Wsparcie rozwoju nowoczesnego szkolnictwa zawodowego

Zarząd województwa rozstrzygnął konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, w którym rozdysponował wsparcie na realizację 11 powiatowych projektów dotyczących rozwoju szkolnictwa zawodowego. To pieniądze na wyposażenie warsztatów i pracowni nauki zawodu, organizację dodatkowych zajęć, praktyk i staży u pracodawców, a także kursów dokształcających dla nauczycieli. Skorzysta ponad 4,5 tysiąca uczniów i pedagogów.


W ramach rozstrzygniętego właśnie naboru wniosków 11 powiatów (i miast na prawach powiatu) prowadzących szkoły zawodowe otrzyma w sumie 15,6 milionów złotych wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego między innymi na organizację dodatkowych zajęć i szkoleń dla uczniów, które pomogą im zdobyć nowe uprawnienia i potwierdzić kwalifikacje. Chodzi między innymi o kursy z zakresu obsługi pojazdów, spawania, mechatroniki w rolnictwie, pracy w programach graficznych i AutoCad, prowadzenia rachunkowości czy organizacji żywienia i usług gastronomicznych.

Zależy nam, by kierunki i standardy kształcenia zawodowego odpowiadały potrzebom rynku pracy, by kończący szkoły młodzi ludzie znali swój fach i wiedzieli, czego oczekują od nich pracodawcy. Jestem przekonany, że to co proponujemy będzie dla nich dobrym startem w życie zawodowe – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Zaplanowano też realizację staży i praktyk dla uczniów u pracodawców, a także zakup wyposażenia do szkolnych pracowni w celu stworzenia w nich warunków odzwierciedlających warunki pracy właściwe dla nauczanych zawodów. W niektórych szkołach powstaną szkolne punkty informacji i kariery. Skorzystają też nauczyciele kształcenia zawodowego i instruktorzy praktycznej nauki zwodu, którzy wezmą udział studiach podyplomowych oraz dodatkowych kursach i szkoleniach, między innymi z zakresu programowania obrabiarek CNG, grafiki komputerowej, agrotroniki i poligrafii.

Gmina Miasto Włocławek w projekcie "Zawodowo" otrzymała dofinansowanie w kwocie 4 558 465,42 złotych. Celem projektu jest podniesienie zdolności zatrudnienia uczniów szkół zawodowych z terenu Gminy Miasta Włocławek. W ramach zadania zaplanowano zajęcia pozalekcyjne, specjalistyczne kursy (np. spawanie
metodą MAG/TIG) oraz staże i praktyki dla uczniów. Nauczyciele będą natomiast uczestniczyć w studiach podyplomowych z zakresu programowania obrabiarek CNC i grafiki komputerowej. Dodatkowo zaplanowano także doposażenie pracowni i warsztatów szkolnych. W projekcie weźmie udział 781 osób.







1 komentarz

gość-46558

A 10 lat temu prawie ci sami ludzie decydowali o likwidacji szkolnictwa zawodowego ! To jest paranoja !

1 1
ID:75750


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA