Rynek korepetycji w Polsce – Raport 2010

32.000 Polaków i Polek udziela korepetycji. Wśród prywatnych nauczycieli największy odsetek stanowią panie. Blisko 30% wszystkich korepetytorów mieszka w województwie mazowieckim. Najwyżej cenią swoje umiejętności specjaliści od farmakologii. Godzina zegarowa spotkania kosztuje u nich 70 zł. Najtaniej w zgłębianiu tajników swojej dyscypliny pomogą nam szachiści. Cena jednego spotkania to zaledwie 17,5 zł.

Ekorki.pl to jedna z największych i najpopularniejszych w Polsce platforma stworzona dla korepetytorów oraz osób dokształcających się. Obecnie serwis skupia 32.000 korepetytorów reprezentujących 128 przedmiotów. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal od lat udzielanie korepetycji stanowi domenę Pań. Kobiety to 68% ogółu korepetytorów zarejestrowanych w serwisie. Od kilku lat autorzy raportu zauważają wzrost wieku korepetytorów. Jeszcze w zeszłym roku odsetek osób uczących w wieku do 25 roku życia stanowił 41% ogółu. W 2010 roku liczba ta spadła o 10%. Rośnie natomiast liczba korepetytorów w wieku od 25 do 30 lat. Teraz to ponad 45% populacji. Kosztem najmłodszych nauczycieli zwiększyła się także liczba korepetytorów w wieku między 30 a 40 rokiem życia z 13,5 % przed rokiem do 17,5% obecnie.

Nieprzerwanie od sześciu lat największą popularnością wśród dokształcających się cieszy się język angielski. Nauczycieli tej dziedziny szukało aż 21,5% użytkowników serwisu. W czołówce najpopularniejszych przedmiotów znajdują się głównie przedmioty ścisłe oraz języki. Podobnie jak przed rokiem drugie miejsce zajmuje matematyka – 17%. Na kolejnych pozycjach znalazł się język niemiecki, chemia, fizyka i język polski – ponad 5% zainteresowanie. Prawie co trzeci korepetytor pochodzi z województwa mazowieckiego. W każdym z kolejnych województw (śląskie, małopolskie, wielkopolskie, dolnośląskie) mieszka mniej niż połowa analogicznej grupy prywatnych nauczycieli z Mazowsza. Najsłabiej rozwinięty rynek korepetycji, stanowiący poniżej jednego procenta ogółu, reprezentuje województwo opolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i podlaskie.

Pomimo kryzysu, średnia cena za godzinną lekcję od dwóch lat wzrosła o dwa złote i obecnie wynosi 27 zł. Najwyżej swoją wiedzę cenią nauczyciele farmakologii. Ich średnia stawka godzinowa to 70 zł. Drugie miejsce po raz pierwszy w rankingu zajęli nauczyciele języka katalońskiego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Za godzinę nauki liczą sobie po 60 zł. Zajmujący dotąd pierwsze miejsce nauczyciele controlingu spadli na trzecią pozycję. Na końcu rankingu znajdują się szachy - 17,50 zł za godzinę nauki. Najpopularniejszy od lat język angielski kosztuje dziś średnio 29,47 zł za jedną lekcję i sukcesywnie drożeje – w ciągu trzech lat łącznie o 3 zł.
 
Statystycznie najwyżej swoje umiejętności wyceniają korepetytorzy z województwa mazowieckiego. Za godzinną lekcję kasują około 34,35 zł. Średnio 29 zł kosztują korepetycje w województwie świętokrzyskim. 27 zł za godzinę dokształcania się muszą wyłożyć mieszkańcy województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i małopolskiego. O złotówkę tańsi są ich koledzy i koleżanki z województwa dolnośląskiego, podlaskiego i lubuskiego. Na 25 złotych swoje usługi wyceniają korepetytorzy z województwa opolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego. Najtaniej (24 zł) jest na Lubelszczyźnie.
Źródło: www.ekorki.pl
1 komentarz

Ayman

Gdzie tu widzisz podejście uczyć każdy może? Trochę to ngzioilcene, gdyż każdy gdzieś musi zdobyć praktykę. Znam mnóstwo osób z dużą wiedzą z przedmiotu, którego uczę, które nigdy nie dawały korepetycji i gdzieś muszą się zwyczajnie nauczyć dawać korki. Nikt się nie rodzi z wrodzonym talentem do udzielania korepetycji czy nauczania.Strony zaś autorowi chciałem pogratulować, bo może właśnie dzięki temu blogowi początkujący korepetytorzy poczują się bardziej pewni siebie i swoich możliwości także trzymam kciuki, mimo że jestem doświadczonym nauczycielem i pf3ki co porady nie wniosły do mojej pracy czegoś, o czym bym już nie wiedział :) Niemniej jednak będę zaglądał.

0 1
ID:197


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA