Europa pójdzie do urn

Za dwa miesiące cała Unia Europejska ruszy do urn wyborczych, by zagłosować na swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. Już teraz natomiast przewodniczący Europarlamentu Hans-Gert Pöttering i przewodniczący Komitetu Regionów Luc Van den Brande kierują list do samorządów i obywateli dotyczący tego wydarzenia.

Polacy w dniach od 4 do 7 czerwca wybiorą pięćdziesięciu reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. Podczas ostatnich wyborów w głosowaniu udział wzięło zaledwie 20,9% uprawnionych. W skali Unii frekwencja wyborcza osiągnęła próg 45,5%, co również nie jest wynikiem satysfakcjonującym.

Unijni dygnitarze zachęcają do wzięcia aktywnego udziału w głosowaniu, gdyż jest to nie tylko ważna dla wspólnoty decyzja, ale także czysta konieczność dla każdego, kto jest świadomym obywatelem. W przededniu wyborów do Europarlamentu przewodniczący PE Hans-Gert Pöttering i przewodniczący Komitetu Regionów Luc Van den Brande sformułowali list do wszystkich uprawnionych do głosowania, czyli 375 milionów obywateli:

Szanowna Pani, Szanowny Panie!

Wybory europejskie w roku 2009 to jedno z największych wydarzeń demokratycznych na świecie. Dotyczą one 375 milionów obywateli, którzy pójdą do urn wyborczych w dniach 4–7 czerwca. 375 milionów kobiet i mężczyzn – z czego 36 milionów będzie głosować po raz pierwszy – wybierze swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego i nada mu siłę i legitymację w Unii Europejskiej. Obywatele muszą uświadomić sobie, że ich głos ma decydujące znaczenie. Dzięki niemu mogą wziąć we własne ręce swój los – los obywateli Europy. Na przedstawicielach demokratycznie wybranych władz regionalnych, krajowych lub europejskich spoczywa obowiązek uświadamiania obywateli, informowania ich i mobilizowania, by uzyskać możliwie najwyższą frekwencję wyborczą. Naszym wspólnym zadaniem jest wytłumaczenie im, w jaki
sposób Parlament Europejski wykorzystuje w praktyce swoje uprawnienia legislacyjne i tym samym wywiera – w interesie obywateli – bezpośredni wpływ na 60–80% prawodawstwa państw członkowskich UE.

Żyjemy dziś w Unii Europejskiej, która przyniosła pokój, wolność, stabilność i dobrobyt na naszym kontynencie i która sprawiła, że wojna stała się dla jej państw członkowskich nie do pomyślenia. W dobie kryzysu finansowego i gospodarczego Unia Europejska wykazała się skutecznością i zdolnością do reakcji u boku swych państw członkowskich, dbając o ochronę interesów swoich obywateli. W odpowiedzi na zmiany klimatu Europa dała światu przykład, przyjmując zobowiązujący i odważny plan działań, który pozwoli nam ograniczyć emisje CO2 o 20% do 2020 roku.

Sprawnie działająca Unia Europejska potrzebuje silnego Parlamentu Europejskiego. Od wejścia w życie traktatu z Maastricht każdy obywatel Unii Europejskiej może wybierać i być wybierany
w wyborach europejskich i lokalnych, niezależnie od tego, w którym państwie członkowskim mieszka. Dzięki tej zasadzie podczas ostatnich wyborów europejskich w 2004 roku aż 12% głosujących mogło wyrazić swoje zdanie, oddając głos poza swoim krajem pochodzenia. Ze względu na stale rosnącą mobilność zawodową należy poinformować naszych współobywateli o ich prawach, których często nie znają.

Wykorzystajmy wspólnie tę szczególną okazję, jaką jest moment wyborów, do rozmowy o Europie i zjednoczmy siły, aby obywatele przyjęli ideę Europy na własność. Demokracja i poczucie obywatelskie rodzą się w miastach i regionach: zmobilizujmy wspólnie obywateli do udziału w tych wyborach!

Hans-Gert Pottering
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Luc Van Den Branse
Przewodniczący Komitetu Regionów
1 komentarz

Krystyna

Spoleczenstwo przestaje interesowac sie wyborami do Inii. Przystapienie do niej przeynioslo wylacznie rozczarowanie. Do unii wybierani sa wylacznie liberalowie, ktorzy rozkladaja ekonomie na lopatki. Poza tym kandydaci do Unii to sa przewaznie politycy skompromitowani, kolezkowie partii rzadzacych, ludzie niezbyt ciekawi, ktorzy nie walcza o dobro przecietnych ludzi tylko patrza jak zaspokoic wlasne ambicje. Poza tym przedstawiciele Unii zbyt mocno angazuja sie w awantury wojenne wywolane przez Stany Zjednoczone.

1 1
ID:8403


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA