Można już podziwiać wnętrze kościoła w Kłóbce

Konserwacja XVIII wiecznych ołtarzy i ambony do wyposażenia świątyni z Brzeźna w Parku Etnograficznym w Kłóbce, która trwała od czerwca dobiegła końca. Kościół można zwiedzać w godzinach otwarcia skansenu – w październiku codziennie oprócz poniedziałków w godzinach od 10.00 do 18.00, od listopada do kwietnia od godziny 10.00 do 16.00.


Zakończył się projekt obejmujący przeniesienie kościoła oraz jego rekonstrukcję w obrębie wsi skansenowskiej w Kłóbce. Oprócz prac budowlano-konserwatorskich przedsięwzięcie obejmowało gromadzenie zabytków do wyposażenia kościoła. W wyniku licznych kwerend realizowanych przez autorkę scenariusza aranżacji kościoła p. Krystynę Pawłowską, włocławskie muzeum pozyskało ponad sto pięćdziesiąt zabytków kościelnych, z których dużą część poddano konserwacji. Główne elementy wyposażenia – dwa ołtarze z Brzeźna oraz ambonę z kościoła w Ostrowitem k. Lipna przywrócono do stanu pierwotnego z XVIII w. dzięki dofinansowaniu w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Od czerwca do sierpnia tego roku trwały żmudne prace konserwatorskie przy polichromiach kościoła. Zostały one zrealizowane przez Pracownię Konserwatorską Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. 

Drewniany kościół z Brzeźna w powiecie lipnowskim pierwotnie miał formę ośmiobocznej kaplicy, która została wzniesiona w 2. ćw. XVIII w. obok dworu Rościszewskich, ówczesnych właścicieli wsi. Około 1789 r. dobudowano do niej korpus nawy. W wyniku rozbudowy powstał kościół salowy z prezbiterium, którego ściany stanowi dawna kaplica. W tym kształcie świątynia funkcjonowała do 1914 r. W kolejnych latach bryła budynku ulegała zmianom. Kościół był użytkowany do 1996 r., kiedy to jego funkcje zaczęła stopniowo przejmować wzniesiona obok murowana świątynia. Przyczyniło się to do postępującego niszczenia zabytku. Ostatecznie w dniu 21 czerwca 2016 r., z inicjatywy miejscowego proboszcza, przy życzliwym zezwoleniu władz kościelnych kościół przekazano muzeum we Włocławku. 

Przeniesioną do Kłóbki budowlę odtworzono w jej pierwotnym, barokowym kształcie. Zgodnie ze źródłami archiwalnymi dachy pokryto gontem osikowym, a barokową wieżyczkę z baniastym hełmem obito wiórem osikowym. W wieżyczce zawieszono dzwon pochodzący prawdopodobnie jeszcze z pierwotnej kaplicy, odlany w toruńskiej ludwisarni Fryderyka Becka w 1729 r. Wnętrze kościoła odtworzono zgodnie z jego stanem sprzed rozbiórki. Znajduje się w nim  empora (chór muzyczny) wsparta na dwóch słupach a pod sufitem szeroka faseta z malarskim fryzem z kartuszami o motywach maryjnych i chrystusowych. Na suficie w otoczeniu kłębiastych obłoków umieszczone jest przedstawienie Maryi Niepokalanej. Wyposażenie i wystrój wnętrza pochodzą sprzed Soboru Watykańskiego II (1965 r.), gdy mszę odprawiano w rycie trydenckim, po łacinie, a kapłan, tak jak wierni, stał przodem do ołtarza.

2 komentarze

gość-34697

A mnie dotychczas wydawało się że kościół to skromne miejsce modlitwy a nie podziwiania , ale może źle mnie uczono ?

1 1
ID:74696

Teresa

Pięknie, warto zobaczyć i podziwiać.

1 1
ID:74753


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA