Młodzi przeciw papierosom

Głównym celem kampanii “Help – dla życia bez tytoniu” jest zmobilizowanie młodych ludzi ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej do aktywnego promowania niepalenia wśród swoich rówieśników. Ten pozytywny przekaz płynący od nich samych jest kluczem do sukcesu kampanii.

Palenie wśród młodych osób to zarówno kwestia wizerunku, jak i atrybutów z tym związanych. Badania przeprowadzone przez organizacje prozdrowotne ujawniły, że młodzi ludzie sięgają po papierosy nie tylko z ciekawości, ale i z chęci upodobnienia się do gwiazd ze świata mody, muzyki, rozrywki, sztuki. Niezbędne jest uświadomienie im (w szczególności młodym kobietom, bo to one są najbardziej podatne na wpływy środowiska) niebezpieczeństwa wynikającego z palenia tytoniu. Istotne jest również wspieranie ich w skutecznym sprzeciwianiu się naciskom społecznym. Takie zadanie postawiła przed sobą Komisja Europejska – celem prowadzonej przez nią kampanii „HELP – dla życia bez tytoniu” jest zmiana pozytywnego postrzegania palenia tytoniu oraz utrwalenie jej w świadomości młodzieży jako marki związanej z niepaleniem.

W ramach kampanii na terenie całej Polski odbędzie się seria testów poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Jest to interaktywna metoda, która pozwala ludziom osobiście sprawdzić wpływ palenia na własne zdrowie. Jako pierwsi przebadali się łodzianie – stoisko „HELP” pojawiło się 4 kwietnia na terenie Manufaktury, w badaniu wzięło udział ponad 300 osób. Już niebawem przed szansą wzięcia udziału w bezpłatnym badaniu staną mieszkańcy m.in. Warszawy, Poznania, Krakowa, Wrocławia i Katowic. Badania poziomu tlenku węgla przeprowadzać będą studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny.

Jak wynika z badań, w Polsce nadal jest więcej palaczy niż w wielu pozostałych krajach UE, np. w Szwecji czy Islandii. Wiek inicjacji tytoniowej przypada w naszym kraju poniżej 10 roku życia. Najnowsze dane pokazują, że ponad 23% dzieci w wieku 13-15 lat oraz 32% młodych ludzi (20−29 lat) pali papierosy. Wzrost częstości palenia wśród nastolatków nastąpił w latach 90-tych, w szczególności wśród dziewcząt (z 16% w 1990 r. do 28% w 1998 r. u 15-letnich dziewcząt), u których skutki palenia (jako u przyszłych matek) są często o wiele poważniejsze niż wśród mężczyzn.

Profesor Luke Clancy, Generalny Dyrektor Instytutu Badań nad Niepaleniem w Irlandii i prezes Europejskiej Sieci na Rzecz Ograniczenia Palenia (ENSP) powiedział: - W wielu przypadkach testy CO działają na młodych ludzi jak terapia szokowa, która motywuje ich do zerwania z nałogiem. Wielu nastolatków ma bowiem nadal wrażenie, że palenie jest modne i cool, podczas gdy wszyscy wiemy, że jest to nieprawda.

Namiot „HELP” będzie obecny podczas ponad 250 imprez na terenie całej Europy. Uczynienie z młodzieży głównej siły kampanii jest najlepszym sposobem na osiągnięcie nadrzędnego celu, jakim jest Europa wolna od tytoniu.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA