Podsumowanie projektu Humanistyka praktyczna w LMK

LMK od zawsze humanistyką stało i nie można się temu dziwić, skoro szkoła posiada tak znakomite patronki jak poetkę, autorkę Roty, czy Marię Danilewicz Zielińską – słynną absolwentkę i strażniczkę słowa polskiego na emigracji. Ich duch wiecznie żywy w murach pięknie odnowionego gmachu przy ul. Bechiego inspiruje do działania kolejne pokolenia miłośników nauki i słowa.


III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej we Włocławku może się również poszczycić rzeszą absolwentów, którzy zasłynęli na polu humanistyki, działalności społecznej, czy kulturalnej. Od pięciu lat liceum organizuje Międzynarodowy Konkurs Literacki im. Marii Danilewicz Zielińskiej Słowo i tożsamość.  Jednak Szkoła nie żyje tylko przeszłością, ale przede wszystkim z nadzieją spogląda w przyszłość. 

Dzięki inicjatywie i działaniom dwojga polonistów – pani dyrektor Anety Jaworskiej oraz dra Miłosza Kłobukowskiego – LMK jako jedyna placówka w mieście i regionie podpisała umowę patronacką z Wydziałem Filologicznym UMK w Toruniu, co oferuje zupełnie nowe możliwości. Przede wszystkim uczniowie Szkoły należą do elitarnego grona, przed którym uniwersytet otwiera swe podwoje. 

Wśród najlepszych z najlepszych znalazła się tegoroczna maturzystka – Julia Cieślak – dwukrotna laureatka Olimpiady Wiedzy o Mediach – która od 1 października uczy się nie tylko w nadwiślańskim gmachu we Włocławku. Julia uczęszcza też na zajęcia akademickie w Toruniu wraz ze studentami i innymi wybitnie zdolnymi licealistami, których Wydział Filologiczny UMK zaprosił do siebie na wykłady i ćwiczenia. 

Tegoroczna abiturientka wybrała przedmioty oferowane przez Pracownię Komparatystyki Literacko-Kulturowej, przez cały rok będzie na równi ze starszymi od niej studentami zgłębiała tajemnice literatury światowej, czekają ją również zaliczenia z tychże przedmiotów na zasadach obowiązujących wszystkich studentów. Na szczęście Julia nie obawia się, gdyż w macierzystej szkole we Włocławku otrzymała solidne podstawy, dzięki którym żaden egzamin jej nie straszny, a dzięki prawdziwie humanistycznej pasji nawet najdłuższa lista lektur wydaje się nie udręką, ale planem fascynującej podróży przez kontynenty i epoki.

Kolejną korzyścią wynikającą ze współpracy z toruńskim uniwersytetem jest prowadzenie warsztatów przez pracowników naukowych Wydziału Filologicznego, którzy od lat odwiedzają Liceum Marii Konopnickiej we Włocławku. Kontakt kadry akademickiej z młodzieżą licealną zapewnia obydwu stronom wspaniałe doświadczenia. Młodzież ma okazję zakosztować atmosfery świata uniwersyteckiego, może poznać sposób prowadzenia zajęć i wymagania naukowców. Z kolei akademicy zbliżają się do licealistów, a zarazem przyszłych studentów, poznają ich sposób widzenia świata oraz potencjał intelektualny. 

Rokrocznie w LMK organizowano Colloquia Konopniczańskie, jednak Dyrekcja Szkoły zachęcona obiecującymi wynikami działalności postanowiła ją rozszerzyć i umożliwić uczniom poznanie świata uniwersyteckiego przez cykl wyjazdów do Torunia.

Pani Dyrektor Aneta Jaworska wraz z polonistą Miłoszem Kłobukowskim stworzyła projekt Humanistyka praktyczna, który uzyskał finansowanie ze środków przyznanych przez Fundację ANWIL dla Włocławka. Założeniem projektu było dbanie o rozwój kompetencji humanistycznych, kultury i sztuki oraz wyrównywanie szans edukacyjnych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. 

Dzięki środkom pozyskanym z Fundacji grupa osiemdziesięciu uczniów o zainteresowaniach humanistycznych mogła wziąć udział w sześciu zorganizowanych wyjazdach do Torunia, które obfitowały w rozmaite atrakcje naukowo-kulturalne, a przede wszystkim umożliwiały licealistom z włocławskiej „Konopnickiej” zapoznanie się z dydaktykami Wydziału Filologicznego UMK. Ponadto  młodzież odwiedziła toruńskie planetarium oraz wystawę interaktywną. 

Fundacja umożliwiła konopniczanom obejrzenie spektaklu Poskromienie złośnicy według komedii Szekspira w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy, a także dwukrotną wizytę w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, którego pracownicy przygotowali specjalne warsztaty dotyczące filmu. Jednym z kluczowych założeń projektu Humanistyka praktyczna było również obalenie popularnych ostatnimi czasy, a szkodliwych mitów narosłych wokół wykształcenia humanistycznego. 

Zajęcia przygotowane i prowadzone przez naukowców z UMK miały za zadanie przede wszystkim uświadomić młodzieży praktyczny wymiar humanistycznego wykształcenia oraz szeroki wachlarz możliwości, jakie otwierają się na rynku pracy przed absolwentem legitymującymi się dyplomami kierunków związanych z wiedzą o człowieku i społeczeństwie.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Posłowie PO o kandydaturze Jarosława Chmielewskiego

Dzisiaj posłowie Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz i Arkadiusz Myrcha, zorganizowali..

Rada oceni pracę prezydenta. Obniżą pensję włodarzowi?

Od 1 lipca zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów, zmniejszające o..

Impas w sprawie mieszkań. Radni SLD chcą porozumienia

Dzisiaj odbyła się konferencja Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, której..

Klub Radnych PiS chce budowy mieszkań we Włocławku

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości, podczas której..

Jest kolejny kandydat na stanowisko prezydenta miasta

W środę odbyła się konferencja radnych niezależnych na której przedstawiono..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..