Wojewódzki Szpital we Włocławku zmienia się na plus

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Stan zaawansowania trwających prac inwestycyjnych i inwestycyjne plany na najbliższe lata oraz sytuacja bieżąca placówki były tematem dzisiejszej konferencji prasowej marszałka Piotra Całbeckiego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku.


Lecznica, w której wykonuje się rocznie dziewięć tysięcy zabiegów operacyjnych, przyjęła w ubiegłym roku 211 tysięcy pacjentów i wypracowała 280 milionów złotych przychodu.

Te liczby pozwalają uświadomić sobie to, o czym może nie wszyscy w mieście wiedzą – że tutaj codziennie trwa walka o zdrowie i życie pacjentów. Myślę, że w obecnej dyskusji na temat Szpitala im. Popiełuszki potrzeba więcej pokory. Rozmowa powinna dotyczyć nie oskarżeń, ale tego, jak pomóc szpitalowi, jak ewentualnie wesprzeć jego funkcjonowanie i przyspieszyć rozwój. Nie wolno igrać z ogniem, tu naprawdę niepotrzebni są podpalacze, tylko ludzie profesjonalni, lekarze specjaliści, pielęgniarki i ratownicy medyczni – mówił podczas spotkania z dziennikarzami gospodarz województwa nawiązując do pojawiających się publicznie głosów krytyki dotyczących przede wszystkim przeciągającej się rozbudowy.

Omawiając kwestie związane z budową pięciokondygnacyjnego nowego budynku głównego z blokiem operacyjnym, oddziałem ratunkowym, oddziałem intensywnej opieki i oddziałami łóżkowymi marszałek poinformował, że w listopadzie zakończono jej pierwszy etap. 

Wielokrotnie tłumaczyliśmy powody gigantycznych opóźnień [wykonawczych]. Główna ich przyczyna to źle przygotowana dokumentacja, którą na etapie realizacji trzeba było weryfikować. Nałożyły się na to pandemia i wojna na Ukrainie, czego efektem był odpływ pracowników zza wschodniej granicy. Dzięki skutecznie prowadzonym negocjacjom z [prowadzącym prace budowlane] Budimeksem udało nam się doprowadzić inwestycję do stanu surowego – podkreślił Piotr Całbecki.

Obecne trwa procedura wyboru wykonawcy drugiego etapu, obejmującego dokończenie prac budowlanych oraz zakupy i montaż wyposażenia i specjalistycznej aparatury medycznej. Ze względu na specyfikę i wartość przedsięwzięcia (nawet 400 mln złotych) to musi potrwać – potencjalni oferenci zasypują nas obecnie pytaniami technicznymi, możemy się też spodziewać odwołań od przyszłego werdyktu komisji przetargowej. W kwietniu wezwiemy zainteresowane firmy do złożenia ofert. Wykonawca będzie miał na wywiązanie się ze zobowiązań 24 miesiące.

W kwietniu rozpoczną się też działania związane z budową w kompleksie szpitalnym dwóch innych obiektów – zakładu opiekuńczo-leczniczego i wielopoziomowego parkingu. Złożony z dwóch pawilonów zakład opiekuńczo-leczniczy dla stu pacjentów powstanie w miejscu, w którym obecnie mieszczą się dermatologia i dział pomocy nocnej i świątecznej. Na montaż finansowy złożą się środki z naszego programu regionalnego perspektywy 2021-2027 i kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Przetarg, w którym wyłonimy wykonawcę, zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Ostatnim etapem będzie przebudowa i rozbudowa starego budynku lecznicy, gdzie będą ulokowane poradnie specjalistyczne i psychiatrii. Tu istnieje na razie ogólna koncepcja, wkrótce będzie zlecone opracowanie dokumentacji projektowej.

Zaplanowana z rozmachem rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku to inwestycja długo wyczekiwana przez społeczność tej części województwa. Pięciokondygnacyjny nowoczesny i funkcjonalny nowy budynek główny, przyszłe serce lecznicy, stanął w miejscu wyburzonego pawilonu. Na parterze mieścić się będą szpitalny oddział ratunkowy oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na pierwszym piętrze znajdą się blok porodowy oraz oddziały patologii ciąży, położnictwa i neonatologii. Drugie piętro to przestrzeń zaplanowana dla oddziałów ortopedii i traumatologii oraz chirurgii ogólnej. Złożony z siedmiu sal zabiegowych zintegrowany blok operacyjny znajdzie miejsce na trzecim piętrze; sąsiadować z nim będzie oddział neurochirurgiczny. Ostatnie, czwarte piętro zostało pomyślane jako przestrzeń techniczna, mieszcząca m.in. maszynerię wentylacyjną i klimatyzacyjną obiektu. Zwieńczeniem budynku będzie platforma z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych, zaś w przyziemiu znajdą się apteka szpitalna, centralna sterylizatornia i szpitalna dezynfekcja.
1 komentarz

gość-76504

Hahahahaha... niedługo n-ta roczanica rozpoczęcia remontu szpitala tak jak starej hali więc ekipa agenta Całbeckiego rozdmuchuje propagande sukcesu ...... a o wstydzie przed wyborami zaPOmina !

0 0
ID:86225


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA