludzie nie potrafią jeździć po rondzie.

1 0
ID:30743

szuja

Żebyś nie wiem jak przestrzegał przepisów zawsze jakiś ktoś się znajdzie żeby go skasować albo on ciebie skasuje.Podawano zresztą przykład pana MarkaK.

0 0
ID:30747

kat

@~do kat:
Największym błędem kierowców, instruktorów i nawet egzaminatorów jest właśnie interpretacja nieistniejącego manewru skręcania w lewo na rondzie - zgroza! Już wjeżdżajac na rondo każdy kursant czy kierowca powinien wiedzieć że zjeżdżać bedzie tylko i wyłacznie w prawo. Na rondzie zjeżdżając obojętnie w który wyjazd nawet po okrążeniu ronda kilka razy, obojetnie którym pasem, wewnetrznym czy zewnetrznym, czy któryms z kolei, bo i takie wielopasmowe ronda istnieją, zawsze skrecamy W PRAWO. Po to wymyślono rondo, żeby właśnie uniknąć przecinania się kierunków ruchu. Po raz kolejny polecam film z powyższych moich wpisów (nie jakiś wrzucony na youtube przez podrzędnego policjanta czy instruktora, tylko firmowany przez TVP i eksperta od ruchu drogowego) - obejrzenie go ze zrozumieniem każdemu pozwoli na zapoznanie się z właściwym zachowaniem podczas jazdy na rondzie. Szerokości!

1 0
ID:30749

szuja

Ale głośno było w TVN o rondzie w Wawie gdzie trzeba koniecznie skręcić w lewo.

0 1
ID:30754

kat

@szuja:
Jakoś do mnie taka radosna wersja ronda nie dotarła - w lewo na rondzie czyli na przełaj przez wysepke? jakos nie kojarzę takiego manewru, chyba że dotyczy tramwaju skręcającego w lewo bo tak położono torowisko...

1 0
ID:30755

szuja

Zdaje się ,ze masz racje ale szczegółów nie pamiętam.

1 1
ID:30762

sportowiec

Do tia i innych geniuszy ruchu. Jeżel dobrze zrozumiałem, to jak chcę z autostrady zjechać w lewo, to najpierw zjeżdzam na skrajny lewy pas, a potem wracam w kierunku zjazdu z autostrady tak?

2 0
ID:30767

szuja

@sportowiec
Nareszcie mogę sie z toba zgodzić. Właśnie tak jak napisałeś.

1 0
ID:30783


Znam i akceptuję regulamin portalu

włocławianie piszą

Włocławek

Włocławek

Podyskutuj o Włocławku, poznaj swoich sąsiadów.

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Budujesz, kupujesz, urządzasz? Poradź innym i znajdź radę dla siebie.

Sport i rekreacja

Sport i rekreacja

Porozmawiaj o sporcie i jak aktywnie spędzasz czas.

Towarzyskie

Towarzyskie

Poznaj i porozmawiaj z nowymi ludźmi.

Motoryzacja

Motoryzacja

Podyskutuj o samochodach i motocyklach.

Inne

Inne

Rozmowy na różne tematy

Hydepark

Hydepark

Rozmawiaj na wszystkie tematy

O portalu

O portalu

Podziel się pomysłami, które ulepszą portal.

  • Najczęściej komentowane (7 dni)

  • Najczęściej czytane (7 dni)

WOLNE MEDIA