Ciepło zamiast wizyty u lekarza

Wiosna to czas, gdy za oknem bywa słonecznie i ciepło, a w niektórych mieszkaniach nadal chłodno. Wtedy najczęściej zastanawiamy się, dlaczego nie działa ogrzewanie i czy już skończył się „sezon grzewczy”? Potem pojawia się dyskomfort, a często również katar i przeziębienie. Chłód w domu i po za nim - to jeden z powodów, oprócz osłabienia i niewłaściwego ubioru, zachorowań na grypę. Tylko w ubiegłym roku każdy Polak wydał na leki przeciwgrypowe średnio ponad 22 złote. Często jednak osoby przeziębione leczą się same i kupują leki bez recepty, a więc wydajemy w związku z wiosennymi zachorowaniami nawet dwa razy więcej.

Jednym z czynników, który ma wpływ na wzrost zachorowalności od wiosny do jesieni jest zmienność pogody i spadek temperatury. Jeżeli dodatkowo spadkom towarzyszy wiatr i wysoka wilgotność powietrza, automatycznie w nieogrzewanych mieszkaniach odczuwamy braku komfortu cieplnego. Zamiast marznąć wiosną i jesienią, bo w tym czasie najbardziej rośnie zachorowalność na grypę, warto zadbać o właściwy komfort cieplny. Nie tylko o odpowiedni ubiór, ale także o właściwą temperaturę w domu i w miejscu pracy, tym bardziej, że tak zwany „sezon grzewczy” to już tylko wspomnienie przeszłości. Nie ma ani racjonalnych ani technicznych przeciwwskazań, aby korzystać z ogrzewania przez cały rok - wtedy, gdy jest ono potrzebne. W miastach w najlepszej sytuacji są odbiorcy Ciepła Systemowego. Z całorocznego ogrzewania mogą korzystać zarówno mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, podopieczni przedszkoli i szkół oraz goście centrów handlowych czy obiektów użyteczności publicznej. Wystarczy, że administratorzy obiektów nie zrezygnują po zimie z ogrzewania, a będzie ono zawsze dostępne.

Dla przykładu: przeprowadzone w 2005 roku przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, wspólnie z Klientami Ciepła Systemowego, eksperymenty wykazały, że comiesięczne koszty ogrzewania 1 m2 w okresie od czerwca do września wynosiły od 2-13 gr. Dla mieszkania o powierzchni 50 m², średnie koszty ogrzewania w miesiącu letnim wyniosły tylko od 1 do 6,5 zł. Zatem w najdroższym przypadku, tyle, co opakowanie leków przeciwgrypowych.. Jeżeli rozdzielimy te koszty na miesięczne zaliczki, jakie najczęściej płacą lokatorzy budynków wielorodzinnych, to wzrosną one w niewielkim stopniu. Szacowany wzrost rocznych kosztów ogrzewania w przypadku korzystania z całorocznej dostawy ciepła dla tych przypadków wyniósł od 0,3 do 3 proc. Jak zatem pokazuje przykład, racjonalne korzystanie z Ciepła Systemowego, również w okresie letnim, gdy zachodzi taka potrzeba, nie wiąże się z drastycznym wzrostem opłat i jest niższy, niż wydatki na leki przeciwgrypowe. Warto podkreślić fakt, że ogrzewanie w okresie letnim włącza się tylko wtedy, kiedy temperatura zewnętrzna spada. Zatem jeśli jest ciepło nie marzniemy i nie płacimy, a jak jest zimo, musimy zdecydować - albo przeziębienie albo komfort cieplny.

W Polsce na grypę choruje od ok. pół miliona do nawet kilku milionów osób rocznie. Według różnych szacunków średni koszt leczenia tych chorób oscyluje między 400 a 500 euro na osobę. Rezygnacja z ogrzewania, gdy tylko zrobi się nieco cieplej, jest więc pozorną oszczędnością. Koszty leczenia, dogrzewanie mieszkań przy pomocy grzejników elektrycznych czy olejowych generują zazwyczaj wyższe koszty niż korzystanie z usługi „Ciepło przez cały rok”. Trzeba też pamiętać, że utrzymanie stałej temperatury i nie wychładzanie mieszkań to istotny element ochrony przed niebezpiecznymi dla zdrowia i konstrukcji budynków mikroorganizmami, takimi jak np. grzyby.
Źródło: CPR
2 komentarze

mc

Jestem za !!!wiosną i jesienią faktycznie można porządnie zmarznąć.

1 1
ID:18683

MPEC winny-zburzyć i zaor

Widzę, że MPEC niedługo będzie obwiniany za katary, grypy i inne bakterio-wirusy.

1 1
ID:18729


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA