Pismo od dyrekcji Poczty Polskiej

Prezydent Włocławka otrzymał stanowisko dyrekcji generalnej Poczty Polskiej w sprawie planowanej reorganizacji przedsiębiorstwa.

Przypomnijmy, iż prezydent Włocławka Andrzej Pałucki zwrócił się do dyrektora generalnego Poczty Andrzeja Polakowskiego z prośbą o wyjaśnienie dotyczące planowanych zmian we włocławskim oddziale. Prezydent został poproszony o interwencję przez Związki Zawodowe Pracowników Poczty we Włocławku. Przedstawiciele związków wyrażają zaniepokojenie w związku z docierającymi do nich sygnałami odnośnie planowanych zmian. Mają one polegać m.in. na połączeniu regionów i rejonów. Tym samym połączone zostałyby dwa oddziały – toruński i włocławski - w jedną jednostkę organizacyjną z siedzibą w Toruniu. Pracownicy włocławskiej Poczty nie zgadzają się z takim rozwiązaniem. Wskazują m.in. aspekt ekonomiczny, podkreślają fakt, iż włocławski oddział generuje wyższe przychody niż toruński, pomimo mniejszej liczby placówek pocztowych, mniejszego obszaru działania i mniejszej liczby ludności. Związkowcy obawiają się także trudności organizacyjnych - braku właściwej koordynacji, wydłużenia czasu przepływu informacji wewnętrznej, utrudnienia monitoringu realizacji bieżących planów.

Prezydent w piśmie do dyrektora Polakowskiego zaznaczył, iż pracownicy nie kwestionują konieczności i zasadności przeprowadzenia komercjalizacji przedsiębiorstwa, jednakże nie godzą się ze zmianami kosztem włocławskiej jednostki. Andrzej Pałucki zwrócił się więc z prośbą do Dyrektora Poczty, aby przy planowanej reorganizacji firmy, rozważył wprowadzenie takich zmian, które nie spowodują zwolnień pracowników w oddziale, który znakomicie funkcjonuje i wypracował sobie bardzo dobrą pozycję rynkową. Prezydent podkreślił także, że włocławski oddział jest prężnie działającym przedsiębiorstwem niezwykle ważnym dla miasta.

Treść pisma od dyrekcji Poczty:
W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 31 kwietnia w sprawie połączenia Centrum Poczty Oddział Rejonowy we Włocławku z Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Toruniu w imieniu Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej przedstawiam poniższe wyjaśnienia.
Zgodnie z Ustawą z dnia 5 września 2008r. o komercjalizacji p.p.u.p "Poczta Polska", Poczta Polska zostanie przekształcona w spółkę prawa handlowego w terminie do 10 listopada 2009r. W związku z powyższym prowadzone są intensywne prace przygotowujące firmy do ww. zmian, w ramach których między innymi szczegółowo analizowany i omawiany est problem struktur organizacyjnych przedsiębiorstwa.
Decyzją Dyrektora Generalnej Poczty Polskiej został powołany Zespół do opracowania koncepcji zmodernizowania funkcjonowania eksploatacji pocztowej, do którego zadań należy m.in.: opracowanie zasad przekształcenia oraz koncepcji funkcjonowania struktury organizacyjnej szczebli okręgowych, rejonowych i terenowych Centrum Poczty, określenie przyszłej struktury organizacyjnej jednostek organizacyjnych Poczty Polskiej oraz opracowanie zarysu planu zatrudnienia. Pragnę zapewnić Pana, że podczas prac Zespołu, przy rozważaniu różnych modeli struktur organizacyjnych Poczty Polskiej brane są pod uwagę różnorodne czynniki, w tym m.in.: potencjał zasobów przedsiębiorstwa na określonym obszarze (ilość i formy placówek pocztowych, ilość zatrudnionych, stan infrastruktury pocztowej), przychody i koszty poszczególnych jednostek, liczba ludności, ilość podmiotów gospodarczych, stan infrastruktury komunikacyjnej, indywidualne cechy obszaru miejskiego i wiejskiego, potencjał rozwojowy ośrodków miejskich, a nawet względy historyczne. Podkreślam, iż tworzenie struktur organizacyjnych i zmiany obszaru działania poszczególnych jednostek organizacyjnych Poczty Polskiej zawsze poprzedzanie są szczegółową analizą zarówno aspektów organizacyjnych, jak też ekonomicznych.
Prace ww. Zespołu są w toku. W dalszym ciągu analizowane są różne warianty poszczególnych struktur Przedsiębiorstwa, z których każdy przewiduje redukcję ilości szczebli administracyjnych.
W związku z faktem, że nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w zakresie przyszłe struktury terytorialnej Poczty Polskiej, w chwili obecnej nie można mówić o decyzjach w charterze szczegółowym, dotyczących struktur organizacyjnych Poczty Polskiej w Toruniu i we Włocławku.
Dziękując za zainteresowanie okazane sprawom naszego Przedsiębiorstwa, wyrażam przekonanie, że przedstawione powyższe wyjaśnienia zostaną uznana ze wyczerpujące.

Z poważaniem
Józef Rawłuszko
1 komentarz

damianoo

Ciekawa sprawa, ale gdyby ktoś chciał poczytać więcej na temat tej placówki Poczty Polskiej to zachęcam do zajrzenia na to forum: http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,1870

1 1
ID:64749


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA