Trwają prace nad wyborem działań adaptacyjnych miast

Budowa błękitno-zielonej infrastruktury, modernizacja systemu odprowadzania i wykorzystania wód opadowych, wsparcie dla służb kryzysowych, wprowadzanie systemów informowania mieszkańców o zagrożeniach, akcje edukacyjne - to tylko nieliczne z działań, które pomogą przystosować miasta do zmieniających się warunków klimatycznych.


Opracowanie planów działań służących przystosowaniu miasta do zmieniających się warunków klimatycznych i obserwowanego nasilenia występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych to kluczowa część prac na Miejskimi Planami Adaptacji do zmian klimatu. Przygotowane przez ekspertów i specjalistów z urzędów miast propozycje działań adaptacyjnych są konsultowane z przedstawicielami społeczności lokalnych na warsztatach roboczych. Warsztaty to miejsce na wymianę doświadczeń i poznanie potrzeb mieszkańców dotyczących działań zwiększających bezpieczeństwo i komfort życia w mieście.

Podstawą do zaproponowania działań adaptacyjnych była analiza i ocena zagrożeń klimatycznych dla miasta wraz z oceną ryzyka, w której uwzględnione zostały prognozowane zmiany klimatu – scenariusze klimatyczne do 2030 i 2050 roku. Planując działania adaptacyjne przeanalizowano dokumenty strategiczne miasta, po to, by plan działań adaptacyjnych jak najlepiej wpisywał się w politykę rozwoju miasta. Tworząc listy działań adaptacyjnych uwzględniono także już realizowane działania związane z przystosowaniem do zmian klimatu.

Celem warsztatów jest przedyskutowanie działań adaptacyjnych, wskazanie jednostek odpowiedzialnych za ich realizację, horyzontu czasowego ich wdrożenia (związanych ze skalą ryzyka klimatycznego) oraz nadanie działaniom priorytetu. Warsztaty odbyły się już 13 miastach. Cykl spotkań warsztatowych w miastach potrwa do końca maja. Kalendarz warsztatów dostępny jest na stronie internetowej projektu – www.44mpa.pl.

Jest to ostatni cykl konsultacyjnych spotkań roboczych w trakcie opracowywania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu. Jednak przed ekspertami i urzędnikami jeszcze wiele pracy. Będzie także jeszcze czas na współpracę z mieszkańcami miast podczas konsultacji społecznych w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu dokumentu MPA.  
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA