W kujawsko-pomorskim powstanie nowy park krajobrazowy

Samorząd województwa przygotowuje się do utworzenia Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe. Chodzi o cenny przyrodniczo nadwiślański obszar w gminach Grudziądz i Rogóźno. Będzie to dziesiąty park krajobrazowy w kujawsko-pomorskim.


Cel utworzenia parku to ochrona cennych walorów przyrodniczych i historycznych tego obszaru – krajobrazu, przyrody nieżywionej, rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz dóbr kultury. Powstanie przy północnej granicy województwa, na obszarze 4,8 tysiąca hektarów. Chodzi o urozmaicony krajobrazowo teren polodowcowy – pokrytą najlepiej zachowanym w kraju polem wydmowym wysoczyznę morenową, rozległy kompleks leśny i położone w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły międzywale, terasę zalewową rzeki i dno doliny Wisły i Osy. Występuje tu 119 gatunków ptaków, kilkadziesiąt gatunków ryb, spotkamy też między innymi kumaki nizinne, żaby jeziorkowe i ropuchy zielone. To także korytarz migracyjny łosi. W granicach parku znajdują się też 54 pomniki przyrody.

Parki krajobrazowe to nasze wielkie bogactwo - nie tylko przyrodnicze, ale również kulturowe, bo na tych atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie obszarach znajdziemy mnóstwo cennych pamiątek historii i dziedzictwa materialnego. Tak jest również w przypadku projektowanego Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, gdzie znajdują się obiekty związane z wybitnym polskim chirurgiem, profesorem Ludwikiem Rydygierem – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na obszarze projektowanego parku nie brakuje też świadectw bogatej historii i kultury tych ziem. Wieś Dusocin to miejsce urodzenia światowej sławy chirurga prof. Ludwika Rydygiera, w której do dziś zachowały ruiny jego domu rodzinnego. Odnajdziemy też ślady osadnictwa olęderskiego, miejsca pamięci narodowej, stanowiska archeologiczne oraz charakterystyczne cechy architektury wiejskiej: budownictwo drewniane i zabudowy z kamieni polnych.

Park Krajobrazowy Góry Łosiowe zostanie utworzony na mocy uchwały sejmiku województwa, po uzgodnieniu jej kształtu z samorządami lokalnymi z tego obszaru oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Na ostatniej sesji sejmiku radni uchwalili projekt dokumentu. Park powstanie po wydzieleniu jego obszaru z części istniejących już na tym obszarze form ochrony przyrody. Będzie funkcjonował w ramach podległego marszałkowskiej administracji Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA