Wypalanie traw jest niebezpieczne

Już trzy osoby zginęły, a 64 zostały ranne w wyniku pożarów traw, łąk i nieużytków. Od początku 2015 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 36 tys. takich pożarów. „Rzuć palenie!” to akcja, która ma zachęcać do porzucenia niebezpiecznej tradycji wypalania traw.

Do wywołania ogromnego pożaru może przyczynić się już mała iskra. „Rzuć palenie!” to akcja, która ma przypominać rolnikom, ogrodnikom oraz innym osobom o rozwadze oraz zachęcać ich do porzucenia niebezpiecznej tradycji wypalania traw. W jej ramach został wyprodukowany spot, który ma zwracać uwagę na problem i przypominać o niepożądanych skutkach wypalania traw.

Codziennie strażacy wyjeżdżają średnio do ponad kilkuset pożarów traw, łąk i nieużytków. Tylko w ciągu ostatniej doby strażacy odnotowali 1 463 interwencji związanych z pożarami traw. Od początku 2015 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała w sumie 36 737 takich pożarów. Trzy pożary były tragiczne w skutkach.

W ponad 90 procentach przypadków przyczyną powstania pożarów traw i nieużytków jest ludzka bezmyślność. Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Wciąż pokutuje przekonanie, że wypalanie traw spowoduje szybszy wzrost roślinności. Nic bardziej mylnego. Ogień sieje spustoszenie. Ziemia wyjaławia się, gdyż zahamowany zostaje pożyteczny proces naturalnego rozkładu resztek roślinnych i asymilacja azotu z powietrza.

Ogień to niebezpieczny żywioł. Szybko biegnący człowiek osiąga prędkość około 20 km/h, ogień rozprzestrzenia się z szybkością o 40 km/h większą. Wniosek jest prosty - przed ogniem nikt nie zdąży uciec. Szkodliwy dla człowieka jest również dym.

Ponadto pożary często przenoszą się na pobliskie zabudowania i lasy. Niejednokrotnie w ich wyniku ludzie tracą dobytek całego życia, a drzewostany potrzebują wielu długich lat, by ponownie się zregenerować. Zadymienie wiąże się również z zagrożeniami na drogach - nierzadko prowadzi do kolizji i wypadków.

Przypominamy również, że wywoływanie pożarów traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych, kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA