Witając zebranych i dziękując za zaangażowanie oraz solidne przygotowanie wniosków aplikacyjnych marszałek Piotr Całbecki podkreślił wagę mniejszych przedsięwzięć realizowanych przy wsparciu unijnym, które są odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania lokalnych społeczności – Zaawansowanie kontraktacji w całym programie zbliża się do 50 proc. W grze jest już blisko 4 mld złotych – dodał gospodarz województwa podczas dzisiejszego spotkania.
Największe uruchomione środki trafią na projekty dotyczące gospodarki odpadami. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu przystępuje do modernizacji sortowni odpadów komunalnych (dotacja w wysokości 7 mln złotych), zaś Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Mieszkaniowych Ekosystem w Wąbrzeźnie unowocześni ciąg technologiczny sortowni w Niedźwiedziu (blisko 4 mln złotych dotacji).
Wśród projektów objętych rozdysponowanym właśnie wsparciem są prace konserwatorskie i modernizacja Zamku Dybowskiego i Zamku Krzyżackiego w Toruniu, a także remont świetlic wiejskich w powiecie włocławskim. Dzięki dofinansowaniu z FEdKP bezpieczne ścieżki rowerowe powstaną w powiatach rypińskim i tucholskim, a wzdłuż dróg lokalnych na terenie gmin Choceń i Brześć Kujawski oraz powiatu świeckiego pojawią się zielone aleje.
Sporą pulę środków przekazano na tak zwane miękkie projekty w dziedzinie edukacji, realizowane przez gminę Warlubie i gminę Brześć Kujawski. W tamtejszych podstawówkach i przedszkolach zostaną zorganizowane sfinansowane w ten sposób zajęcia dodatkowe dla dzieci i nauczycieli.