Otwarcie instalacji redukcji emisji podtlenku azotu w Anwilu

zakłady Anwil S.A.

O godzinie 11:00 nastąpiło otwarcie instalacji redukcji emisji podtlenku azotu, który jest gazem w dużym stopniu odpowiedzialnym za efekt cieplarniany.

Przed konferencją, w której udział wziął minister środowiska, odbyła się pikieta dotycząca budowy zapory wodnej na Wiśle w Nieszawie. Manifestacja była próba zwrócenia uwagi władz, na potrzebę budowy stopnia wodnego. Pikietujący domagali się od ministra konkretnej decyzji w tej sprawie. Minister zapewnił, że decyzja w tej sprawie odnośnie wyboru wariantu zapadnie do końca bieżącego roku lub na początku 2009r.

W dniu 24 lipca br. uroczyście otwarto instalację redukcji emisji podtlenku azotu.
Efektem zrealizowanego przez ANWIL SA, we współpracy ze spółką Vertis Enviromental Finance, przedsięwzięcia inwestycyjnego, jest nie tylko znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, zgodnie z duchem i literą Protokołu z Kioto, którego Polska jest sygnatariuszem, ale także transfer nowoczesnej technologii katalitycznej redukcji podtlenku azotu - nie stosowanej dotychczas w przemyśle nawozów azotowych w kraju.

Dzięki tej instalacji, w ciągu pięciu lat Anwil na redukcji szkodliwego gazu podtlenku azotu zyska blisko 150 mln zł. Środki, które zakład uzyska z tego przedsięwzięcia wykorzystane będą na kolejne projekty ekologiczne.

Zmniejszenie emisji podtlenku azotu jest realizowane w ramach mechanizmu Wspólnych Wdrożeń (Joint Implementation - JI) na podstawie decyzji 17/CP. 7, "Metody i procedury wspólnego wdrożenia" określone w art. 6 Protokołu z Kioto przyjętej w dniu 10 listopada 2001 roku podczas siódmej Sesji Konferencji Stron UNFCCC.
Podtlenek azotu jest bardzo silnym gazem cieplarnianym: jego działanie jako składnika odpowiedzialnego za efekt cieplarniany jest 310 razy większe od dwutlenku węgla. Jest to związek bierny chemicznie o długim czasie rozkładu w atmosferze (około 150 lat). Zmniejszenie emisji podtlenku azotu ma ogromne znaczenie z perspektywy przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
W wyniku realizacji projektu ANWIL SA, w latach 2008 - 2012, zmniejszy emisję podtlenku azotu (N20) o 3,5 mln ton w przeliczeniu na dwutlenek węgla.

Wypowiedź ministra środowiska dotycząca budowy zapory wodnej i instalacji podtlenku azotu:











Tworzenie podtlenku azotu:

Proces technologiczny produkcji kwasu dzieli się na cztery zasadnicze etapy:
•Utlenianie amoniaku - spalanie;
•Utlenianie NO do NO2;
•Absorpcja NO2;
•Oczyszczanie gaz6w resztkowych z NO i N20.

Utlenianie amoniaku i absorpcja mogą przebiegać przy ciśnieniu niskim (1-3 bar), średnim (4-7 bar) bądź wysokim (8-12 bar). Niskie ciśnienie i wysokie ciśnienie są korzystne odpowiednio dla utleniania i absorpcji. Z perspektywy technologicznej zastosowana metoda jest optymalna, jeśli spalanie zachodzi przy ciśnieniu niskim, zaś absorpcja przy wysokim. W procesie utleniania amoniaku, w obecności katalizatora, zachodzą reakcje chemiczne.
Zawarty w gazach nitrozowych podtlenek azotu w wysokiej temperaturze przy odpowiednio długim czasie przebywania ulega częściowemu rozkładowi. Pozostała cześć gazowego N20 uczestniczy w dalszych etapach produkcji kwasu azotowego, a część uchodzi przez komin do atmosfery.
W obu instalacjach linii A i B kwasu azotowego zastosowano w utleniaczach amoniaku katalityczny rozkład N20 w wysokiej temperaturze. W rektorach utleniania katalizatory wtórne do redukcji podtlenku azotu umieszczone są w koszach katalitycznych bezpośrednio pod pakietami siatek katalityczno wychwytujących.

W obecności wtórnego katalizatora w zakresie temperatur od 800 do 950°C podtlenek azotu ulega rozkładowi na N2 i 02 prawie w 95%.

W dniu 15 maja 2008 roku na jednej linii produkcyjnej kwasu azotowego zamontowano katalizator wtórny produkcji Johnson Matthey, natomiast 18 lipca, na drugiej linii katalizator Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach. Kosze katalityczne na obu liniach zostały zaprojektowane i wykonane przez Firmę Johnson Matthey.

Więcej zdjęć z otwarcie instalacji redukcji emisji podtlenku azotu w Anwilu można zobaczyć
w „Galerii Zdjęć” lub bezpośrednio klikając tutaj
2 komentarze

mika

no to teraz bedziemy mieli lepsze powietrze we wlocku no no suuper - barwo dla Anwilu

1 1
ID:1911

Łukasz

Ale zawsze może zmaleje bezrobocie bo naprawdę jest ciężko we Włocławku z pracą.Moim zdaniem jest za mało jeszcze zakładów we Włocławku aby zredukować bezrobocie.Więc ja jestem za aby Orlen budował zakłady w strefie rozwojowej Włocławka.

1 1
ID:26331


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA