Odbudowa populacji drobnej zwierzyny

Odtworzenie na terenie regionu populacji takich gatunków zwierząt jak kuropatwa, zając, bażant i dziki królik to założenia realizowanego od 2010 roku Programu Odbudowy Zwierzyny Drobnej w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

Program to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i Polskiego Związku Łowieckiego. Wychodzi naprzeciw problemowi postępującego spadku liczebności populacji gatunków zaliczanych do tzw. zwierzyny drobnej.

Głównym celem programu jest zachowanie istniejących populacji 4 gatunków zwierząt łownych - zająca szaraka, kuropatwy, bażanta i dzikiego królika - oraz zapoczątkowanie sukcesywnego wzrostu ich liczebności. Działania polegają na wsiedlaniu (restytucji i reintrodukcji) do środowiska naturalnego zwierząt pochodzących z hodowli wolierowych, prowadzonych przez ośrodki hodowli zwierzyny. Beneficjentami programu są koła łowieckie i ośrodki hodowli zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego oraz nadleśnictwa z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Dotychczasowe działania objęły między innymi wsiedlenie 700 osobników zająca szaraka, 9 tysięcy kuropatw, 6 tysięcy bażantów oraz 327 dzikich królików. Z uwagi na bytowanie zwierzyny drobnej przede wszystkim w krajobrazie rolniczym, działania na największą skalę są prowadzone na terenie włocławskiego okręgu łowieckiego, m.in. w powiatach aleksandrowskim, radziejowskim, lipnowskim i włocławskim. Właśnie ten obszar najbardziej odpowiada wymaganiom siedliskowym zwierzyny drobnej.

Efekt realizacji programu to zauważalny wzrost liczebności populacji zwierząt, w szczególności zająca szaraka, którego zagęszczenie wzrosło do 39 os./1000 ha. W ramach realizacji przedsięwzięcia prowadzone są też działania polegające na rozwoju bazy hodowlanej (budowa wolier i zagród adaptacyjnych) oraz zagospodarowaniu przestrzeni wsiedleń poprzez budowę urządzeń łowieckich służących zimowemu dokarmianiu zwierząt.
2 komentarze

zainteresowany

Najpierw trzeba zrobić porządek z ogromną populacją lisów, potem troche za jenoty się zabrać a dopiero pomyśleć o przywróceniu tych zwierzaczków. Inaczej staną się one pożywieniem dla wyżej wymienionych drapieżników.

1 1
ID:35989

andrzej szarak

W naszym powiecie przybyło dużo tzw.ambon,są to wieżyczki do mordowania zwierząt,zamontowanych przy wodopojach,szaraki się cieszą ponieważ nie mówiąc o sarnach,będzie więcej trawy na jednego mieszkańca.Pozdrowienia dla myśliwych -mięczaków udających twardzieli.

1 1
ID:36106


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA