'W kuźni Andrzeja Schmidta' w Muzeum Etnograficznym

W Muzeum Etnograficznym przy Bulwarach Marszałka Piłsudskiego odbędzie się wernisaż wystawy „W kuźni Andrzeja Schmidta”. To ekspozycja monograficzna, poświęcona twórczości jednego z najznamienitszych kujawskich kowali.


Andrzej Schmidt urodził się 2 sierpnia 1960 r. w Piotrkowie Kujawskim. Od wczesnej młodości fascynowała go historia, zabytki, a szczególnie wyroby kowalstwa artystycznego. Naukę zawodu rozpoczął w 1979 r., w słynnej kuźni Jędrzejewskich w Osięcinach. Jego nauczycielem był Zbigniew Jędrzejewski, syn Teodora Jędrzejewskiego, założyciela osięcińskiej kuźni. Egzamin mistrzowski złożył 25 kwietnia 1986 r. w Izbie Rzemieślniczej w Bydgoszczy. W 1987 r. otworzył w rodzinnym mieście działający do dziś warsztat kowalski. Jest laureatem licznych konkursów i zdobywcą wielu nagród. Wielokrotnie uczestniczył w pokazach pracy kowala w muzeach. Od wielu lat współpracuje z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Od 1997 r. Andrzej Schmidt jest członkiem oddziału włocławskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych z siedzibą w Lublinie. Do chwili obecnej przekazał tajniki kowalskiej sztuki siedemnastu uczniom — wśród nich dwóm bratankom: Tomaszowi Schmidtowi oraz Wojciechowi Szmytowi (w 2015 r. obaj zostali przyjęci do Stowarzyszenia Twórców Ludowych). W 2010 r. za działalność edukacyjną został uhonorowany przez Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła Srebrną Odznaką. Od 1999 r. prowadzi w Toruniu galerię autorską.

Ekspozycja składa się z wyrobów użytkowych o wyraźnych cechach dekoracyjnych. Na wystawie zobaczyć można między innymi bogato zdobione świeczniki, zestawy kominkowe, a także okienne kraty, fragmenty ogrodzeń i balustrad, zawiasy, klamki, uchwyty, szyldy do zamków drzwiowych. Swoje prace Andrzej Schmidt ozdabia tradycyjnymi esownicami, małżowinami, ślimacznicami, spiralne skręconymi prętami, nacięciami klinowymi. Rzadziej stosuje stemplowanie. Przedmioty wykonane z płaskowników często zakończone są dwu-, trój- lub wieloramiennymi rozcięciami, a inne ozdobnymi tarczkami o różnych kształtach. Jego prace cechuje lekkość i precyzja, a także szacunek dla tradycyjnego wzornictwa. Uzupełnieniem ekspozycji są sprzęty i narzędzia, stanowiące wyposażenie tradycyjnej kuźni: miech, kowadło, młotki, kształtowniki i inne.

Wernisaż odbędzie się 12 kwietnia, o godzinie 17.00.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA