Z przedstawicielami beneficjentów, którymi są gminy wiejskie, spotkali się marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa i radny województwa Józef Łyczak. Zdjęcia do pobrania
To dotacje na modernizację tej części infrastruktury drogowej, której nie możemy finansować z innych środków. Polne drogi, w złych warunkach pogodowych często nieprzejezdne, zmieniamy w drogi utwardzone poprawiając efektywność gospodarowania na wsi – wyjaśniał w rozmowie z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki.
Przewodnicząca Elżbieta Piniewska podkreśliła w swoim wystąpieniu, że wspomagając efektywności i ułatwiając pracę w gospodarstwach rolnych samorząd województwa konsekwentnie realizuje założoną politykę wobec wsi. Radny Józef Łyczak dodał, że każda adresowana do rolników pomoc jest potrzebna i ważna.
Odpowiedzialny w zarządzie województwa za rolnictwo Dariusz Kurzawa poinformował, że marszałkowska administracja przystępuje właśnie do ważnego dla rolników dużego projektu dotyczącego retencji. Mówił też o znacznych środkach z Krajowego Planu Odbudowy, które nasze województwo będzie mogło wykorzystać na przedsięwzięcia związane z budową i modernizacją wiejskich sieci wodno-kanalizacyjnych.
Łączna długość modernizowanych w tym roku za pieniądze z FOGR odcinków drogowych to 31 kilometrów. W latach 1999-2023 było to łącznie ponad 2 tysiące kilometrów, a łączna wartość dotacji przekroczyła 140 mln złotych.