W Kłóbce ruszyły prace przygotowawcze

Urząd Marszałkowski ratuje zabytkowy dwór Orpiszewskich w Kłóbce, który pomieści przyszłe muzeum dokumentujące kulturowe i patriotyczne tradycje kujawskiej szlachty. Administrujące obiektem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przystąpiło już do opracowywania studium wykonalności projektu restauratorskiego.

Położony w sąsiedztwie kłóbeckiego Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, zbudowany w XIX wieku dworek jest obecnie ruiną, a pięknie położony na ponad siedmiu hektarach malowniczy ogród w stylu angielskim jest solidnie zaniedbany. - Uznaliśmy, że warte są uratowania ze względu na wartość historyczną oraz możliwość wykorzystania w ramach turystycznej promocji regionu. Kłóbka jest bowiem miejscem związanym z osobą Fryderyka Chopina. Mieszkała tu narzeczona wielkiego kompozytora, Maria z Wodzińskich Orpiszewska – wyjaśnia marszałek Całbecki.

Latem ubiegłego roku nieruchomość została zakupiona ze środków samorządu województwa i przekazana będącemu marszałkowską instytucją kultury Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Muzeum jest właścicielem i administratorem obiektu, jest też odpowiedzialne za przeprowadzenie kompleksowej restauracji. Obecnie przystąpiło do opracowywania studium wykonalności projektu, a przed końcem kwietnia spodziewa się decyzji o pozwoleniu na prace budowlane. Jeszcze w maju placówka złoży wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, stając do konkursu dotyczącego wsparcia rozwoju infrastruktury kultury.

Rozpoczynają się też prace prowadzące do przywrócenia blasku okalającemu zabudowania parkowi. Muzeum podpisało umowę z włocławskim Kujawsko-Pomorskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w sprawie remontu tamtejszych urządzeń hydrotechnicznych. W najbliższym czasie K-PZMiUW ogłosi przetarg na przeprowadzenie robót.

Wszystko to jest realizacją opracowanej przez dyrekcję placówki koncepcji Muzeum Wsi Kujawskiej, na które złożą się muzeum szlachty - znajdzie miejsce właśnie w dawnym domu Orpiszewskich - oraz istniejący skansen wiejski, odwiedzany przez 20 tysięcy zwiedzających rocznie. Do muzeum, dokumentującego życie i patriotyczne tradycje kujawskiego ziemiaństwa, trafi między innymi tak zwane mienie podworskie z terenu całych Kujaw, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Odnowiony park, w którym zachowały się fragmenty unikatowego starodrzewu, uzyska charakter ogrodu botanicznego. Kompleks stanie się jedną z turystycznych wizytówek regionu.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA