Kampania świadomościowa dotycząca problemu bezdomności

Ruszyła społeczna kampania dotycząca problematyki bezdomności, przygotowana przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach akcji Zima 2021/22. Eksperci podkreślają, że bezdomność nie jest wyborem.


ROPS chce nie tylko zwrócić uwagę społeczną na problemy osób zagrożonych bezdomnością lub pozostających w kryzysie bezdomności, ale też przekonać nas, że osoby te potrzebują naszej pomocy – choćby takiej, że powiadomimy odpowiednie służby o kimś, kto śpi na ulicznej ławce, choć temperatury są bardzo niskie. Ale wiadomo przecież, że nie rozwiązuje to problemu, że niezbędne są systemowe programy – nie tylko te, które zapewniają bezdomnym łóżko w noclegowni, publiczną łaźnię i posiłki. Ważniejsze i lepsze, bo dotykające istoty problemu, są takie, które pomagają wychodzić z bezdomności zgodnie z zasadą „housing first” (najpierw mieszkania). Takie projekty także są w naszym regionie realizowane - mieszkania chronione i wspomagane działają m.in. w Bydgoszczy, Kamieniu Krajeńskim w powiecie sępoleńskim, Toruniu i Tucholi.    

Kampania świadomościowa została przygotowana pod auspicjami Wojewódzkiej Rady ds. Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego. Jej osią jest kilkudziesięciosekundowy klip opracowany na zlecenie ROPS przez działającą w Nowem nad Wisłą Fundację Aktywizacji i Integracji. W ramach projektu powstaną również, jak co roku, materiały drukowane - informatory, plakaty i ulotki dotyczące szczegółów związanych z działalnością placówek udzielających pomocy i wsparcia osobom bezdomnym w naszym regionie. Materiały te zostaną przekazane m.in. instytucjom pomocy społecznej i publicznego lecznictwa, policji, komendom straży miejskiej i służbom kolejowym.

W Polsce i w Kujawsko-Pomorskiem liczba osób bezdomnych w ostatnim czasie maleje. Zgodnie z ostatnim badaniem (2019), w całym kraju jest ponad 30 tysięcy ludzi bez dachu nad głową, w naszym regionie 1,5 tys. Jedna trzecia osób żyjących na ulicy znalazła się tam w wyniku konfliktu rodzinnego, jedna trzecia z powodu uzależnienia od środków psychoaktywnych, nieco mniej w wyniku eksmisji z miejsca zamieszkania. W naszym regionie funkcjonują 17 schronisk, 4 noclegownie i 5 ogrzewalni gotowych przyjąć jednocześnie 1 200 osób.  
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA