UWAGA ! TO JEST WAŻNE!!! Jeżeli spółdzielnia nie chce...

UWAGA ! TO JEST WAŻNE!!!

Jeżeli spółdzielnia nie chce przekształcić lokalu, mimo że ma taką możliwość, jedynym rozwiązaniem jest sporządzenie i skierowanie przeciwko niej pozwu do sądu. W zależności od wartości mieszkania rzeczowo właściwy będzie sąd rejonowy (wartość mieszkania do 75 tys. zł) lub okręgowy (wartość mieszkania powyżej 75 tys. zł). Podstawą prawną żądania jest art. 1047 kodeksu postępowania cywilnego w powiązaniu z art. 64 kodeksu cywilnego, czyli prośba o wydanie tzw. orzeczenia zastępującego oświadczenie woli. W tym przypadku będzie to decyzja zarządu spółdzielni o przeniesieniu własności lokalu. Jednocześnie należy powołać się na art. 12 ust. 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) i wskazać, że doszło do przekroczenia trzymiesięcznego terminu na rozpatrzenie wniosku o przekształcenie mieszkania lokatorskiego (w przypadku mieszkań spółdzielczych własnościowych jest to art. 17 ust. 11 ustawy). Spółdzielca powinien też uzasadnić, z czego wywodzi, że spółdzielnia celowo zwleka z przekształceniem lokalu.

- Trzeba pamiętać o tym, że niektóre spółdzielnie wstrzymują przekształcenia z przyczyn usprawiedliwionych i niezależnych od siebie. Żeby wyodrębniać własność lokali, musi być uregulowany stan prawny gruntu, na którym znajduje się lokal - podkreśla sędzia Marcin Łochowski z Sądu Okręgowego w Warszawie

4 komentarze

wyborca

Ale sprawy gruntu też można przeciągać jak robi to WSM z mieszkaniami przy ul Warszawskiej 2/4/6 we Włocławku.

0 0
ID:3276

lex

Przeszkodą w szybkim uzyskaniu prawa własności do mieszkania są także bezpodstawne, dodatkowe opłaty, od których wniesienia spółdzielnie uzależniają rozpatrzenie wniosku. Pomimo że ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi wyraźnie, że do uzyskania prawa własności wystarczy uzupełnić koszty budowy lokalu i uregulować bieżące zadłużenie czynszowe

0 0
ID:3285

Mariusz

A co z lokatorem chcącym wykupić mieszkanie lokatorskie, którego właścicielem jest gmina miasta? Może ktoś coś wie na ten temat, jakie przepisy mają tu zastosowanie,etc. Będę wdzięczny za pomoc.

0 0
ID:3288

Prawnik

Mariusz powołaj się na art. 75 Konstytucji i art. 234 Kodeksu cywilnego oraz art. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jako najemcy przysługuje ci tez tzw. prawo wykupu najemczego. Musisz tylko dwukrotnie wezwać Urząd do sprzedaży. Po tych wezwaniach idziesz z pismem odmownym do notariusza i lokal przechodzi z mocy prawa na Twoja własność. Możesz tez powołać się na art. 348 Traktatu o Unii Europejskiej i orzeczenie Trybunału w Hadze w sprawie Ritter-Rząd RP z 24.07.2006r. To zawsze działa!

0 0
ID:3397


Znam i akceptuję regulamin portalu

włocławianie piszą

Włocławek

Włocławek

Podyskutuj o Włocławku, poznaj swoich sąsiadów.

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Budujesz, kupujesz, urządzasz? Poradź innym i znajdź radę dla siebie.

Sport i rekreacja

Sport i rekreacja

Porozmawiaj o sporcie i jak aktywnie spędzasz czas.

Towarzyskie

Towarzyskie

Poznaj i porozmawiaj z nowymi ludźmi.

Motoryzacja

Motoryzacja

Podyskutuj o samochodach i motocyklach.

Inne

Inne

Rozmowy na różne tematy

Hydepark

Hydepark

Rozmawiaj na wszystkie tematy

O portalu

O portalu

Podziel się pomysłami, które ulepszą portal.

  • Najczęściej komentowane (7 dni)

  • Najczęściej czytane (7 dni)

WOLNE MEDIA