Sportowa rewolucja w regionie

W ciągu kolejnych siedmiu lat Kujawsko-Pomorskie ma szansę stać się regionem posiadającym najlepszą bazę sportową w kraju. Włocławek również otrzyma wsparcie finansowe na budowę obiektów.

Urząd Marszałkowski realizuje regionalny program rozwoju sportu, a wraz z nim warte ponad 1,4 miliarda złotych inwestycje, dzięki którym mieszkańcy Kujaw i Pomorza będą mogli korzystać z setek nowoczesnych i łatwo dostępnych obiektów sportowych. W 2009 roku na rozbudowę infrastruktury sportowej w całym regionie Urząd Marszałkowski przeznaczy 52 miliony złotych.

Przygotowanie programu poprzedziła gruntowna analiza ilości i stanu technicznego istniejącej bazy sportowej w województwie. Okazało się, że wciąż istnieją u nas gminy, w których nie ma ani jednej sali sportowej, a nawet pełnowymiarowego boiska piłkarskiego. Mamy powiaty, w których nie ma ani jednej krytej pływalni, a większość obiektów sportowych jest skoncentrowana w największych miastach województwa. W wielu miejscowościach brakuje podstawowej ogólnodostępnej infrastruktury sportowej, a niski standard już istniejących obiektów nie zachęca do uprawiania sportu.

W latach poprzednich z budżetu Urzędu Marszałkowskiego nie przekazywano żadnych pieniędzy na inwestycje sportowe w regionie. Jedynym wsparciem dla tej infrastruktury były pieniądze z Totalizatora Sportowego dzielone przez nasz urząd. Teraz infrastrukturę sportową czeka prawdziwy skok cywilizacyjny. Już w ubiegłym roku samorząd województwa przekazał prawie 17 milionów złotych wsparcia, w dzięki któremu powstało w naszym województwie 46 kompleksów sportowych budowanych w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012”. Kolejne 1,4 miliona złotych przekazaliśmy na prace budowlane i modernizacyjne w różnych obiektach sportowych regionu, w związku z przygotowaniami do XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która w 2008 roku odbywała się w naszym województwie. - 2009 rok będzie rokiem przełomu. Na inwestycje sportowe na Kujawach i Pomorzu Urząd Marszałkowski przeznaczy 52 miliony złotych, z czego 40 milionów złotych to pieniądze z budżetu województwa, a 12 milionów złotych pochodzi z Totalizatora Sportowego – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Szczegółowy, 8-letni plan rozbudowy bazy sportowej zawiera przygotowany przez Urząd Marszałkowski „Program Rozwoju Sportu w Województwie Kujawsko-Pomorskim na lata 2008-2015”. Powstał on w wyniku szerokich konsultacji z samorządami lokalnymi oraz klubami i stowarzyszeniami sportowymi. - Program obejmuje swoim zasięgiem każdą gminę, miasto i powiat w naszym regionie, a powstające obiekty będą służyć sportowcom wielu dyscyplin – wyjaśnia marszałek Całbecki – Jako priorytetowe traktujemy budowy takich obiektów sportowych, których w naszym regionie brakuje. Takie inwestycje mogą zostać sfinansowane nawet w jednej trzeciej ze środków budżetowych samorządu województwa i daje im to ogromne szanse na dofinansowanie z Ministerstwa Sportu.

Miasto Włocławek ma szansę otrzymać od Urzędu Marszałkowskiego finansowe wsparcie przy budowie 8 obiektów sportowych oraz kolejnych 8 kompleksów sportowych „Orlik”. Wśród tych inwestycji jest budowa krytej pływalni, budowa przystani sportów wodnych przy WTW i modernizacja ujścia Zgłowiączki. W powiecie włocławskim, dzięki dofinansowaniu z budżetu samorządu województwa będą mogły powstać między innymi hala sportowa w mieście Kowal, kryta pływalnia i basen rekreacyjny w Lubrańcu a także hale sportowo-widowiskowe w Boniewie i gminie Fabianki. Przebudowany ma zostać też stadion miejski w Brześciu Kujawskim, a w całym powiecie dofinansowanie może otrzymać budowa 13 kompleksów „Orlik”.

Tabela propozycji zarządu województwa dofinansowania dla obiektów sportowych w mieście Włocławku i powiecie włocławskim tutaj

Całkowity koszt realizacji zaplanowanych do 2015 roku przedsięwzięć to ponad 1,4 miliarda złotych. Przewidywany udział samorządu województwa w tych wydatkach przekroczy 350 milionów złotych. Pozostałe źródła finansowania to środki własne samorządów lokalnych, wsparcie Ministerstwa Sportu a także pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Źródło: kujawsko-pomorskie.pl
1 komentarz

Boniek

Ta, już, napewno.Już to widze.Tak samo jak cuda tuska-ruska

1 1
ID:6846


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA