Nieszawianie w zaślubinach Polski

Nieszawscy uczniowie ze Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej uczestniczyli w uroczystościach 89. rocznicy zaślubin Polski z morzem, które od 1920 roku odbywają się w Pucku.

Nieszawę reprezentowali: burmistrz Andrzej Nawrocki, wiceprzewodniczący nieszawskiego Koła Miejskiego Ligi Morskiej i Rzecznej Maciej Marjański, nauczyciel geografii w Zespole Szkół w Nieszawie oraz uczniowie trzeciej klasy nieszawskiego liceum. Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej działa od 2004 r. przy Zespole Szkół w Nieszawie, które założył Maciej Marjański.

Koło liczy obecnie dwudziestu licealistów, od klasy pierwszej do trzeciej. Zaślubiny Polski z morzem to patriotyczny akt, do którego doszło poprzez wrzucenie platynowego pierścienia do Bałtyku. Polska po latach rozbiorów objęła odcinek wybrzeża morskiego, które wraz z Półwyspem Helskim liczyło 140 km. "Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze" - tak brzmi napis umieszczony na słupie granicznym na styku polskiej ziemi i Bałtyku. W rocznicę tego wydarzenia w Pucku odbywają się uroczystości upamiętniające powrót naszego kraju na morskie rubieże.

- Poprzez udział w nich młodych ludzi realizowany jest podstawowy cel LMiR, czyli umacnianie patriotycznych postaw młodzieży - przypomniał Maciej Marjański.

W wydarzeniu uczestniczyła delegacja Marynarki Wojennej wraz z asystą honorową. Na rynku w Pucku zostały wręczone Pierścienie Generała Hallera. Jeden z nich odebrał prezydent Lech Kaczyński, który podkreślił, m.in., że współczesna Polska powinna zwrócić się twarzą ku morzu. Po mszy świętej w intencji Ojczyzny i ludzi morza, w górującej nad miastem gotyckiej farze, koncelebrowanej przez gdańskiego arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia, uroczystości zostały przeniesione do Portu. Tam złożono kwiaty przy słupku zaślubinowym. Punktualnie o godz. 12.00, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej, z pokładu śmigłowca Marynarki Wojennej Anakonda został spuszczony wieniec na wody Zatoki Gdańskiej. Zaślubiny z morzem stały się w Polsce niemal rytuałem, którego wypełnianie ma podkreślać odwieczne związki kraju z Bałtykiem i wagę, jaką się mu przypisuje. Przetrwał on do dziś i jest wyrazem zamanifestowania niesłabnącej świadomości morskiej społeczeństwa polskiego.

10 lutego 1920 roku, gen. Haller wrzucił do wody platynowy pierścień na znak zaślubin odrodzonej Rzeczypospolitej z Bałtykiem. Dla upamiętnienia tego wydarzenia żołnierze wbili w wydmę symboliczny słupek z orłem Jagiellonów. Od tego momentu, co roku bez względu na pogodę, zawirowania historyczne, ustrojowe i polityczne - tego dnia i w tym miejscu - odbywa się manifestacja patriotyczna. Tak dzieje się niezmiennie od 89 lat. - Dla nieszawskich uczniów udział w tym wydarzeniu było wielkim przeżyciem, spotkaniem z historią i teraźniejszością w największym wymiarze - podsumował wyjazd do Pucka Maciej Marjański, wiceprzewodniczący nieszawskiego Koła Miejskiego Ligi Morskiej i Rzecznej. Źródło: Wanda Wasicka
4 komentarze

Krystyna

To jest wspaniale ale nalezy jeszcze czuwac nad tym abysmy nie zmarnowali i nie przehandlowali dostepu do morza. W tej chwili to co dzieje sie prowokuje pewien smutek. Wiele interesujacych zakatkow Polski zostalo sprzedane za pare groszy i to cudzoziemcom.

1 1
ID:7253

pazdzioch

Powinnismy jeszcze odzyskac Krolewiec

1 1
ID:7255

Arek

Przejeżdżałem dziś przez Nieszawę. Miasteczko to jest bardzo malowniczo położone, wąskie uliczki tworzą specyficzny klimat. Jednak potencjał i urok tego miejsca nie są w ogóle wykorzystane. Można powiedzieć że domy i ulice to jedna wielka ruina. Brud i nic więcej. Władze, które tam rządzą wywaliłbym na zbity p..k. Szkoda, ale w końcu mieszkańcy sami sobie takie władze wybierają

1 1
ID:7261

Do paździocha

...i oddać ziemie zachodnie...

1 1
ID:7263


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA