Organizatorzy, mając na uwadze najnowsze tendencje rozwoju europejskiej polityki językowej, chcą wspierać mobilność studentów, przyczyniając się tym samym do promowania nauki języków obcych oraz szerzenia idei różnorodności językowej w wielokulturowej Europie bez barier.
Celem nadrzędnym wycieczki jest zatem promowanie dialogu międzykulturowego, jako narzędzia pomocnego w przyswajaniu wiedzy i zdolności. Studenci poznawać będą kulturę Niemiec oraz sprawdzą swój poziom znajomości języka niemieckiego w naturalnym środowisku kulturowym tego języka. Po drodze do Berlina zatrzymają się we Frankfurcie nad Odrą, gdzie odbędą spotkanie i zwiedzą Uniwersytet Europejski Viadrina.
W Berlinie odwiedzą między innymi: siedzibę rządu - Bundestag, wydawnictwo materiałów do nauki języka niemieckiego –Hueber, Bundescentrale fűr politische Biling- instytucję działającą z dekretu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która wspiera demokratyczną świadomość oraz udział w życiu politycznym, pozostając niezależną i bezpartyjną oraz Centrum Unii Europejskiej. W obu tych instytucjach studenci i nauczyciele akademiccy mają zamiar pozyskać materiały pomocnicze do nauki języka niemieckiego na różnych poziomach. Ponadto zwiedzą Muzeum Pergamońskie, Bramę Brandenburską, Katedrę Berlińską, Plac Aleksandra, Wieżę Telewizyjną, pomnik Holokaustu oraz inne zabytki Berlina.
Pracownicy naukowo-dydaktyczni, mając na uwadze rozwój kompetencji językowej studentów zadbali o to, by wizyta w Bundestagu, spotkanie w wydawnictwie Hueber oraz zwiedzanie zabytków Berlina odbywało się tylko w języku niemieckim. Chcąc wykorzystać jak najwięcej czasu na proces dydaktyczny, zamierzają zagospodarować podróż autokarem na wyświetlanie filmów dokumentalnych o Niemczech oraz fabularnych przedstawiających adaptacje literatury niemieckiej.