Finał nie w Cannes, a w Nieszawie

Nieszawskie Liceum Ogólnokształcące uczestniczy w międzynarodowym projekcie Socrates Comenius pt. „Uczenie się przez całe życie”. Finał przedsięwzięcia odbędzie się w Nieszawie, w przyszłym roku.

Tytuł projektu: "W domu i za granicą, w Europie - nauka poprzez tworzenie filmu i muzyki". Nieszawa, jeżeli chodzi o ten projekt jest jedynym reprezentantem naszego województwa. Z ramienia Zespołu Szkół w Nieszawie realizuje go Grzegorz Kotrych - nauczyciel anglista wraz z innymi nauczycielami i uczniami nieszawskiego LO.

Nieszawa znalazła się w grupie, którą tworzą: Cypr, Niemcy, Polska i Portugalia. Celem przedsięwzięcia jest nawiązanie współpracy między szkołami tych państw a konkretnie między placówkami: w Nikozji (Cypr), w Ahaus (Niemcy), w Nieszawie (Polska) i w Porto (Portugalia). Koordynatorem jest cypryjska szkoła prywatna The English School, licząca tysiąc uczniów, o międzynarodowym zasięgu działania. Z jej ramienia koordynację programu w swoje ręce wzięła Katia Solomidou, nauczyciel języka francuskiego w tej placówce. Prywatną jest również szkoła w Porto, w północnym regionie Portugalii, ze 150 uczniami, o narodowym zasięgu działania. Szkoła niemiecka w Ahaus, w Nadrenii Północnej-Westfalii (w pobliżu granicy z Holandią), tak, jak i polska jest placówką publiczną. Uczęszcza do niej około tysiąca uczniów.

Nieszawskie liceum to kilkudziesięciu młodych ludzi. Głównym celem projektu jest podnoszenie świadomości europejskiej wspólnoty poprzez odkrywanie kultur różnych europejskich krajów. Przewiduje on produkcję jednego filmu przez jedną szkołę na temat swojego regionu. Mają w nim zostać pokazane cechy charakterystyczne kultury i lokalnej specyfiki a tym samym europejskie korzenie, tożsamość regionu. Każdy film wymaga spełnienia trzech zadań, które są wykonywane przez trzech różnych partnerów: filmowanie, scenariusz, muzyka. Każda szkoła opracuje tekst, który będzie dodany do filmu z innego kraju. W ten sposób uczniowie nauczą się o kraju partnera i jego kulturze. Uczniowie i nauczyciele będą pracowali nad tekstem filmu w języku angielskim, który jest dla nich językiem obcym. To zadanie ma zachęcić do nauki języka Szekspira (z wyjątkiem Cypru, gdzie praca nad scenariuszem będzie w języku francuskim, jako, że angielski jest językiem wykładowym w szkole. Pierwszym językiem dla uczniów jest turecki lub grecki ). Każda szkoła również skomponuje, dopasuje tło muzyczne do filmu innego trzeciego partnera (połączenie muzyki, obrazu oraz tekstu). Cztery filmy, które muszą powstać do końca kwietnia br., zostaną zaprezentowane podczas finałowego spotkania w kwietniu 2010 roku w Nieszawie, z udziałem wszystkich uczestników tego międzynarodowego przedsięwzięcia. Jednym z punktów finału będzie wspólne odśpiewanie hymnu europejskiego w czterech językach razem, jako chór. Pierwotnie podsumowanie miało się odbyć we Francji, w Cannes. W ramach projektu odbyły się dotychczas dwa spotkania, w Salzburgu (Austria) i na Cyprze. W obydwu uczestniczył Grzegorz Kotrych. Podczas wizyty w Nikozji został zaproszony do udziału w cyklicznym piętnastominutowym programie publicznej telewizji ogólnocypryjskiej pt. "Teleekonomia". Był on poświęcony wykorzystywaniu środków unijnych poprzez programy związane z młodzieżą, w tym Socrates Comenius. Grzegorz Kotrych mówił o jego realizacji, z ramienia Polski. Kolejny wyjazd został zaplanowany do Portugalii 21 lutego, do szkoły w Porto wyjedzie wraz z opiekunem pięciu uczniów nieszawskiego liceum (Rafał Bruździński, Małgorzata Jabłońska, Kamil Kamiński, Maciej Lamparski i Katarzyna Wiwatowska). Ostatnim krajem, do którego zawitają młodzi nieszawianie będą Niemcy. W październiku br., do zachodniego sąsiada będą mogli także wyjechać uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w LO w Nieszawie.

- Cieszymy się z udziału w projekcie Socrates Comenius naszego liceum. Współpraca ze szkołami w innych krajach UE a co się z tym wiąże wymiana młodzieży, to wspaniała perspektywa na przyszłość - podkreśliła Renata Pypkowska dyrektor Zespołu Szkół w Nieszawie. Źródło: Wanda Wasicka
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA